Genel Blog

Hace ne demek? Mavera Hace Ahmed Yesevi kimdir, gerçek adı ne? Korel Cezayirli kaç yaşında?

29

Hace ne demek? Mavera Hace Ahmed Yesevi kimdir, gerçek adı ne? Korel Cezayirli kaç yaşında?

Mavera dizisi hafta içi her gün TRT 1 ekranlarında yayınlanıyor. Mavera dizisinde Hace Ahmed Yesevi’nin hayatı anlatılıyor. Peki lakin Hace Ahmed Yesevi kimdir?

Mavera Hace Ahmed Yesevi kimdir?

Hace Ahmed Yesevi’nin büyük yolculuğu TRT 1 ekranlarında yayınlanıyor. Bu yolculukta engelleri aştıkça yalnızca Türkistanlı bir acayip derviş olmaktan çıkıp, çağlara damga vuracaktır. Tesir ettiği insanları iyiliğe yönelten karşısına meydana çıkan kötülüklere müdahale eden tarihteki birincil Alperen’dir. 

Korel Cezayirli kimdir? 

2 Nisan 1976 Ankara doğumlu olan Korel Cezayirli birincil orta ve lise eğitimini Ankara’ da tamamladı. Korel Cezayirli, 1985 – 1994 yılları aralarında, sırasıyla; yüzme, basketbol, sanatçı ruhlu buz pateni dallarında lisanslı sporcu oldu. 1995 – 1996 yılları aralarında çağdaş dans ve jazz dans üstüne dersler aldı. 1996′ da Selçuk Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’ nü kazandı. Öğrenciliği süresinde, ilk önce Prof. Bozkurt KURUÇ, Semih SERGEN, Lale ORALOĞLU olmak üzere çoğu ustadan dersler aldı. 2000 yılında konservatuvardan başarıyla mezun oldu. Aynı sene “Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları” sınavını kazanarak göreve başladı. 2005-2006 sezonunda Şehir Halkı Tiyatroları bünyesinde Geleneksel Türk Tiyatrosu Birimi’ni kurarak Çağdaş Türk Tiyatrosu Kuramı çalışmalarını başlattı.

 Hace ne demek?
Hace kelimesinin anlamı ise; Müderris, hoca, efendi mânâsına ilim sâhibi kimselere verilen Farsça bir ünvan.

Bir önceki yazımız olan Mavera dizisi nerede çekiliyor? Maveraünnehir ne demek? Maveraünnehir neresi? başlıklı makalemizde mavera, mavera dizi seti nerede ve mavera nerede çekiliyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.