Genel Blog

İlayda Akdoğan Kimdir? Nereli – Boyu – Yaşı – Dizileri – Ailesi

223

İlayda Akdoğan Kimdir? Nereli – Boyu – Yaşı – Dizileri – Ailesi
İlayda Akdoğan Kimdir? Nereli – Boyu – Yaşı – Dizileri – Ailesi

İlayda Aksungur, 21 Temmuz 1998 tarihinde İstanbul’üstelik doğmuştur. Türk dizi, sinema oyuncusu ve youtuber.

Adı: İlayda Aksungur
Mevlit Tarihi: 21 Orak Ayı 1998
Doğum Yeri: İstanbul
Boyu: 1.66 m.
Kilosu:  54 kilogram
Itır: Seretan
Göz Rengi: Kahverengi
Saç Rengi: Kestane Rengi
Instagram: https://www.instagram.com/ilaydaakdogan/

İlayda Akdoğan Kimdir? Nereli – Boyu – Yaşı – Dizileri – Ailesi 1

Çocukluk yılları: Oyunculuğa çocukken başladı. Annesinin bebeklik fotoğrafını aynı dergiye göndermesiyle yapımcıların dikkatini çekti. İlk düzencilik deneyiminde elan 6 yaşındaydı. “Ailem bana tek ant ibret çalış diyerek rehavet yapmadı. Zat çözümlerimle bugüne kadar okulumu bitmeme ettirdim. Eğitim hayatında da anca ağırkanlı benzeri öğrenci değildim. Meslek birlikte set de bana istersem çalışabileceğim zamanı oluşturmada apotr oluyor. Benim rahatlığım onlara üstelik yansıyor.”

Eğitim hayatı: Darülfünun’bile köpoğluluk evet birlikte toplum bilimi eğitimi almak istediğini belirtiyor.

Oyunculuğa önce aşama: Monitör macerasına, 2004 yılında ‘Yer İyi Arkadaşım’ dizisiyle başladı.

Hangi proje ile parladı? ‘Ayın On Dördü’ dizisinde canlandırdığı ‘Gök’ karakteri ile dikkatleri konusunda çekti.

Kişilik özellikleri: Asi, ne istediğini biliyor, özgüveni faziletkâr. “Ben biraz asiyim. Üzerinde takı kurulmasından tiksinme eden biriyim. Ailem bütün kişi kararlarımı verebileceğim şekilde büyüttü beni. Hangi yaparsam yapayım zat çamurumun içinden kendim çıkmaya çalıştım, kendi yöntemlerimle bunu lacerem geliştirebileceğimi bana öğütlediler. Çok de bağımsız ruhluyumdur. Beğenmediğim şeylere olumlu bakarak fırsata çevirmeye çalışırım.”

Us yapısı: Ünlü yahut popüler başlamak kabil bire bir derdi namevcut yalnız oyunbazlık tahsis etmek istiyor. “Sonuna büyüklüğünde aktör koyulmak istiyorum amma meftun olmak amacıyla değil. Popüler kalkışmak kadar aynı derdim namevcut. Derdi olan işlerde düzlük almak istiyorum. Içtimai konulara bitik halde takık olduğum amacıyla oyunculuğu insanlara benzeri şeyler tefhim etmek için kazanmak istiyorum.”

Bahtiyarlık kaynağı: ‘Mustang’ filmi ile güçlükle dışına çatlama imkanı bulmaktan mutluluk duyuyor. Oscar töreninde yaşadıklarımız anlatılamaz derecede bahtiyarlık vericiydi. 29 harfle bunu anlatamayacağımı düşünüyorum. İlk çevrim uçaktan iner inmez, filmimizin aday olduğu kategorinin altında konuşmaların yapılacağı alana gittik. Anca tıpkı müstevi kim sağıma dönüyorum Inarritu var, soluma dönüyorum Cate Blanchett var. Gözlerim alaminüt hızlı dönüyordu. İnanılır kabilinden değil. Söz Gelimi Oscar yemeğinden sonraları Deniz’le (Gamze Ergüven) kuma bir röportajımız vardı ama tahrip oldu. Sonradan Instagram’dan aynı gördük ki tıpkısı partiye The Weeknd, Lady Uç, Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence gitmiş. Gözüm döndü, çoğunu görebilirdik yani!”

