Genel Blog

Havacılık ve Uzay Mühendisliğinin Çalışma Alanları

155

Havacılık ve Uzay Mühendisliğinin Çalışma Alanları

Havacılık ve Feza Mühendisliği, uçan makinelerin tasarlanması ve yapımı ile ilgilenir. Mühendisliğin yeryüzü eskimemiş dallarından biridir ve motorlu uçaklarla ilk deneyleri 19. yüzyılda başlamıştır. Uygulayım Bilimi ilerledikçe iki ayrı eksperlik alanı ortaya çıkmıştır: Planörler, uçaklar, jetler, helikopterler üzere araçların tasarlanmasını içeren havacılık mühendisliği ve gök araçlarının tasarım ve geliştirilmesine odaklanan uzay mühendisliği. Bambaşka aynı deyişle, havacılık …

Havacılık ve Uzay Mühendisliğinin Çalışma Alanları

Havacılık ve Gök Mühendisliği, uçar makinelerin tasarlanması ve yapımı ile ilgilenir. Mühendisliğin arz eskimemiş dallarından biridir ve motorlu uçaklarla evvel deneyleri 19. yüzyılda başlamıştır. Uygulayım Bilimi ilerledikçe iki ayrı uzmanlık alanı ortaya çıkmıştır: Planörler, uçaklar, jetler, helikopterler üzere araçların tasarlanmasını içeren havacılık mühendisliği ve gök araçlarının dizayn ve geliştirilmesine odaklanan uzay mühendisliği. Başka bire bir deyişle, havacılık mühendisleri Acun atmosferinde uçan araçların tasarımında meydan alırken, feza mühendisleri Dünya atmosferinin dışında uçar araçların haber ve teknolojisi ile ilgilenmektedir.

Havacılık Ve Uzay Mühendisliğinin Gelişimi

1852’birlikte buharla çalışan ve yönlendirilebilir önce “zeplin”ni kullanan Jules Henri Giffard’dan sonra, 1884 yılında Charles Renard ve Arthur Constantin Krebs kalkış noktasına izansız dönebilen önce çekicilik aracını ve 1900’bile Ferdinand von Zeppelin kendi adıyla anılan, altına bağlanmış aynı yaya kabinini taşıyan, hidrojen veya helyumla şişirilmiş balondan oluşan evvel motorlu ve dümenli zeplini üretti.

İlk uçağın yapımına uzanan yolda yapılan çalışmaların çoğu planörlerle ilgiliydi ve 19. yüzyılda çokça sayıda planör denemesi yapıldı. Makul güçte bir motorun bulunmaması, havadan ağır araç uçuşlarını uzun müddet engelledi. İlk liyakatli uçuş Orville ve Wilbur Wright kardeşler aracılığıyla gerçekleştirildi. Kardeşler, yaşayan tıpkısı motorun itme gücüyle üç eksenli kontrol kavramlarını birleştirdiler. Böylece eke bir mesafeye uçup, kontrollü bire bir baş aşağı yapabilen evvel uçağı yaratmış oldular.

Çakılı kanatlı uçakların icadından sonradan, otojiroları ve helikopterleri içeren önce döner kanatlı uçaklar geldi. Milattan önceki 400’lü yıllara kadar uzanan Çin uçar oyuncaklarının ilkeleri, birçok mucidin dönen pervanelerle amudi pervaz denemelerine sabah yeli verdi. Yaylar ve korse bantlarla çalışan beş altı pespaye benzer yapıldı, fakat tekrar dahi önceki kök helikopterin yapımı yeterince cıvıl cıvıl tıpkı motorun üretilmesini aramak zorunda kaldı. Helikopter tasarımları, birkaç on sene boyunca aşamalı olarak ilerledi. Benzeri döneç ve pervane kullanarak otojiroyu yaratıcı Juan bile la Cierva’nın çalışmaları, 1942’da Igor Sikorsky’nin geçmiş çağcıl helikopter tasarımının temeli oldu.

Havacılık ve uzay mühendisliğinin ayrıksı alanı roketler ve feza araçlarıdır. Bu alandaki en adlı öncüler, sıvı yakıtlı ilk roketi özne Robert Goddard, önce balistik füzeyi geliştiren ve NASA’nın Marshall Uçuş Merkezi’nin önceki direktörü olan Werner von Braun ile roketlerin Zalim babası kendisine kabul edilen Konstantin Tsiolkovsky’dir. Feza mekiği Columbia felaketinde ölen astronotlar ve Ay’a ilk kıç basan Neil Armstrong feza mühendisleriydi. Başka şöhretli havacılık ve uzay mühendisleri beyninde, NASA’nın “Mars Curiosity” projesinin pervaz direktörlüğünü üstlenen Boback Ferdowski ve önceki sivil mekik olan “SpaceShipOne”ı tasarlayan Burt Rutan bulunmakta.

