Genel Blog

İYS açıldı: İstenmeyen SMS engelleme nasıl yapılır?

27

İYS açıldı: İstenmeyen SMS engelleme nasıl yapılır?

Tüketicilerin tasdik vermediği halde gönderilen iletilerle ilgili Ticaret Bakanlığı’na ulaşan şikayetlerin artması üzerine oluşturulan İleti Yönetim Sistemi (İYS), bugün kullanıma açıldı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği çatısı aşağı kurulan İYS’de, bugünden itibaren firmaların sahip olduğu tüm şahsi verileri (e-posta, telefon numarası vs.) bu sisteme yükleyip, onaylatmak zorunda olacak.

İşte İYS yoluyla beğenilmeyen SMS ve arama müdahale etme yöntemi:

Adım 1: İYS ana sayfasına buradan ulaşın.

Adım 2: Esas sayfanın sağ üstünde yer alan Vatandaş Girişi‘ne basın.

Adım 3: Bu adımda isterseniz e-Devlet üzerinden isterseniz de telefon numaranız ya da e-posta adresiniz ile giriş yapabilirsiniz. e-Devlet ile giriş yaptığınızda kişisel profil oluşturup arama, SMS ve e-posta izinlerinizi tek ekran üzerinden yoklama edebilirsiniz.

Adım 4: Telefon numaranızı girdikten ve SMS ile gelen düzeltme kodunu onayladıktan sonradan SMS gönderme ve arama izni bulunanların listesi çıkıyor.

Adım 5: Listeden e-posta ya da SMS gönderimini iptal etmek istediğiniz şirketin üzerine tıklayın.

Adım 6: Tıkladıktan sonradan karşınıza şirketin bilgileri, bu şirkete hangi tarihte ileti ve arama onayı verdiğinizi belirten bir birim çıkıyor. Bu sayfada hangisini iptal etmek isterseniz, onaylama tikine basıp RET konumuna getirin ve kaydedin.

İşlem gerçekleştikten sonradan RET bildirimlerinin iletilmesini takip eden 3 iş günü içinde Hizmet Sağlayıcı kadar iletişim adresinize ticari elektronik ileti gönderimi durdurulacaktır. Hem listede size ileti ve arama izni olan bir şirketi göremiyorsanız az önce İYS’ye kaydolmamış olabilir. İşletmelerin kaydolması için son tarih 31 Mayıs 2021 olarak belirtildi.

Bir önceki yazımız olan Instagram hikaye ekleme, hikaye gizleme ve indirme nasıl yapılır? başlıklı makalemizde bi̇lgi̇ler, bulunan ve ekran hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.