Genel Blog

İlayda Akdoğan Kimdir? Nereli – Boyu – Yaşı – Dizileri – Ailesi

147

İlayda Akdoğan Kimdir? Nereli – Boyu – Yaşı – Dizileri – Ailesi
İlayda Akdoğan Kimdir? Nereli – Boyu – Yaşı – Dizileri – Ailesi

İlayda Aksungur, 21 Orak Ayı 1998 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Türk sıra, sinema oyuncusu ve youtuber.

Adı: İlayda Akdoğan
Tevellüt Tarihi: 21 Orak Ayı 1998
Doğum Yeri: İstanbul
Boyu: 1.66 m.
Kilosu:  54 kilogram
Itır: Seretan
Göz Rengi: Kahverengi
Saç Rengi: Kestane Rengi
Instagram: https://www.instagram.com/ilaydaakdogan/

İlayda Akdoğan Kimdir? Nereli – Boyu – Yaşı – Dizileri – Ailesi 1

Çocukluk yılları: Oyunculuğa çocukken başladı. Annesinin bebeklik fotoğrafını tıpkısı dergiye göndermesiyle yapımcıların dikkatini çekti. İlk düzencilik deneyiminde henüz 6 yaşındaydı. “Ailem bana hiçbir devir ibret çalış diye niteleyerek sıklet yapmadı. Zat çözümlerimle bugüne kadar okulumu devam ettirdim. Eğitim Bilimi hayatında da anca sevimsiz bire bir mektepli değildim. Okul üstelik saf birlikte bana istersem çalışabileceğim zamanı oluşturmada apotr oluyor. Benim rahatlığım onlara da yansıyor.”

Eğitim hayatı: Darülfünun’da oyunbazlık ya birlikte toplum bilimi eğitimi ahzetmek istediğini belirtiyor.

Oyunculuğa önceki kadem: Monitör macerasına, 2004 yılında ‘Arz İyi Arkadaşım’ dizisiyle başladı.

Hangi proje ile parladı? ‘Ayın On Dördü’ dizisinde canlandırdığı ‘Gök’ karakteri ile dikkatleri konusunda çekti.

Kişilik özellikleri: Isyankâr, ne istediğini biliyor, özgüveni yüksek. “Ego biraz asiyim. Üzerinde gravite kurulmasından tiksinme eden biriyim. Ailem bilcümle zat kararlarımı verebileceğim şekilde büyüttü beni. Ne yaparsam yapayım özlük çamurumun içinden kendim çıkmaya çalıştım, özlük yöntemlerimle bunu şüphesiz geliştirebileceğimi bana öğütlediler. Çok dahi müstakil ruhluyumdur. Beğenmediğim şeylere olumlu göre fırsata çevirmeye çalışırım.”

Us yapısı: Ünlü veya pop koyulmak kabilinden aynı derdi bulunmayan takkadak düzencilik yazmak istiyor. “Sonuna kadar aktör koyulmak istiyorum amma âşık olmak için değil. Popüler koyulmak kadar ayrımsız derdim namevcut. Derdi olan işlerde saha kabul etmek istiyorum. Toplumsal konulara kötü halde takık olduğum amacıyla oyunculuğu insanlara tıpkı şeyler ifade etmek amacıyla almak istiyorum.”

Mutluluk kaynağı: ‘Mustang’ filmi ile mikro dışına çatlama imkanı bulmaktan bahtiyarlık duyuyor. Oscar töreninde yaşadıklarımız anlatılamaz derecede bahtiyarlık vericiydi. 29 harfle bunu anlatamayacağımı düşünüyorum. İlk bölüm uçaktan iner inmez, filmimizin namzet olduğu kategorinin altında konuşmaların yapılacağı alana gittik. Anca ayrımsız müstevi ki sağıma dönüyorum Inarritu var, soluma dönüyorum Cate Blanchett var. Gözlerim hızlı hızlı dönüyordu. İnanılır gibi değil. Bilfarz Oscar yemeğinden bilahare Bahir’le (Gamze Ergüven) kuma benzeri röportajımız vardı ama iptal oldu. Sonra Instagram’dan ayrımsız gördük kim benzeri partiye The Weeknd, Lady Munsap, Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence gitmiş. Gözüm döndü, çoğunu görebilirdik yani!”

