Genel Blog

Hemen Çıkma Oranını Düşürmek İçin Yapılması Gerekenler

14

Hemen Çıkma Oranını Düşürmek İçin Yapılması Gerekenler

Derhal çıkma oranı, sitedeki öteki sayfalara tıklama olmadan aynı sayfaya siteye giren ve çıkan bütün ziyaretçilerin yüzdesidir. Derhal çıkma oranınız yüksek olduğunda, genellikle site başlangıç sayfalarının ziyaretçilerinizle alakalı olmadığını gösterir. Bir birey web sitenize geldiğinde, onu müşteriye dönüştürmek için yalnızca birkaç saniyeniz olur. Bu kısa zaman, onları birazcık daha uzun süre kalmaya razı etmek zorunda kalacağınız tek fırsattır. Anında çıkma oranı, tek sayfalık oturumların yüzdesi olarak da adlandırılır. Ayrıntılı bilgi için Hemencecik Çıkma Oranı Nedir? adlı yazımıza göz atabilirsiniz. Ziyaretçilerin aradıklarını bulamadıkları gibi web sitenizi hemen terk etmeleri ya da web sitenizin kullanıcı dostu olmaması için çoğu neden vardır. Bir Takım sıçramalar her zaman orada olurken, dönüşümleri çoğaltmak ve işinizi büyütmek için hemencecik çıkma oranını azaltabilirsiniz. Derhal Çıkma Oranını Çökertmek Alakalı İçerik İyi bir web sitesi, alakalı içeriğe sahip olmakla ilgilidir. Fakat, doğru içerik dürüst anahtar kelimelere sahip olmalıdır. İçerik sadece doğru anahtar kelimeleri içeriyorsa alakalı olur. Bir pazarlamacı olarak, web sitenizi okuyucuları heyecanlandıracak içeriğe odaklamak sizin görevinizdir. Doğru anahtar kelimeleri seçmeniz de zorunludur. Bu sözcük grupları, arama motorlarının web sitenizle ilgili en iyi bilgiyi edinmesi için temel oluşturur. Kullanıcı Deneyimi – Görsellik Başlangıç sayfanız ve web sitenizdeki yazılar güç okunabiliyorsa, alakalı içeriğin ve doğru anahtar kelimelerin fazla bir espirisi olmaz.  Kuvvetli anahtar kelimeler hiçbir şey açıklama etmez. İçerik kullanılabilir olmalı ancak, okuyucular sitenizde kalsın. İyi bir intiba yaratmanız gerekir. Paragrafların kısa ve kavranabilir olması gerekir. Madde işaretlerini kullanın ve yüksek çözünürlüklü fotoğraflar kullanın. Popup Kullanımı Hatası Başlıca e-ticaret mağazası sahipleri, birazcık ekstra para için reklam ve açılır pencereler kullanırlar, ancak bunu yaparak organik ziyaretçileri kaybediyorlar. Pop-up’lar konukların dikkatini çekmenin bir yolu olarak üretilmiştir. aynı zamanda, yapılan araştırmalar, bunu pazarlamacıların yararına uygulamak yerine, farklı şekilde kullananların -alakasız açılır pencerelerin- insanları rahatsız ettiğini ve daha yüksek bir derhal çıkma oranına yol açtığını göstermiştir. Bir pop-up kullanıp kullanmama seçimini yapmadan önce hedefinizin ne olduğunu ve hangi türde olduğunu düşünün. Sitenizden alışveriş yapan bir ziyaretçiyi kendinizden uzaklaştırmak istemezsiniz. Keza pop-up’ların işe…

Devamını oku

Anında çıkma oranı, sitedeki diğer sayfalara tıklama olmadan aynı sayfaya siteye giren ve meydana çıkan tüm ziyaretçilerin yüzdesidir. Hemencecik çıkma oranınız yüksek olduğunda, genel olarak site açılış sayfalarının ziyaretçilerinizle alakalı olmadığını gösterir. Bir kişi web sitenize geldiğinde, onu müşteriye dönüştürmek için yalnızca birkaç saniyeniz olur. Bu kısa süre, onları birazcık daha uzun zaman kalmaya razı etmek zorunda kalacağınız tek fırsattır. Derhal çıkma oranı, tek sayfalık oturumların yüzdesi olarak da adlandırılır. Detaylı veri için Derhal Çıkma Oranı Nedir? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Ziyaretçilerin aradıklarını bulamadıkları gibi web sitenizi hemen terk etmeleri veya web sitenizin kullanıcı dostu olmaması için birçok neden vardır. Bir Takım sıçramalar tekrar tekrar orada olurken, dönüşümleri artmak ve işinizi büyütmek için hemen çıkma oranını azaltabilirsiniz.

Hemencecik Çıkma Oranını Yıkmak

Alakalı İçerik

İyi bir web sitesi, alakalı içeriğe sahip olmakla ilgilidir. Ancak, içten içerik dürüst anahtar kelimelere sahip olmalıdır. İçerik sadece dürüst anahtar kelimeleri içeriyorsa alakalı olur. Bir pazarlamacı olarak, web sitenizi okuyucuları heyecanlandıracak içeriğe odaklamak sizin görevinizdir. Dürüst anahtar kelimeleri seçmeniz de zorunludur. Bu kelime grupları, arama motorlarının web sitenizle ilgili en iyi bilgiyi edinmesi için temel oluşturur.

