Genel Blog

Hace ne demek, hace kimdir? Mavera Hace Ahmed Yesevi kimdir, gerçek adı ne? Korel Cezayirli kaç yaşında?

29

Hace ne demek, hace kimdir? Mavera Hace Ahmed Yesevi kimdir, gerçek adı ne? Korel Cezayirli kaç yaşında?

Mavera dizisi hafta içi her gün TRT 1 ekranlarında yayınlanıyor. Mavera dizisinde Hace Ahmed Yesevi’nin hayatı anlatılıyor. Peki ama Hace Ahmed Yesevi kimdir?

Mavera Hace Ahmed Yesevi kimdir?

Hace Ahmed Yesevi’nin büyük yolculuğu TRT 1 ekranlarında yayınlanıyor. Bu yolculukta engelleri aştıkça sadece Türkistanlı bir ilginç derviş olmaktan çıkıp, çağlara damga vuracaktır. Tesir ettiği insanları iyiliğe yönelten karşısına çıkan kötülüklere müdahale eden tarihteki ilk Alperen’dir. 

Korel Cezayirli kimdir? 

2 Nisan 1976 Ankara doğumlu olan Korel Cezayirli ilk orta ve lise eğitimini Ankara’ da tamamladı. Korel Cezayirli, 1985 – 1994 yılları arasında, sırasıyla; yüzme, basketbol, artistik buz pateni dallarında lisanslı sporcu oldu. 1995 – 1996 yılları aralarında modern dans ve jazz dans üstüne dersler aldı. 1996′ da Selçuk Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’ nü kazandı. Öğrenciliği süresinde, ilk kez Prof. Bozkurt KURUÇ, Semih SERGEN, Lale ORALOĞLU elde etmek üzere birçok ustadan dersler aldı. 2000 yılında konservatuvardan başarıyla mezun oldu. Aynı yıl “Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları” sınavını kazanarak göreve başladı. 2005-2006 sezonunda Büyük Kasaba Tiyatroları bünyesinde Geleneksel Türk Tiyatrosu Birimi’ni kurarak Çağdaş Türk Tiyatrosu Kuramı çalışmalarını başlattı.

 Hace ne çağrıda bulunmak?
Hace kelimesinin anlamı ise; Müderris, öğretmen, efendi mânâsına ilim sâhibi kimselere verilen Farsça bir ünvan.

Bir önceki yazımız olan Savaşçı 101. bölüm izle tek parça! Savaşçı son bölüm full izle! başlıklı makalemizde fox tv sava??? izle, kesintisiz izle ve sava??? 101. b?l?m izle hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.