Genel Blog

Kan ve Kolestrol Düzeylerini Etkileyen Risk Faktörleri

153

Kan ve Kolestrol Düzeylerini Etkileyen Risk Faktörleri

Genler: Irs kolesterin seviyeleri üzerinde majör bire bir etkendir. Kolesterin dediğimiz koku yağlarıdır bunların bir kaç tipi vardır LDL, TRİGLİSERİD, HDL , VLDL kabilinden bizim için bunlardan esas önemli olan LDL dediğimiz üzücü kolesteroldür kim soy duvarında tıkanıklık oluşturan aterom plaklarının ana sorumlusudur. Araştırmacılar aile ile münasebetli hypercholesterolemia (anlamı: efdal nefes kolesterol) ve diğer ailevi kolesterin bozukluklarından ekolojik ortam eksiksiz dünya üstelik seçkin sene 10 milyon ılımlı buğulu insanın öldüğüne inanmaktadırlar. Kâh şahıslar Karaciğerde LDL alıcılarının eksikliği ile doğarlar.Bu yüzden karaciğerin süzek kapasitesi sınırlıdır. Eksantrik uykuluk bozuklukları birlikte kolesterin seviyelerini etkilerler. Tiroid hastalıkları, diabet kabilinden kâh genetik faktörlerde kolesterol seviyelerini arttırıcı etki gösterebilirler.Bu sebeple ailenin tıbbi öyküsünün bilinmesi önemlidir.Ailede erken yaşlarda geçirilmiş kalp aksesi veya ihtisas krizine ilişkin ölüm öyuküsü varsa koroner atardamar hastalığı evet birlikte faziletkâr kolesterin riski ailevi namına artmaktadır.
Yağlı Yiyecekler: Şayet besili yiyecekleri çokça aşkın tüketiyorsanız kanınızdaki LDL (İngilizce karşılığı olan Low Density Lipoprotein’den LDL adına kısaltılır) seviyeleri yükselecektir. LDL seviyesi ile kalp hastalıkları arasındaki bağlantıdan dünya berenarı “elem” kolesterin adına anılır. Kolesterol ten, peynir kabilinden hayvanca gıdalarda ve hazır gıdalarda berenarı aşkın bulunur. Bunları tükettiğinizde vücudunuz bundan sonra sature yağ ve kolesterol emer.

Hareketsiz dirim tarzı: Diyet kadar büyük tıpkısı riziko faktörüdür. İstatistikler fiziki aktivite ile kolesterol düzeyleri arasında haddinden fazla mail alım satım olduğunu göstermektedir. Fiziksel aktivitesi beş altı olan kişilerde HDL bağan, LDL yüksektir ve koroner arterlerde plaklar oluşmaktadır. Duygu damar hastalıkları ve tansiyon kabil sorunların tedavisinde kolesterin kontrolünün hayati öneme erbap olduğu belirtilerek, “ferah kolesterin (HDL)”ün haddinden fazla bağan olmasının (35’in altındaysa), çok faziletli “şiddetli kolesterin (LDL)” kadar organizmaya kötülük verdiği vurgulandı.
Aşırı Kilo: Sakil derecede balaban kişilerin kanlarında kolesterin ve trigliserid (Nebati ve hayvanca yağların ana bileşenidir.) miktarları oldukça yüksektir. Amerikan Önsezi Birliği ötede şişmanlığı duygu-soy hastalıkları açısından balaban riziko amil adına akseptans etmektedir.Çünkü lüks balaban kişiler hareketsizdirler ve beslenme alışkanlıklarında semirtilmiş yiyeceklerin oranı çok yüksektir.Bu birlikte arterler da plaklar oluşumunu alelacele hemencecik garantilemektedir.
Sigara: Sigara içenler faziletkâr kolesterin seviyeleri açısından riziko grubundadırlar. Sigara içenlerin arterlerinin bağırsak duvarlarının yüzeylerinde düzensizlikler oluşur ve bu düzensiz satıh daha çok yağ tutulumuna bozukluk olur. Sigara içenlerde HDL miktarları yaklaşık adına %15 azalmaktadır. Alelumum hareketsiz meslek tarzına eğilimlidirler. Bağan HDL düzeyleri ile tütünün toksik etkileri tıpkısı araya geldiğinde kalp aksesi riskinin arttığı görülmektedir.
Aşırı Alkol Tüketimi: Ilımlı miktarlarda tüketilen alkolün (hele günde aynı-iki çamçak kırmızı şarabın) yararı,ekstrem miktarlarda tüketilen alkolün ise karaciğere zararı ve kolesterol ve trigliserid düzeylerini yükseltici etkisi vardır.
Yaşlanma: Yaşla bu arada alelumum kolesterol düzeylerinde de artım görülür. 45yaş ve elan üstündeki erkekler, 55 yaş ve elan üstündeki bayanlar değme yıl kolesterin seviyelerini ölçtürmelidirler.Ayrıca sigara ve hareketsizlik üzere başka riziko faktörlerden mümkün olduğunca ırak durmalıdırlar.
Cinsiyet: Erkeklerde 45 gözyaşı ve üzerinde efdal LDL düzeyleri görülme sıklığı artar. Kadınlarda ise menapozu izleyen dönemlerde kolesterol seviyesinde celi artım görülür. Ancak hormon replasman tedavisi yapılan kadınlarda kolesterol düzeyleri azalmaktadır.
Uzun Sürekli Hastalıklar: Kronik emraz faziletkâr kolesterole illet olabilirler. Çalışmalar diabet, böbrek hastalıkları, uykuluk hastalıkları ve hipotiroidizm’in kandaki lipoprotein dengesini değiştirdiğini ve kardiyıovasküler hastalık riskini arttırdığını göstermiştir.
Yüksek tansiyon (Hipertansiyon): Soy yapılarında tadilat oluşmuştur ve riziko faktörü artmıştır. Gâh voltaj ilaçları LDL ve Trigliseridleri arttırıp HDL yi düşürebilir. Kontrollere önem yöneltmek gereklidir.
Ruhsal Gerilim: Stres ve faziletli kolesterin düzeyleri arasındaki iş henüz müdellel değildir. Fakat bazı araştırmacılar ruhsal gerilim altındaki insanların kendilerini daha çok yiyerek evet üstelik etanol ve esrar tüketimini arttırarak teselli ettiklerini, bunun da kolesterol düzeylerini kontra etkilediğini iddaa etmektedirler.

Etiket Hipertansiyon Stresin zararları nelerdir? kolestrolün nedenleri yağlı yiyeceklerin zararları nelrdir? bol kolestrol nedir? dokunaklı kolestrol nedir? sigaranın zararları nelerdir?

Yoruma kapalı.