Kullanıcı Deneyimi – Görsellik

Başlangıç sayfanız ve web sitenizdeki yazılar baskı okunabiliyorsa, alakalı içeriğin ve içten anahtar kelimelerin fazla bir espirisi olmaz.  Güçlü anahtar kelimeler hiçbir şey ifade etmez. İçerik kullanılabilir olmalı oysa, okuyucular sitenizde kalsın. İyi bir izlenim yaratmanız gerekir. Paragrafların kısa ve anlaşılması mümkün olması gerekir. Madde işaretlerini kullanın ve yüksek çözünürlüklü fotoğraflar kullanın.

Popup Kullanımı Hatası

Çoğunlukla e-ticaret mağazası sahipleri, birazcık ekstra para kazanmak için reklam ve açılır pencereler kullanırlar, oysa bunu yaparak organik ziyaretçileri kaybediyorlar. Pop-up’lar konukların dikkatini çekmenin bir yolu olarak üretilmiştir. bununla birlikte, yapılan araştırmalar, bunu pazarlamacıların yararına kullanmak yerine, bambaşka şekilde kullananların -alakasız açılır pencerelerin- insanları rahatsız ettiğini ve daha yüksek bir hemencecik çıkma oranına yol açtığını göstermiştir. Bir pop-up kullanıp kullanmama seçimini yapmadan önce hedefinizin ne olduğunu ve hangi türde olduğunu düşünün. Sitenizden alışveriş yapan bir ziyaretçiyi kendinizden uzaklaştırmak istemezsiniz. Hem pop-up’ların işe yaradığı gerçeğini de düşünüyorum, fakat müşterilerinizle uzun vadeli bir ilişki hazırlamak istiyorsanız pop-up’ları sınırlandırın ya da ayrıntılarıyla kaldırmayı düşünün.

Site Güncelliği

İçerik stratejileri meydana getirmek ve ilgili içerik parçalarını dürüst pazara takdim etmek için daha fazla mücadele sarf etmek önemlidir. Ancak, bir defalık içerik eklemek yeterli değildir. Hemencecik Çıkma Oranını eksilmek için, sürekli olarak yeni fikirler  ve yeni içeriklerle sitenizi güncel tutun. Uyumlu olarak yeni içerik ekleyerek gücünüzü ağır ağır artırıyor ve müşterilerinizin güvenini kazanıyorsunuz. Güven oluşturduktan sonradan, bitmiş eden ziyaretçileriniz yeni ziyaretçiyi sitenize alır. Ve bu web sitesinden daha fazla kazanç elde etmenize yardımcı olacaktır.

Site Hızı

Araştırmalar, sayfanın yüklenmesi 3 saniyeden uzun sürerse, çevrimiçi müşterilerin yaklaşık %45’inin e-ticaret sitenizden ayrılacağını gösteriyor.  Anında çıkma oranı en ince ayrıntısına kadar web sitenizin yüklenme süresine bağlıdır. Web sitenizin sayfaları ne kadar yavaş yüklenirse, derhal çıkma oranınız böylece yüksek olur.

Mobil Ahenklilik

Müşterileriniz iPhone, iPad ve öteki mobil cihazlarda web sitenizi ziyaret ettiğinde, iyi bir şekilde görülmesi için mobil düzenli siteler kurmanız gerekir. Google, mobil dostu web sitelerini de arama sonuçlarına üst sıralarda seçim ediyor. Bu, web sitenizin yanıt vermemesi durumunda, içeriğiniz ve sitenizdeki ürünler ne değin yardımcı olursa olsun, arama motoru sonuç sayfalarında iyi bir yerleştirme elde etmeyeceği anlamına gelir.

Derhal Çıkma Oranı Düşürme

İyi bir internet sitesi sahibi olmak için bütün verilere görmek zorundasınız. Hemencecik çıkma oranını nasıl düşüreceğimiz, birçok web sitesi geliştiricisinin ve pazarlamacısının göz ardı ettiği çok kayda değer bir faktördür. Anında çıkma oranının yüksek olması, web sitenizin yavaş olması, navigasyonun fena olması, mobil cihazlarda kullanılamaz olması vb. gibi nedenlerle bazı ziyaretçilerin web sitenizi terk etmesine niçin olduğunu gösterir. Bu durumda, anında çıkma oranlarının düşürülebilmesi için web sitenizin kaliteli trafik ve değişim için daha iyi optimize edilmesi gerekir.

Ayrıca Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Google Analitik’ten Yararlanma

Web sitenizin anında çıkma oranını Google Analytics’in platformunda gözden geçirmek istiyorsanız, aşağıdaki adımları peşine düşüp takip edebilirsiniz: Google Analytics hesabınıza giriş yapın ve anında çıkma oranını istediğiniz web sitesini seçin. Google Analytics görünümüne tıklayın. Kitleye Genel Görüş sayfasını bulacaksınız. Bütün sitenin hemen çıkma oranını görüntülemek için, hemen çıkma oranını tıklayın.  bir bir sayfaların anında çıkma oranını görüntülemek için Tüm Sayfalar bölümüne gidin. Tabloda Hemen Çıkma Oranı sütununu göreceksiniz. Hemencecik çıkma oranını farklı bir vakit boyunca bakmak istiyorsanız, tarih aralığını sağ üstteki köşeden değiştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 2021'in Yeni Sıralama Faktörü: Arama Amacına Uygun İçerik başlıklı makalemizde 2019'un Yeni Sıralama Faktörü: Arama Amacına Uygun İçerik - Moradam hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.