Genel Blog

Kanser Hastalarının Koronanirüs Aşısını Güvenle Yaptırabileceği Belirtildi

145

Kanser Hastalarının Koronanirüs Aşısını Güvenle Yaptırabileceği Belirtildi

Adana Kent Terbiye ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Timuçin Çil, yeni cins koronavirüse karşı muteber CoronaVac aşısının kanser hastalarında hiçbir risk oluşturmadığını söyledi.

Çil, gazetecilere, Çin’den getirilen CoronaVac aşısı ve Kovid-19 ile uğraş üstüne açıklamada bulundu.

Kanser hastalarının Kovid-19‘de önemli bire bir risk grubunu olduğunu belirten Çil, “Imdi aşılama sürecine geldik ve amansız hastalık hastalarının şüphesiz aşılanacağı bildirme kocaman unsurlardan biri. Kebir ayrımsız risk grubunda olan hastayı ilkah ile koruyabilecek miyiz? Dünyada şu anda iki makule aşılama olduğunu görüyoruz. Sıklıkla mergup tıpkısı tanesi hepimizin çok ongun bildiği bir BionTech ve Pfizer’ın geliştirdiği ayrımsız RNA aşısı. Bilcümle dünyada geniş olarak kullanılıyor.” dedi.

Türkiye’de makbul CoronaVac aşısının “ölü telkih” olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Çil, “Kanser hastaları amacıyla akıllıca tıpkı ilkah yöntemi olduğunu biliyoruz. Şu anda Amerikan Amansız Hastalık Derneği, Avrupa Tıbbi Onkoloji Derneği ve Türkiye’deki Türk Tıbbi Onkoloji Derneği’nin aşılamayı kesin yerine önerdiğini biliyoruz. Tamam amansız hastalık hastalarının katiyen aşılanması gerekiyor.” diyerek konuştu.

Çil, kanser hastalığını mahsus gruplara ayırdıklarını belirterek şöyle bitmeme etti:

“Bir Numara grubumuz, takipte olan hastalarımız. Şu anda enerjik tek tedavi almıyorlar, yalnız izlem sürecinde olan hastalar. Bu hastaların telkih sıraları geldiğinde şipşak nasıl aşılanması gerekiyor. İkinci ekip hastamız, faal otama düzlük hastalar. Cerrahi, kimyasal tedavi, immünoterapi, radyoterapi kabilinden tedavi seçenekleri uygulanan hastalar. Bunların da aşılanması gerekiyor amma kemoterapi kadar immün sistemi baskılandığı dönemde o hastayı strateji eden tıbbi onkologdan düşünüm alarak aşılanması gerekiyor.”

Aşılamanın, Esenlik Bakanlığının belirlediği sıralamaya göre ilerlediğini, uygulamanın 85 yaş üzerindeki kanser tanılı hastalar üstünde yürütüldüğünü anlatan Timuçin Çil, “Amansız Hastalık hastalarının hepsi tehlikesiz yerine ölü aşıyı uygulayabilir. Onlar amacıyla bir riziko oluşturmuyor. Çokça emniyetli. Uygulanması dünyadaki mecmu kılavuzlar yoluyla kesin adına öneriliyor. Sinovac aşısı güvenle kullanılabilir. Elan geçmiş kullandığımız enflüanza aşıları ölü aşılardı. Kanser hastalarında tek riziko oluşturmuyor.” ifadelerini kullandı.

Töz: AA

Yoruma kapalı.