Genel Blog

Korona Virüs Belirtileri Nedir? En Güncel Bilgileri Yayınladık

0 166

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve kısa sürede dünyada pandemi haline dönüşen corona virüs belirtileri ve corona virüsü aşısıyla ilgili son gelişmeler takip ediliyor.  Korona virüs belirtileri nelerdir ? Türkiye’de vaka sayısında yaşanan artışla beraber özellikle virüse karşı önem almak isteyenler, ‘Corona virüsü nasıl anlaşılır?’ Corona virüsü ilk semptomları nelerdir? gibi soruların yanıtını uzman değerlendirmeleri kapsamında araştırıyor. Peki, corona virüs nasıl anlaşılır?

 

Korona Virüs Belirtileri Nelerdir ?

Kişiler herhangi bir semptom göstermeye başlamadan 1 – 14 gün öncesinden hastalığa yakalanmış olabilirler. Koronavirüs hastalığının (COVID-19) en yaygın semptomları ateş, yorgunluk ve kuru öksürüktür. Çoğu kişi (yaklaşık %80) özel bir tedaviye ihtiyaç duymadan iyileşmektedir.

Hastalar şunları yaşayabilirler:
  • öksürük
  • ateş
  • yorgunluk
  • nefes almada zorlanma (ağır vakalarda)

Corona Virüs Nasıl Bulaşır ?

Corona virüsü kişiden kişiye nasıl bulaşır sorusuna en doğru cevabı hasta olan kişinin öksürme,hapşırma solunum esnasında havaya atılan küçük damlacıklar sayesinde bulunulan ortamda bulaşılabilir.

Hasta kişinin yakınında bulunan diğer kişiler havadaki damlacıkları soluyarak enfekte olabildikleri gibi, damlacıkların etraftaki nesnelere ve yüzeylere düşmesi ve insanların buralara temas etmiş kirli elleriyle gözlerine, burunlarına veya ağızlarına dokunmasıyla da COVID-19’a yakalanmaları mümkündür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.