İlayda Akdoğan Kimdir? Nereli – Boyu – Yaşı – Dizileri – Ailesi 2

İlk sinema filmi: Bahir Gamze Ergüven/ Mustang

İş hayatına bakışı: Yemeden Içmeden dizide başlamak, gereksiz tükenmek üzere hisse senedi ahiz durumunu sevmiyor. “Ama önüme gelen seçkin şeyi değerlendiriyorum zira şu dakika neyi seçip neyi seçmeyeceğim konusunda ilk değerlendirmeyi kendim yapacak aşamada değilim. Onun dışında toplumsal içerikli şeylere az buçuk takığım. ‘Mustang’ üstelik olduğu üzere sanatı kullanarak insanlara ulaşılabileceğine inanıyorum. Toplumdaki sorunlar değişik dillerle yansıtıldığında, sinema bunu kullandığında, insanların ayakkabılarının içine bir taş sokmuş oluyorsunuz. Bu onları bir şekilde huzursuz ediyor. O yüzden bu tür şeylerin içre almak beni henüz bahtiyar ediyor.”

Kariyer planı: 2015 yılı yapımı ‘Mustang’ filmi dünya çapında tanınmasını sağladı. Çekimleri,  Kastamonu İnebolu ilçesinde tamamlanan ‘Mustang’ filmi Cannes Film Festivali’nde birinciliğe aday gösterildi. Türk-Fransız-Alman-Tren yapımı olan film ayrımsız zamanda 88. Yüksekokul Ödülleri’nde Yabancı Dilde Sunu İyi Film dalında Fransa’evet adaylık getirdi.  Bundan sonrası üzere üstelik toplumsal muhtevalı projelerde düz almayı istiyor. “‘Mustang’ filmi beni haddinden fazla etkiledi. Orada cihanşümul ayrımsız konuya pus basıyoruz. Yaptığım işin ne kadar çalışkan olabileceğini ‘Mustang’bile gördüm. İleride senaryo beğenmek da istiyorum.”

Kaygıları: Aktivist tıpkı ruhu var, kadınların üzerindeki koca egemenliğini endişe verici buluyor. “Kadınlar değme toplumda ezilmeye çalışılmış, Bütün aktivist ayrımsız ruhum vardır, her şeye salça olurum. ‘Birileri benzeri şey ayırmak zorunda’ algısıyla kafamı bozmuş durumdayım. Kendimi üstelik ayrımsız özdek yapamazsam başı yerde hissediyorum. ‘Mustang’ filminden bilahare çok şeyin değiştiğini gördüm. Zira bu olan biten elden bizimle müteallik değil, evrensel. Kadınlar seçme toplumda koca egemenliği altında ezilmeye çalışılmış. Biz Türkiye’yi gösterdik ama Çin’den, Afrika’dan benzeri avrat gelip bunu yansıttığımız amacıyla teşekkür ediyordu. Erkekler dahi “Sonunda bunu gösteren birileri oldu’ diyor.”

Nümayiş modeli: Tekmil zihayat kadınlar onun için görkem bir oluşturuyor. “Birinin yolundan müracaat etmek kabil değil amma ondan etkilenmekse benimki ‘Mustang’mağara yönetmeni Bahir Gamze Ergüven. Çekimler boyunca hamileydi. Yapımcı bıraktı, eskimemiş çekimci buldu. Bizi bilcümle bire bir arada tutan, filmin kalbi oydu. Çocuğu oldu gene dahi festivalde bizimleydi. Onun yaptığı rastgele molekül bana bambaşka geliyor. Kadınların az buçuk elan madun seviyede görüldüğü benzeri toplumda iri ayrımsız kadın figürünün yakınımda olması beni dayanılmaz etkiledi.”

Içtimai iletişim araçları ile arası lacerem? Içtimai medyayı etken namına kullanıyor.  Bir zamanda youtube kanalından gösteriş, moda, libas kombinleri, cilt bakımı, makyaj ve saç bakımına dayalı çeşitli konularda ürün yapıyor.

İlayda Akdoğan Kimdir? Nereli – Boyu – Yaşı – Dizileri – Ailesi 3

TELEVİZYON DİZİLERİ

2020- Rise of Empires: Ottoman / Therma Sphrantzes

2017- Ayın On Dördü / Asuman

2016/2017- Umuda Bilezik Vurulmaz / Elif

2016- Mızıkçı / Eylül

2007- Sevgili Dünürüm

2005- Afacanlar Kampı

2004- Sunma İyi Arkadaşım / Seda

SİNEMA FİLMLERİ

2020- Masallardan Geriye Artan/ Hece

2015- Mustang / Sonay

 

 

Yoruma kapalı.