Genel Blog

İşlem Yönetici

23

İşlem Yönetici

İşlem Yönetici programı, bilgisayarlarınızı kullanırken arkaplanda açık olan tüm işlemleri kolayca görmek için kullanabileceğiniz ücretsiz programlar arasında yer alıyor ve her ne kadar çok fazla detaylı işlem olanağına sahip olmasa da sade yapısıyla dikkat çektiğini söyleyebilirim. Windows’un kendi görev yöneticisine alternatif olarak hazırlanan program, biraz daha basit olan yapısıyla teknik işlemlerden pek anlamayan kullanıcılara daha kolay bir işlem yönetimi olanağı sunuyor.

Programı açtığınızda karşınıza ilk olarak bilgisayarınızda açık olan işlemler çıkacaktır. Dilerseniz bu işlemleri sonlandırmanız ve hem işlemcinizi hem de belleğinizi gereksiz operasyonlardan kurtarmanız sadece seçim yapmanız ve “işlemi sonlandır” butonuna basmanızla gerçekleşiyor. Tabii ki yeni bir işlem başlatmak isteyenler için “yeni işlem” butonu da uygulama içerisinde mevcut.

Uygulama içerisinde sıralanan işlemler hakkındaki detaylar şu şekilde:

İşlem adı PID Kullandığı Bellek Durum

Eğer isterseniz işlemlerin güncelleştirme hızını da düzenleyebilir ve daha detaylı bir işlem yönetimi sağlayabilirsiniz. Sol kısımdan geçebileceğiniz RAM bölümü ise anlık olarak bilgisayarınızın hafızasının ne kadarını kullanıldığını görmenize imkan tanıyor.

Yeni bir görev yöneticisi programı arayışındaysanız göz atmadan geçmeyin derim. Programın çalışması esnasında herhangi bir sıkıntı ya da yavaşlıkla karşılaşmadığımız için sizin de bir sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum.

İndir

Bir önceki yazımız olan StressMyPC başlıklı makalemizde StressMyPC İndir - Bilgisayar Stres Testi Programı - Tamindir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.