Genel Blog

Hangi Mevsimde Hangi Meyve ve Sebzeleri Yemeliyiz?

156

Hangi Mevsimde Hangi Meyve ve Sebzeleri Yemeliyiz?

Günümüzde tarım ve teknolojide yaşanan gelişmeler yardımıyla süratle gelişigüzel mevsimde bilcümle sebze ve meyvelere bulupta yeme imkanımız var. Kışın çileği, karpuzu ya birlikte literatür de kış meyvelerini kemirmek. Ne kadar pir değil mi? Canımız hangi çekerse onu alıp yiyecek şansımız var. Arz çokta gebe bayanların eşleri memnundur bu durumdan. Gecenin bire bir yarısı kalkıpta kışın yeşil eriği nerde bulacaktı. Bu sayede çok gezmeden, ”ben nerden bulacam, karıcığım şeftali yesen olmaz mı?” kadar hafif lezzetsiz durumlardan birlikte vareste oldu eşler. Peki amma bu sağlıklı tıpkı beslenme tarzı mıdır sizce?
Yüzlerce sene ilk İbn-i Sina: göveri ve meyveyi mevsiminde yiyin, şeklinde aynı öneride bulunmuş. Bunun önemi, ürünlerin doğallığının değeri günümüzde kullanılmamış – yeniden keşfedilir.
Evet… sebzelerin tabii yerine yetiştiği aylar hangisi ve hangi mevsimde ne yemeliyiz?

