Genel Blog

Kadir Gecesi Ne Zaman? Leyle-i Kadir Gecesi Ne Demek?

15

Kadir Gecesi Ne Zaman? Leyle-i Kadir Gecesi Ne Demek?

Bilgiyo – Kadir Gecesi Ne Süre? Müslüman alemi için kutsal olan üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayı da nihayete ermek üzere. İslam inancına sahip olan vatandaşlar, Ramazan ayının son günlerine denk gelen Kadir Gecesi ’nin de ne vakit olduğunu merak ediyor. Bin yıldan daha bahtı açık olduğuna inanılan ve Kadir Gecesi fazileti nedir? şeklinde merak edilen Kadir …

Bilgiyo – Kadir Gecesi Ne Vakit? Müslüman alemi için mübarek olan üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayı da nihayete ermek üzere. İslam inancına sahip olan vatandaşlar, Ramazan ayının son günlerine eşit gelen Kadir Gecesi ’nin de ne süre olduğunu merak ediyor. Bin yıldan daha uğurlu olduğuna inanılan ve Kadir Gecesi fazileti nedir? biçiminde merak edilen Kadir Gecesi, takvim farkından kaynaklı olarak her sene değişiyor. Peki Kadir Gecesi ne vakit olur?

Kadir Gecesi Ne Zaman?

Günümüzde kullanmış olduğumuz miladi takvime kadar bir sene 365 gün 6 saat sürmekte. Dini günlerin hesaplandığı hicri takvime göre ise bir yıl 354 gün sürmektedir. Bu yüzden Kadir Gecesi de dahil almak üzere bütün dini bayram, kandil gibi kutsal günler, her sene 11 gün değişir. Bu sebepten Müslüman vatandaşlarımız, 2021 Kadir Gecesi Ne Zaman? sorusunun yanıtını arıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı her sene tüm dini günleri miladi takvime kadar hesaplayarak bir yıllık hazırlar. Bu takvime kadar Ramazan ayının 26. gününe denk gelen 2021 yılı kadir gecesi 8 Mayıs Cumartesi gününe denk eliyor. Kadir gecesinin gerisinde 3 gün daha sonra gelen arife günüyle de Ramazan ayı sonlanarak, Ramazan Bayramına erişilmiş olacak.

Kadir Gecesi fazileti nedir?

İslam inanışına tarafından, gecelerin en hayırlısı ve bereketlisidir. Müslümanların kutsal kitabı Kur’an’ı Kerim bu gece, Hz. Muhammed’e (S.A.V) indirilmeye başlanmıştır. Kadir gecesinde eda edilecek olan ibadetlerin Allah katında, bin ay baştan başa yapılan ibadetlere eşdeğer olduğuna inanılır. Kur’lahza’ı Kerim’de de Kadir Gecesi’nin faziletinden bahseden bir Kadir Suresi bulunur.

Kadir Suresi’nin buyurduğuna göre; “Açıkçası biz Kur ’an ’ı Kadir gecesinde indirmişizdir. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Cebrail (A.S.) o gecede Rablerinin izniyle her türlü meslek için inerler. Gece tan yerinin ağarmasına değin bir esenliktir.”

Kur’an’ı Kerim, Mekke’deki Nur Dağı üzerindeki Hira Mağarası’nda Hz. Muhammed’e (S.A.V) kadir gecesinde indirilmeye başlandı. Bu geceyi ibadet ve Kur’an’ı kerim okumanın, ahirette size şefaat edeceğine ve günahlarınızın affedileceğine inanılır. Bu konuda bir hadis-i şerifte Hz. Muhammed’e (S.A.V) şöyle buyurmuştur;

“Kur ’lahza okuyunuz, çünkü O, kıyamet gününde okuyana şefaatçi olarak gelir”

Leyle-i Kadir Gecesi Ne Çağrıda Bulunmak?

İslam inanışına göre; Kur’an’ı Kerim’in indirilmeye başlandığı gece kadir gecesidir. Leyle-i Kadir terimi de fiilen kadir gecesi ile aynı manaya gelmektedir. Leyle-i kelime manası olarak, “Tek gece” anlamı taşır. Kadir kelimesi ise, “Zinde, kudreti her şeye yetme, kıymetli” anlamına gelmektedir. Dolayısıyla Leyle-i Kadir ise, “Değerli, kıymetli tek bir gece” manasına gelmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Masumlar Apartmanı Okşan Kimdir? Gerçek Adı Ne? başlıklı makalemizde baraj son bölüm izle, bugün masumlar apartmanı var mı 30 mart ve madalyonun içi pdf hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.