Genel Blog

Hıdırellez dilek duası nedir? hıdırellez ritüelleri nelerdir? Hıdırellezde nasıl dilek tutulur?

88

Hıdırellez dilek duası nedir? hıdırellez ritüelleri nelerdir? Hıdırellezde nasıl dilek tutulur?

Bilgiyo – Hıdırellez dilek duası nedir? Hıdırellezde nasıl dilek tutulur? İşte hıdırellez ritüelleri nelerdir? Hıdırellez bayramı bugün yurt genelinde koronavirüs tedbirleri nedeniyle evlerin önünde kutlanacak. Her sene 5 Mayıs’ta büyük bir coşkuyla kutlanan hıdırellez bayramında halk ateş yakıp dileklerini tutarak üç kere atlar, gül ağaçlarına dileklerini resim ile çizip asarlar. İşte Hıdırellez dilek duası hakkında …

Bilgiyo – Hıdırellez dilek duası nedir? Hıdırellezde nasıl dilek tutulur? İşte hıdırellez ritüelleri nelerdir? Hıdırellez bayramı bugün yurt genelinde koronavirüs tedbirleri nedeniyle evlerin önünde kutlanacak. Her yıl 5 Mayıs’ta büyük bir coşkuyla kutlanan hıdırellez bayramında insanlar alev yakıp dileklerini tutarak üç kere atlar, gül ağaçlarına dileklerini fotoğraf ile çizip asarlar. İşte Hıdırellez dilek duası hakkında tüm detaylar.

Hıdırellez istek duası nedir? Hıdırellezde neler yapılır sorusu vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Dileklerin kağıtlara yazılıp gül ağaçlarına asıldığı, ateş yakılıp üstünden üç kere atlandığı coşkulu geçen kutlamalardan biri olan hıdırellez hakkında detaylar haberimizde…

Hıdırellez ne vakit, nasıl dilek dilenir?

Hıdırellez, Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olduğu sayılarak kutlanmaktadır. Hıdırellez’de dilekler dilenir, ateşler yakılır ve eğlenceler gerçekleştirilir. Hıdırellez 2021 yılında 5 Mayıs Çarşamba akşamı başlayacak, 6 mayıs Perşembe ikindi ezanında bitecek.

HIDIRELLEZ DİLEK DUASI NEDİR?

Bismillahirahmanirahim

Bin bir adım bir adım /Allah bir adım adım / Kerim kerem Allah /Başımda bir duman var yardım eyle ya Allah / La ilaha illallah muhammeden resullullah yetiş imdadıma hızır ile Allah birsin sen kulla mişersin biz gibi kulların yardımcısı sensin hızır deryada erdim murada amin.

HIDIRELLEZDE NELER YAPILIR?

Bolluğu ve bereketi simgeleyen Hızır’ın dokunduğu yerlere ve eşyalara bereket vereceğine inanılıyor. bu nedenle yemek yemek kaplarının, ambarların ve para keselerinin ağızları açık bırakılır. Bazı halk müziği alev yakar ve istek miktar. Ondan daha sonra yaktıkları ateşin üzerinden atlarlar.

Hıdırellez gecesinin en popüler aktivitelerinden biri de ateşten atlamaktır. Bunun nedeni ateşten atladığınız zaman hastalıklardan korunacağınıza inanılmasıdır. Bu hıdırellez’in en yaygın ritüeli olup, ateşten atlamanın nazardan ve hastalıktan koruduğuna inanılır.

HIDIRELLEZ HİKAYESİ NEDİR?

Hızır ve İlyas Peygamber, hükümdarın ordusundaki iki askerdir. Bir gün hükümdar ordusuyla sonsuzluk suyunu (Ab-u Hayat) aramaya çıkar. Gezi sırasında Hızır aleyhisselam ve İlyas Peygamber diğer askerlerden ayrılır. Suyun yanına dururlar ve yemek için kurutulmuş balıkları çıkarırlar. O anda deniz suyu balığın üstüne sıçrar, balık canlanır ve suya atlar. Bu Nedenle Hızır aleyhisselam ve İlyas Peygamber ebediyet suyunu bulurlar. Bu sırada bir melek gelir. Hızır aleyhisselam ve İlyas Peygamber kıyamete değin yaşayacak, ama Hızır aleyhisselam karada muhtaçlara ve denizde İlyas Peygamber’e yardım edecek. Hızır ve İlyas Peygamber’in Hıdrellez günü yani 6 Mayıs’ta bir araya geldiği ve bu buluşmalarıyla ölü doğanın canlandırıldığı sanılmaktadır. Yaygın inanışa kadar 6 Mayıs yağmur mevsimi Hızır ve İlyas Peygamber’in sevinçleri için ağladıklarının ve buluştuklarında bulutların da onlara katıldığının bir kanıtıdır.

HIDIRELLEZ NASIL KUTLANIR?

Hıdrellez kutlamaları çoğunlukla yeşilliklerde, ormanlık alanlarda, su kenarında, türbe ya da yat yanına yapılır. böylece bu tür yerlere Hıdırlık denir. Hıdrellez döneminde taze bahar otları ve taze kuzu veya kuzu ciğeri yemek alışılmış bir şeydir. İlkbaharın birincil kuzusu yenildiğinde afiyet ve şifanın bulunacağına inanılıyor. Günümüzde tarlalardan çiçek ya da ot toplanıp kaynatıldıktan sonra su içilirse bütün hastalıklara iyi geleceği, kırk gün bu suyla yıkanırsa gençleşeceği ve güzelleşeceği düşünülmektedir. Hıdrellez gecesi Hızır’ın Hızır’ın gittiği yerlere ve dokunduğu şeylere bolluk ve bereket vereceği inancıyla çeşitli uygulamalar yapılır.

Yemek Yemek kapları, ambarlar ve para keseleri açık bırakılır. Konut, bağ-bahçe, otomobil isteyenler, Hıdrellez gecesi gül ağacının aşağı istediklerinin ufak bir maketini yaparlarsa Hızır’ın kendilerine asistan olacağına inanırlar. aynı zamanda dileklerini kırmızı kurdelelere bağlayarak gül ağacına asarlar. Bir sene dileklerinin yerine getirilmesini beklerler. Bir Takım halk alev yakar ve istek tutar. Ondan sonra yaktıkları ateşin üzerinden atlarlar. Hıdrellez’de Baht açılış törenleri de fazla yaygın geleneklerimizden biridir.

Yoruma kapalı.