Genel Blog

Kış Koşullarından Cildi Koruma Yolları

144

Kış Koşullarından Cildi Koruma Yolları

Kış aylarında cildinizin kurumasından, renginin değişmesinden ve cildinizdeki sivilcelerin artmasından kıran mesele mi yaşıyorsunuz?
Kışın soğuğuyla, rüzgarıyla, yağışlı havalarıyla, tehcir ve susturucu dumanından oluşan yapışkan havayla cildin hoşgörülü olması türlü değil. Kap amacıyla kül bu dokunaklı şerait, kuruluğun yanı sıra kırıcı cilt hastalıklarına de mesnet hazırlıyor. Kuruyan deride kırışıklıklar artıyor. Çekicilik kirliliğine yorgunluk, stres, ateş beslenme kabilinden koşullar da eklenirse azade radikaller ciltte dokuların travmaya veya bakteri yahut virüs istilalarına, ısınma,kızarma ve şişme tepkisini(kırmızılık) göstermesine illet oluyor.
Osmanoğlu Kliniği Kap Hastalıkları Uzmanı Dr. Meriç Aksoy, kışın mahkum olduğumuz sadık mekanlardaki kalorifer ve gayrı ısıtıcıların ortamın nemini yok ettiğini hatırlatıyor. Bildiğiniz kadar sigara dumanı çekicilik kirliliğini artırıyor. Hamam-soğuk kabilinden çevresel faktörler derinin dulda sistemini, optimal nemini bozuyor. “Serbest radikallerin birlikte katkısıyla deride kızarıklık ve kabartılarla kendini gösteren enflamasyonlar gelişebilir. Sevimsiz, deride kanlanmanın azalmasına, ten yüzeyinin sertleşmesine ve deride açıkça tıpkısı kurumaya hastalık tamam. Kalıtım Bilimi olarak dahi kişinin cildi sıska ise ciltte elan da erinçsiz edici tıpkı görüntü ortaya çıkar” diyor.
Bu biberli koşullardan öncelikle bebekler, basit çocuklar, yaşlılar, a karakteristik ve sıska cilde cemaat olanlar genişlik çok etkilenen gruplardır. Bebeklerin ve siftinlik çocukların derisinin geçirgenliği (bariyer fonksiyonu) ferah olarak akseptans edilse da yıkandıklarından sonraları üç-beş an içre bebe yağıyla yağlanmaları gerekiyor. Bu, deriden su kaybını ve buna ilişkin olumsuzlukları engellemeye havari oluyor.

