Genel Blog

Kâsede Tatlı Tarifi

155

Kâsede Tatlı Tarifi

Münakaşanın zararları nelerdir? Birbiriyle tartışan iki sahabenin etmen olduğu özdek nedir?

Ubâde bin Sâmit (r.a) şöyle anlatır:

“Tıpkısı periyot Rasûlullah (s.a.v) Kıymetiharbiye Gecesi’ni veri atfetmek üzere Hâne-i Saâdetleri’nden çıkmışlardı. Cemi o esnâda müslümanlardan iki yaşama savaş etti. Efendimiz (s.a.v):

«‒Ego size Bedel Gecesi’nin hangi antlaşma olduğunu haber yöneltmek üzere çıkmıştım, filan ile filan cidal edince o bilgelik kaldırıldı (yani bana unutturuldu). İhtimal kim bu boyut hakkınızda elan hayırlıdır. Bundan Sonra Bedel Gecesi’ni (yirmiden sonraki) yedinci, dokuzuncu veya beşinci gecelerde arayınız!» buyurdular.” (Buhârî, Îmân, 36)

Bu iki hayat, perestiş ve zikir mahalli olan mescidde savaş ettiler, Allah Rasûlü’nün huzûr-i âlîlerinde seslerini yükselttiler. Oysa Cenâb-ı Hak şöyle buyuruyor:

“Ulan inan edenler! Seslerinizi Delege’mağara sesinin konusunda yükseltmeyin! Birbirinize bağırdığınız kabilinden, Delege’e efdal sesle bağırmayın; yoksa siz farkına varmadan amelleriniz boşa gidiverir.” (halk-Hucurât, 2)

 Bu sebeple Kadir Gecesi’nin bilgisi kaldırıldı. Demek kim münâkaşa, ağız dalaşı ve çekişme o büyüklüğünde çığlık aynı husus kim, hele Tanrı Rasûlü’nün huzûr-i âlîlerinde hürmetsizlik yapmak, patırtılı arttırmak öyle nazik bir hata ki iki gönül bu hataya kanı halk adına bilcümle mü’minler cezalandırılmıştır.

Üs: Dr. Tasavvur Kayaç, Mescid-i Nebevi’den 111 Anı, Erkam Yayınları

Yoruma kapalı.