Havacılık ve Gök Mühendisi Hangi Yapar?

Havacılık ve feza mühendisleri, uçaklar, feza araçları, uydular ve füzeler tasarlarlar. Antrparantez, bu mühendisler, hazırlanan planlara bakarak çalıştıklarından emin olmak için prototipleri sınav ederler. Araçlar amacıyla lazım parçaları üstelik üretirler. Bu parçalar arasında motorlar, uçak gövdeleri, kanatlar, iniş takımları, arama sistemleri ve değişik aletler bulunur. Eklenmiş adına, mühendisler aracın ve parçaların gücünün, işlevselliğinin, güvenilirliğinin ve teferruatlı mütemadi dayanıklılığının testlerini gerçekleştirirler.

Havacılık ve Feza Mühendisliğindeki Yeni Adımlar

Uçan vesait, hem cevvi basınç ve sıcaklıktaki değişikliklerden kaynaklanan koşullar hem bile kurgu bileşenleri konusunda geçerli strüktürel yükler gibi dayanabilen koşullara maruz kalırlar. Genellikle aerodinamik, itiş sistemleri, havacılık elektroniği (avionik), materyal bilimi, yapısal çözümleme ve üretim birlikte dahil atılmak için değişik uygulayım bilimi ve mühendislik disiplinlerinin ürünleridirler ve bunlar arasındaki etkileşim ve iletişime lüzum duyarlar. Yapılarındaki karmaşıklık ve ilişkin disiplinlerin sayısı nedeniyle, havacılık ve feza mühendisliği işleri, rastgele biri özlük eksperlik alanına cemaat muhtelif mühendis ekipleri marifetiyle yürütülmekte.

Havacılık ve uzay mühendisliği alanlarındaki, hayatiyet soymak için ısı kullanan termoelektrik jeneratörler ve hidrojen gazını cümbüş, ısı ve akarsu atmak amacıyla oksijenle karıştıran müvellidülma yakıt hücreleri kabilinden yeniliklerin çoğu, otomobil teknolojisindeki gelişmelerle üstelik koşut ilerliyor. Yeni geliştirilen bellek dalgalarını uçuş komutlarına dönüştürebilen tıpkısı algoritma, ufuk kontrollü uçakları gerçeğe ihata etmek için. Bugünün havacılık mühendisleri asıl aerodinamik kavramları ile çalışsalar üstelik, antrparantez pistonlu motorlar, turbo destekleri ve jetler üzere bilgilere dahi sahip olmak zorundalar.

Uzay mühendislerinin, antrparantez yükün sürücülerle alay malay cellat ve sıvı yakıtlı roketleri içeren uzay uzlaştırıcı itiş sistemleri üzere ilişik kavramları da anlamaları gerekiyor. İnsanlı görevler, hava, eşya, su, kıvılcım kontrolü ve atılmış yönetimi amacıyla hayat bindi sistemlerini gerektirdiğinden, bu kavramlara üstelik tanıdık olmalıdırlar. Günümüzdeki havacılık ve gök mühendisliği, fizik, matematik, aerodinamik ve gereç biliminde derinliğine beceri ve önsezi gerektiriyor. Metal alaşımları, seramikler, polimerler ve kompozitler kadar kaslı materyalleri gür tanımaları, mühendislerin, henüz düz yazı edilmeden geçmiş tasarımların performansını ve aksaklık koşullarını adisyon edebilmelerini sağlamaktadır.

Her An elan fazla sayıdaki mühendisler tasarımların aceleci ve süssüz hazırlanması, modifikasyonu ve tükenik parçaların montajlarının 3B görselleştirilmesi amacıyla bilgisayar destekli dizayn (CAD) sistemlerini kullanıyor. Elektronik Beyin simülasyonları, motorların, kanatların, kontrol sistemlerinin mevhum testlerini ayırmak ve karşılaşabilecekleri tekmil umulur koşulları öngörmek üzere mecburi kuzuluk geldi. Aerospace Solutions başbuğ yardımcısı Robert Yancey’e bakarak, simülasyon, telakki tasarımların tanımlanmasında nazik bir etkiye ehil. Antrparantez, elektronik beyin simülasyonları pilotların ve astronotların karşılaşabileceği dirimsel tehlikeleri ve akim görevlerin maliyetini şişman ölçüde azaltmakta.

Yoruma kapalı.