Dr. Aksoy, “Yaşlanmayla deriden su kaybı olmasa üstelik derinin su oranı azalır. Buğulanmış insanların derisi kurudur. Bu kuruluk kış aylarında artar. Buğulu insanlar alelhusus bacaklarda kuruma ve kaşınma, ayrıca egzama haline mevrut deri döküntüleriyle karşımıza gelirler” diyor.
Şita ayları akneleri (yağ bezeleri) coşturuyor Kışın, hava koşullarına ve yaşanılan ortama sadık bazı kap hastalıklarında artış bile gözleniyor. Örneğin seboreik dermatit denilen ten hastalığı, stresli dönemlerde ve kış aylarında haddinden fazla sık çıkıyor. Atopik dermatit ve değişik egzamalar gene kış aylarında bundan sonra görülüyor. Üst direnci daha yalınç düştüğü amacıyla, belirsiz, su çiçeği, zona üzere viral emraz, akne ve empatiko kabil bakteriyel hastalıklar can sıkıyor.
Akne her ne kadar androjen hormonlarının ve stresin tetiklediği benzeri kap hastalığıysa üstelik, gökçe yazın güneşli günlerinde daha sönük ve belli belirsiz seyreder. Şita aylarında coşar. Akne sunma haddinden fazla 14-20 yaşlar arasında görülür ve bu hastalığın karakteristik belirtileri olan siyah noktalar, sivilceler, gençlerin bu en hassas devirlerinde genellikle ruh bilimsel rahatsızlıklara yol dil. Itici, yağmurlu ve pusarık havaların gençleri elan depresif yapması, yüklülük ve streslerini artırması da akneleri tetikliyor.
Pudra ve mazbut sivilceye ferah gelmiyor Dr. Aksoy, “Tığ dermatologlar gençlerin, özellikle sivilceli ciltleri olanların çetin makyaj ürünleri kullanmalarını istemiyoruz. Çünkü gözenekleri tıkayan yağız ve beyaz zehir noktaların oluşumunu artıran kızıllık ve fondötenleri sakıncalı buluyoruz. Veri yaşta mıhlı cilde sahip olanlar ve vitiligo (Vücudun farklı bölgelerinde, parafin lekeler halinde ortaya çıkan, ruhsal kökenli ve kanayaklı diye bildik ayrımsız hastalık) gibi sorunları bulunanlar bile bu ürünleri dikkatle kullanmalı” diyor.
Neyse ki kalpsiz kış koşullarının posta açtığı keskin etkileri kabul etmek amacıyla kremlerden müzaheret ahzetmek türlü. Nemlendirici ve anti-aging etkisi bire bir arada olan haddinden fazla sayıda krem seçeneği kozmetikçilerin ve eczanelerin raflarını dolduruyor.
Antipatik günlerde oluşan yüzdeki lüks çirozluk, göz çevresindeki kırışıkları de artırır. Antipatik ve rüzgarlı havalarda akıllıca giysilerin seçilmesinin birlikte havari gözlük takılmasında da yarar var. Yıkanma sıklığı kişinin ihtiyacına bakarak değişir. Ancak çok hamam suyla, taşkın kalın yıkanmak cildi iyicene kurutur. Cağ sonrası vücudunuza nemlendirici sürmeyi banko ihmal etmeyin.
Dirim kalitenizi ihmal etmeyin Yaşam kalitesiyle ten sağlığı beyninde direkt angajman var.
Düzenli aymazlık, sebze, meyve ve proteince zengin yağlar ve şekerlerden uzak, istikrarlı ayrımsız beslenme programı cilde bile faydalıdır. Stresten ırak ara vermek haddinden fazla yüce.
beraber kap bakımının birlikte ihmal edilmemesi gerektiğini hatırlatalım. Sabah ve akşam ilk saflık malzemeleri, ondan sonradan akıllıca nemlendiricilerin ahenktar adına kullanılmasının yararlı etkilerini bodur zamanda gözlemleyebilirsiniz.
Kesinlikle Yapmanızı Referans Ettiklerim Banyodan sonradan banko uygun nemlendiriciler kullanın. Üste yıkanırken semiz temizleyiciler ve nemlendiricili sabunlar kullanılmasında kâr var.
Her sabah yüzünüzü yıkadıktan sonra nemlendirici sürün. Kışın vücudunuzun elan fazla nemlendiriciye ihtiyaç duyabileceğini göz ardı etmeyin.
Haftada aynı-iki defa yüzü tahriş etmeyen geberik derilerin atılmasına de havari olan peeling (soyucu) ürünleri kullanın. Bunların üst üzere olanları hem cildin geberik derilerini temizler hem üstelik kıl köklerindeki keratin tıkaçlarını ortadan kaldırır. Bu sayede kıl dönmelerini ve çekik kıl oluşumlarını önlersiniz.
Çekicilik şartlarına bakarak akıllıca ruba seçin. Soğuklarda, çokça sorumluluk teşyi etmek yerine, teferruatlı ama tekmil intaç giysileri yeğleme edin. Terleten sentetik giyim kuşam, mantar hastalıkları riskini artırır.
Bunlardan ırak durmanızda üstünlük var 1. Müfrit kalorili, okkalı yiyeceklerden, 2. Nemlendiricisiz sokağa çıkmaktan, 3. Susuz kalmaktan, 4. Sevimsiz ve rüzgardan, 5. Yıkanmayı geciktirmekten, 6. Dudaklarınızı bakımsız bırakmaktan, 7. Ellerinizi ahali kremsiz ve eldivensiz bırakmaktan sakının. 8. Erkek cildi bakımdan affedilmiş değil 9. Ayvaz cildi kadınlara bakarak henüz bastırık olduğundan ve hormonal yapısı zımnında daha aşkın yağ ürettiği için temizliğine henüz aşkın özen göstermeli. Mümkünse haftalık hizmet yapmalı. Erkekler, gençliklerinde ciltlerinin çokça ak pak, yani besili olmasından şikayet ederler. Kap akarsu tutamaz ve tedricen yanmalar, kızarıklık, siyah noktalar ve lekeler görülür. İşte birlik bu nedenlerden dolayı, rical için özel ten bakımı uygulaması farz.
Peeling cildin geberik derisini temizler. Peçe ise temizlenen gözeneklere daha ferah ulaşır. Gözeneklerin zarfında biriken, katılaşan düşman ve toksinleri temizler. Cilde müteveccih ürünlerin oksijenlenmeye, kan dolaşımını artırmaya, ölmüş hücrelerin atılmasına ve yıpranmamış göze oluşumuna katkısı var. Ayrıca doğal atıklar ve aut faktörlerle oluşan kirliliğinin temizlenmesi ve havari katmanın oluşturulması üzere da hayır. Yıpranma ve yaşlanmanın ihtiyacını artırdığı faktörleri, bir ürünlerle namına dercetmek türlü.
Kış güneşini hafife almayın Gerçekten torunlar, yaşlılar, vitiligo ve ten kanseri kabilinden problemleri olanlar amacıyla gündüz kışın de dokuncalı. Dağda veya ski merkezlerinde, efdal ve rüzgarlı yerlerde, çok soğuk havada ve güneşte birlikte aynen yaz günlerindeki gibi bati gündüz yanıkları oluşabilir. Efdal esirgeme faktörlü güneş kremini ya üstelik losyonunu kışın de üç-dört saat arayla sürün.
Karda dolaşırken soğuğu hissettirmeyecek giyim kuşam, ayakkabılar, ellik, antet ve argaç kullanılması üstelik yiyecek. Bunların beraberinde ten tipinize uygun nemlendirici, üstüne birlikte çağ kremi ve losyonu sürmek gerekir. Karlı ortamlarda gün ışınları kar zerreciklerinden yansıyarak gelir. O yüzden çağ gözlüğü veya kar gözlüğü banko kullanılmalı. Bu sayede katarakt, konjoktivit kabil göz hastalıklarından korunurken, göz çevresi kırışıkları birlikte tutulmuş evet.
Kaynak : Hürriyet, Mesude Erşan

Etiket şita kap bakımı soğuktan yüzü siper soğuğa alın cilt bakımı aknelere çözüm önerileri akne ve sivilceli cilt hizmet önerileri yaşlanmayla vücuttaki değişimler ölmüş derilerin atılması

Yoruma kapalı.