İlayda Akdoğan Kimdir? Nereli – Boyu – Yaşı – Dizileri – Ailesi 2

İlk beyaz perde filmi: Bahir Gamze Ergüven/ Mustang

İş hayatına bakışı: Vakit Kaybetmeden dizide tevessül etmek, boş tükenmek için hisse senedi alma durumunu sevmiyor. “Amma önüme gelen herhangi bir şeyi değerlendiriyorum çünkü şu dakika neyi seçip neyi seçmeyeceğim üstüne geçmiş değerlendirmeyi kendim yapacak aşamada değilim. Onun dışında toplumsal muhtevalı şeylere az buçuk takığım. ‘Mustang’ birlikte olduğu kabilinden sanatı kullanarak insanlara ulaşılabileceğine inanıyorum. Toplumdaki sorunlar farklı dillerle yansıtıldığında, sinema bunu kullandığında, insanların ayakkabılarının içine aynı taş sokmuş oluyorsunuz. Bu onları benzeri şekilde huzursuz ediyor. O yüzden bu nev şeylerin içre tutmak beni henüz bahtiyar ediyor.”

Kariyer planı: 2015 yılı yapımı ‘Mustang’ filmi acun çapında tanınmasını sağladı. Çekimleri,  Kastamonu İnebolu ilçesinde tamamlanan ‘Mustang’ filmi Cannes Film Festivali’nde birinciliğe aday gösterildi. Türk-Fransız-Alman-Tren yapımı olan film bir zamanda 88. Akademi Ödülleri’nde Ecnebi Dilde Sunu İyi Film dalında Fransa’ya namzetlik getirdi.  Bundan sonrası üzere birlikte içtimai muhtevalı projelerde yer almayı istiyor. “‘Mustang’ filmi beni haddinden fazla etkiledi. Orada cihanşümul bire bir konuya parmak basıyoruz. Yaptığım işin hangi büyüklüğünde deli dolu olabileceğini ‘Mustang’de gördüm. İleride senaryo açmak birlikte istiyorum.”

Kaygıları: Aktivist bire bir ruhu var, kadınların üzerindeki ayvaz egemenliğini endişe verici buluyor. “Kadınlar her toplumda ezilmeye çalışılmış, Bilcümle aktivist benzeri ruhum vardır, temas şeye salça olurum. ‘Birileri benzeri husus fethetmek zorunda’ algısıyla kafamı bozmuş durumdayım. Kendimi da bire bir öz yapamazsam kabahatli hissediyorum. ‘Mustang’ filminden sonraları haddinden fazla şeyin değiştiğini gördüm. Zira bu olan biten sadece bizimle dayalı değil, cihanşümul. Kadınlar gelişigüzel toplumda ayvaz egemenliği altında ezilmeye çalışılmış. Biz Türkiye’yi gösterdik ama Çin’den, Afrika’dan tıpkı avrat gelip bunu yansıttığımız amacıyla teşekkürname ediyordu. Rical da “Böylelikle bunu gösteren birileri oldu’ diyor.”

Cila modeli: Bilcümle işlek kadınlar onun üzere alengir menent oluşturuyor. “Birinin yolundan gitmek kadar değil ama ondan etkilenmekse benimki ‘Mustang’mağara yönetmeni Bahir Gamze Ergüven. Çekimler süresince hamileydi. Çekimci bıraktı, kullanılmamış çekimci buldu. Bizi bilcümle bire bir arada markajcı, filmin kalbi oydu. Çocuğu oldu gine birlikte festivalde bizimleydi. Onun yaptığı temas husus bana bambaşka geliyor. Kadınların biraz elan zir seviyede görüldüğü benzeri toplumda nazik tıpkısı eş figürünün yakınımda olması beni tahammülfersa etkiledi.”

Sosyal medya ile arası bittabi? Içtimai medyayı etkin yerine kullanıyor.  Tıpkısı zamanda youtube kanalından gösteriş, moda, giysi kombinleri, deri bakımı, makyaj ve saç bakımına dair mütenevvi konularda im yapıyor.

İlayda Akdoğan Kimdir? Nereli – Boyu – Yaşı – Dizileri – Ailesi 3

TELEVİZYON DİZİLERİ

2020- Rise of Empires: Ottoman / Therma Sphrantzes

2017- Dolunay / Asuman

2016/2017- Umuda Kelepçe Vurulmaz / Elif

2016- Mızıkçı / Eylül

2007- Canan Dünürüm

2005- Afacanlar Kampı

2004- Yer İyi Arkadaşım / Seda

SİNEMA FİLMLERİ

2020- Masallardan Geriye Artan/ Hece

2015- Mustang / Sonay

 

 

Yoruma kapalı.