Genel Blog

Kalori Hesaplaması Nasıl Yapılır?

141

Kalori Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Müstacelen hepimiz kilomuzu korumanın aldığımız erke ile tükettiğimiz erke arasındaki dengeye sınırlanmış olduğunu biliriz. Aldığımız enerji tükettiğimizden fazla ise kilomuz artar, birkaç ise kilomuz azalır. Evet bulunan kilomuzu korumamız üzere vacip enerjini kaç kalori olduğunu kuşkusuz hesaplayabiliriz?
Vücudumuzun harcadığı enerjiyi belirleyen üç temel etkin vardır: Bazal metabolizma hızımız, aktivite ile yaktığımız enerji ve yiyeceklerin ısıl enerjisi.
1.BAZAL METABOLİZMA HIZI: Değişmez tatil koşullarında kâin, fiziksel ve ruh bilimi yerine bütünüyle rahatlamış ve kısaca 12 saattir açgözlü olan benzeri insanın hoppadak içki alma, ihtisas atışı,deveran, vücut sıcaklığının mukannen tıpkı düzeyde tutulması üzere dirimlik fonksiyonlarını namına getirebilmesi amacıyla gereksinim duyduğu erke miktarıdır. Bazal metabolizma hızını etkileyen değişik etkenler vardır:
· Yaş: Gençlerde bazal metabolizma hızı efdal, yaşlılarda ise daha düşüktür.
· Uzun, narin cesametli kişilerde bazal metabolizma hızı daha yüksektir.

· Füru ve hamilelerde bazal metabolizma hızı yüksektir.
· Zayıf dokulara erbap kişilerde bazal metabolizma hızı faziletli, besili vücutlarda ise elan düşüktür.
· Ateşin emraz bazal metabolizma hızını arttırır.
· Stres hormonları bazal metabolizma hızını arttırır.
· Aut ortamın sıcak veya itici olması bazal metabolizma hızını arttırır.
· Oruç veya keder açlık durumunda bazal metabolizma hızı azalır.
· Tıpkı tiroid hormonu olan tiroxin bazal metabolizma hızının ayarlanmasında anahtar rolu oynamaktadır.Tiroxin üretimininin artması durumunda bazal metabolizma hızı birlikte artmaktadır.
Bazal metabolizma amacıyla harcanan enerji üst enerjisinin yaklaşık % 60-70 kayınbirader oluşturur. Bu sebeple alınacak kalorinin hesaplanabilmesi üzere Bazal Metabolizma Hızının hesaplanması önem taşımaktadır.
Biz size Bazal Metabolizma hızınızı hesaplayabilmeniz amacıyla Harris-Benedict Denklemini veriyoruz:
· Rical= 66 + ( 13.7 x Kilo namına vakar) + ( 5 x santimetre kendisine kabile ) – ( 6.8 x gözyaşı )
· Kadınlar= 655 + ( 9.6 x Kilo namına ağırbaşlılık) + ( 1.7 x santim olarak gestalt ) – ( 4.7 x gözyaşı )
Kafanızı bu formüllerle karıştırmamanız amacıyla kendiliğinden Bazal Metabolizma Hızı Hesaplayıcısı hazırladık. Bazal Metabolizma Hızınızı zaaf ediyorsanız lütfen tıklayın.
2. FİZİKSEL AKTİVİTE İLE TÜKETİLEN ENERJİ:
Vücudumuzun harcadığı enerjiyi belirleyen ikinci asıl amil fiziki etkinlik ile tüketilen enerjidir. Mecmu yakılan enerjinin % 20 – 30 unu oluşturur. Hangi aktivite ile hangi büyüklüğünde erke harcandığını aktivite-kalori cetveli sayfalarımızda görebilirsiniz. Günlük aktivitelerinizi ve harcadığınız kalorileri toplayarak elde edeceğiniz sonuç sunu güvenli sonuç olacaktır.
3.YİYECEKLERİN TERMİK ETKİSİ:
Hep harcanılan kalorimizin yaklaşık yerine % 10 u yediğimiz yiyeceklerin sindirilmesi esnasında harcadığımız enerjidir. Yiyeceklerin ısıl etkisi bütün harcanan ısın x % 10 formülü ile hesaplanır.
Günce hep harcadığınız enerjiyi bulmanın genişlik sakıncasız yolu yukarıdaki 3 etkenden elde ettiğiniz enerjilerin toplamının bulunmasıdır. Fakat çarpık çurpuk tıpkısı şekilde günce harcadığınız enerjiyi nail olmak isterseniz; Bazal metabolizma hızınızı hesapladıktan bilahare:
· Sabit yaşam için: ( Normal günlük aktivite) : 1.40 yahut 1.50 x Bazal Metabolizma hızı
· Haftada 3-4 yol ölçülü idman yapanlar için: 1.55 veya 1.65 x Bazal Metabolizma hızı
· Haftada 4 kereden fazla alıştırma yapan çok aktif kişiler amacıyla: 1.65 yahut 1.75 x Bazal Metabolizma Hızı
· Haftada 6-7 misil 1 saatten aşkın idman yapanlar için: 1.75 yahut 2 x Bazal Metabolizma hızı
formüllerini kullanarak günlük yaktığınız kaloriyi hesaplayabilirsiniz.
Bu alfabe ile tıpkı günde yaktığınız kalori miktarını öğrendiniz. daha çok harcadığınız kaloriden daha birkaç kalori alarak (söz gelişi günce 500 ısın daha az) zayıflayabilir; henüz fazla ısın alarak şişmanlayabilir ya dahi harcadığınıza değer kalori alarak kilonuzu koruyabilirsiniz veya aldığınız kalori miktarını azaltarak henüz iyice ayrımsız görünüme kavuşabilirsiniz. Seçme size ilgili….

Etiket Diyete Başlarken kilomu elbet koruyabilirim? metabolizma hızını etkileyen faktörler kaloriyi nasıl hesaplayabilirim? günlük hangi kadar ısın almalıyım? Bazal Metabolizma Hızı nasıl hesaplanır? kalori hesabı ile zayıflama

Yoruma kapalı.