SEBZELER
BAMYA: Haziran – Temmuz – Ağustos BARBUNYA: April – Mayıs – Haziran BEYAZ LAHANA: Son Teşrin – Meyan – Eş – Gücük Ay BEZELYE: Nisan Mayıs – Haziran BROKOLİ: Familya – Şubat – Mart CARLİSTON BİBER ve DOLMALIK BİBER: Haziran – Orak Ayı – Ağustos – Eylül DEREOTU: yılın seçkin mevsimi DOMATES: Haziran – Orak Ayı – Ağustos – Eylül – ilk teşrin – Kasım HAVUC: Eylül – Ekim – Kasım – Boşluk – Karı – Küçük Ay – Mart İÇ BAKLA: April – Mayıs – Haziran ISPANAK: Kasım – Mabeyin – Ev – Küçük Ay – Mart KARNABIT: Teşrinisani – Açıklık – Aile – Gücük Ay – Mart KEREVİZ: Teşrinisani – Ara – Aile – Gücük Ay KIRMIZI LAHANA: Teşrinisani – Meyan – Ev – Şubat KIRMIZI SALÇALIK BİBER: Ağustos – Eylül – Ilk Teşrin ARIK SOGAN: Yılın her mevsimi MADIMAK: Mayıs YALAN: Eylül – Teşrinievvel MAYDANOZ: yılın seçkin mevsimi MARUL: April – Mayıs – Haziran KUMPIR: yılın herhangi bir mevsimi PATLICAN: Haziran – Orak Ayı – Ağustos – Ilkgüz – Ilk Teşrin – Kasım PIRASA: Teşrinisani – Çatlak – Eş – Küçük Ay – Mart SALATALIK: Mayıs – Haziran – Orak Ayı – Ağustos – Ilkgüz – Ekim SEMİZOTU: Nisan – Mayıs – Haziran SİVRİ BİBER: Haziran – Temmuz – Ağustos – Eylül – Ilk Teşrin ZINDE FASULYE: Mayıs – Haziran – Temmuz – Ağustos – Ilkgüz GENÇ YEŞİL NADAN: Teşrinisani – Ara – Familya – Gücük Ay – Mart TURP: Ev – Şubat – Mart
MEYVELER: Ağaçta büyüyen meyveler amacıyla yukarıdaki ebat söz konusu değil ama bunların bile depolanma suresi boyunca geçer ilaçların zararını bildirme aza indirmek için yıkama işleminde çakal davranmak gerektiği belirtiliyor. Çilek üretimi ayrımlı olduğu üzere ifşa etmek gerekir:
ÇİLEK: Mayıs – Haziran
Aylara Göre Tagaddi Şekli
OCAK: Göveri ve et suyu ile mücehhez çorbaları sofranızdan kalık etmeyin. Sabit gecen soğuk kış günlerinde çorbalar iç sistemini düzenler. Soğuk havalarda vücuda dayanım veren balık ve baklagiller üstelik en haddinden fazla tüketilmesi müstelzim besinlerden.
ŞUBAT: Kansere karşı etken lahanagilleri (dürme, frenk lahanası, karnabahar ve brokoli) sık sık yiyin. Mübarek betakaroten içeren yeregeçen ile salata, zeytinyağlı yemek veya yeregeçen suyu hazırlayın.
MART: Mart, yaza tedarik ayıdır. Belli Belirsiz beslenmeye ve diyet yapmaya başlamanın eksiksiz zamanıdır. Mart, ayni zamanda ilkbahara intikal ayıdır. Bu nedenle hafif tıpkısı o büyüklüğünde üstelik direnç donör besinleri tüketmeye dikkat göstermek gerekir. Balık, ızgara ten, sebze ve meyveler bereketli tüketilmeli.
NİSAN: Kuzu etinin sunu dinç ve lezzetli zamanı. Bu aylarda et namına kuzu etini yeğleme edin. Sütlü belli belirsiz tatlılar pişirin. Sabahleyin kahvaltısında ve geceleri yatmadan evvel benzeri boduç sut amacıyla. Hafif amma mıhlı beslenerek ve bulutsuz havada uyumlu yürüyüşler yaparak aşkın kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.
MAYIS: Çilek gücük omurlu bir kâr. içeriğindeki ensesi kalın vitamin (hele C vitamini) ve mineraller sebebiyle aniden erke verip, geçiş mevsiminde ortaya çıkan usanç belirtilerini giderir.
HAZİRAN: Kısa omurlu dut ve kirazı bu ayda mübarek bereketli tüketin. Temas ikisi üstelik zengin vitamin ve mineral kaynağı.
TEMMUZ: Semizotu, balıktan sonra yer haddinden fazla omega – 3 içeren göveri. Üst marifetiyle üretilmeyen tıpkısı yağ asidi olan Omega – 3, his hastalıklarına, zihnî karışıklığa ve bunamaya karsı deli dolu.
AĞUSTOS: Yaz meyve ve sebzelerinin yeryüzü marifet zamanı. Meyveleri bol yiyin. Bunun yanı sıra balık, zeytinyağlı göveri, hafif soslu makarnaları günce öğünlerinize paylaştırın.
EYLÜL: Ilkgüz, kışa tedarik ayıdır. Vücudu soğuk mevsime alıştırmak gerekir. Eli Nimetli balık, göveri, ürün ve makarna kadar enerji verici karbonhidratlar ağırlıklı beslenin. Mürdüm erik ve fındığı hergün belli tıpkı tutar tüketmeye özen gösterin.
EKİM: Teşrinievvel kocaoğlan omega – 3 içerikli cevizin mecmu zamanı. Cevizi bu aylarda mübarek mübarek tüketin. Antrparantez mantarlı nefis yemekler pişirebilirsiniz. Yalan, balık, ten ve sebzelere haddinden fazla uygun. Mantarı ızgarada konusunda peynir serperek pişirip kahvaltıda dahi yiyebilirsiniz.
KASIM: Teşrinisani ayında balkabağından eli nimetli eli nimetli yararlanın. Çorbası, tatlısı ve pastası ile yabanlık lezzetler hazırlayabilirsiniz . Balkabağını ayrıca dolgun sebze yemeklerine birlikte arttırma edebilirsiniz. içerdiği verimli betakaroten yardımıyla kansere cebin etken bire bir sebze.
ARALIK: Itici algınlığı hastalıklarına yakalanmamak amacıyla sağlıklı beslenin. Portakal yahut greyfurt suyu üzere. Ispanak, baklagil, deri, yoğurt, muz, elma ve kuruyemişleri artağan tüketin.

Etiket çilek mevsimi hangi zamandır april ayı sonuç sebzeleri yaz mevsiminde yetişen meyveler mevsim göveri ve meyveleri baharat mevsiminde yetişen meyveler çilek mevsimi zaman sebzeleri şita sebze ve meyveleri nelerdir nisan meyveleri yaz kâr ve sebzeleri nelerdir yazın yetişen sebzeler ilkbaharda yetişen göveri ve meyveler şita mevsiminde yetişen sonuç ve sebzeler meyan ayı ürün sebzeleri ilkgüz kocaoğlan ürün sebzeleri güzün yetişen sebzeler yaz mevsimi meyveleri yaz sebze ve meyveleri nelerdir domates mevsimi hangi ant hangi mevsimde ne kâr yetişir

Yoruma kapalı.