Genel Blog

Jeo-Mühendisliğin Dünya İklimine Etkisi Nedir?

136

Jeo-Mühendisliğin Dünya İklimine Etkisi Nedir?

Aerosolleri stratosfere enjekte etmek, gezegeni serinletmeye apotr türlü, fakat bilgelik insanları bu soy çağ jeo mühendisliğinin kamu olarak elbette çalışacağını henüz stabil adına bulamadılar. Her An kalan kanıtlar, iklimin değişmekte olduğunu ve eş faaliyetlerinin bu durumun temel nedeni olduğunu vurgulamaktadır. Dünya ısınıyor ve biz sorumluyuz. Deminden bilgi insanları, global anlamda meydana gelecek yeryüzü ufak artışların dahi …

Aerosolleri stratosfere enjekte etmek, gezegeni serinletmeye yardımcı benzer, fakat bilim insanları bu soy devir jeo mühendisliğinin tam adına nasıl çalışacağını elan kesme namına bulamadılar.
Giderek kalan kanıtlar, iklimin değişmekte olduğunu ve koca faaliyetlerinin bu durumun asıl nedeni olduğunu vurgulamaktadır. Dünya ısınıyor ve biz sorumluyuz. Şimdi vukuf insanları, küresel anlamda Jeo-Mühendisliğin Dünya İklimine Etkisi Nedir?meydana gelecek bildirme ufak artışların de yaratacağı alışılmamış maliyeti düşürmek için almaşık çözümler üzerinde çalışmaktalar. Toptan karbon göl ayağı izimizi iri ölçüde kesmenin yanı sıra, gezegende mahsus yerine balaban yetenekli tadilat yapmamız gerektiği fikrini destekliyorlar. Bu şişman yetenekli değişimler (havadaki karbonu kimyevi yerine yakalayan, karbon yiyen planktonun büyümesine neden olan yahut eğin atmosferde ruz ışığını yansıtan reflektör tıpkısı sis mucit değişimler) jeo-mühendislik olarak bilinir. Erte ağız ağıza karbondioksit yaymayı bıraksak dahi bir nice âlim bunun ehliyetli olmayacağını söylüyor. Okyanuslarımız şu anda gezegenin ötede ısısının tıpkı kısmını emmekte ve albeni sıcaklığı artışında bire bir yavaşlamaya bozukluk olmaktadır. Bugün gördüğümüz ısınma, onlarca sene ilk verilen kararlar sonucu ortaya çıkmıştır. Konunun önemi göz önüne alındığında, jeo-mühendislik savunucuları imdi yıpranmamış teknolojilere bakmanın ve yeni hal yolları geliştirmenin makro olduğunu söylemektedirler. Konu daha çok gittikçe değişik ortamlarda gündeme gelmekte. 1990’dan bu yana abuhava değişikliğine dair giderek elan aşkın paniğe kapılan BM organı olan Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli, 2018 Ekim’inde, ısınmanın 2 santigrat aşama sıcaklığın altında tutulması ihtimalinin düşükJeo-Mühendisliğin Dünya İklimine Etkisi Nedir? (imkansıza yakın) olduğunu gördüğünü söyledi. Karbonu atmosferden fark etmek üzere ayrımsız altyapı geliştirmeyi önerdi.
Böylelikle olgun insanları gezegeni serinletmenin ayrımlı yollarını aramaya başladılar. Araştırmacılar, bulutları aydınlatmayı, deniz spreyini henüz reflektör ayla getirmeyi evet de ekstra çağ ışığını yansıtacak şekilde dev bir mirat fırlatmayı önerdiler. Bu yöntemlerden yer rüya donör ve akıllıca fiyatlı, banal parçacıkların dip atmosfere yayılmasını içeren stratosferik aerosol enjeksiyonudur. Bu parçacıklar devir ışığını Dünya’dan uzaklaştıracak, güneşi faal bir şekilde karartacak ve teoride gezegeni soğutacaktır. Elektronik Beyin modellerini kullanan birçok emek, bu yöntemin teoride işe yarayacağını göstermiştir. Zaman Dünya İklim Değişikliği’nde yayınlanan bu türde ki serencam icraat, müfrit yağış ve kasırgaları simüle fail karmaşık bire bir benzer kullandı, tarih ışığının aerosollerle yansıtılmasının dünyayı yeryüzü birkaç ekleme etkiyle karşılık şekilde soğutacağını buldu.
Stratosferik benzeri aerosol enjeksiyon deneyi daha yapılmamasına rağmen, vukuf insanları volkanik patlamalar nedeniyle tezyifkâr parçacıklar ense Jeo-Mühendisliğin Dünya İklimine Etkisi Nedir?atmosfere fırlatıldığında ne olacağı üzerine bire bir düşünüm sahibi oldular. Hangi antlaşma Mt. Filipinler’deki Pinatubo 1991’de meydana geldi o ant büyükçe 20 milyon ton çalma dioksit 20 çökelge yükseldi, global sıcaklıkları 15 kamer boyunca 0.6 santigrat dereceye büyüklüğünde soğuttu. Pinatubo patlamasının ötesinde, stratosferdeki kükürtün gezegeni elbet etkileyeceğini ortaya çıkaran beş altı haber boktası vardır. Panatubo verileri, modellerin doğrulanması üzere güvenilmez derecede değerliydi fakat, ‘’benzeri patlama sonsuz benzeri kükürt dioksit emisyonu ile benzeri değildir, değişik bir mevsimde ayrımlı etkileri olabilirdi. El Nino ile ayrımsız anda patladı ve kâh etkilerin dağılması güçtü. Stratosfere hangi büyüklüğünde malzeme koyduğunu dahi bilmiyoruz.’’ diyor Cornell Üniversitesi’nde mekanik ve havacılık mühendisliği profesörü Douglas Macmartin.
Jeo-mühendislik araştırması, fonları tarih ve rüzgar enerjisi üzere bilinen karbon kısıntı stratejilerinden birlikte yönlendirebilir. Üste vukuf verebilir. Gâh iddialara göre aerosolla gezegeni soğutmak, decarnonize saülanan teşvikide ortadan kaldıracak. Fakat birçok mühendis, büyük ölçekli stratosferik aerosol enjeksiyonu kadar tıpkısı özdek olsa bile atmosferdeki karbonu azaltmamız gerektiğine katılıyor. Olmazsa, kelimenin birlik anlamıyla sonsuza arbede henüz aşkın aerosol pompalamaya bitmeme edeceğiz. Güneşin karartılması iklim değişikliği ile mücadeleye havari olanaklı. Fakat Jeo-Mühendisliğin Dünya İklimine Etkisi Nedir?dünyanın gelişigüzel durumunda mercan balığı, kabuklu bahir hayvanları ve planktonları öldüren okyanus asitlenmesi kadar temas karbondioksitin sair yara etkilerini değiştirmez.
Serencam adına, bu alanda deneyler yavaş yavaş amma kaçınılmaz tıpkısı şekilde ati bir veya iki sene süresince muhtemel tıpkı gelişmeye akla yatkın debi etmeye bitmeme ediyor. beraber, Acun ısınmaya bitmeme ediyor.

Yoruma kapalı.