Genel Blog

Kurban Etinden Virüs Bulaşır Mı?

175

Covid-19 salgını vatandaşlarda Kurban Bayramı içerisinde büyük bir telaşa ve soru işaretlerine neden olmaktadır. Uzmanlara göre, kurban kesim alanlarında oluşacak olan kalabalığa karşı dikkatli olunması gerekmektedir. Kalabalık ortamlar içerisinde bulunmak kurban etine Covid-19 virüsünün bulaşma riskini artırmaktadır. İnsanlar üzerinden öksürük, hapşırma ve ter gibi nedenlerden dolayı gelen damlacıklar, kurban etinin üzerinde virüsün yaşamasına sebep olabilmektedir.

Kurban Bayramına az bir süre kalmasından dolayı vatandaşların kurbanlık arayışları da iyice hızlanmıştır. Kurban kesim bölgelerinde oluşabilecek kalabalığın Covid-19 tehlikesini büyük ölçüde artıracağı öngörülmektedir. Bundan dolayı virüsün yayılmaması için birçok önlem almak gerekmektedir. Özellikle de seçilen kurbanlıkların sağlıklı olması çok önemlidir. Sağlıklı koşullar altında profesyonel kişiler tarafından da kesim yapılması, Covid-19’dan korunmak için tavsiye edilmektedir. Kalabalık ortam içerisinde etin kesildiği esnada virüsü hali hazırda taşıyan kişilerin konuşması, öksürmesi ve hapşırması esnasında etrafa saçmış olduğu damlacıklar kurban etinin üzerine gelmesi durumunda, virüs kurban etinin üstünde birkaç saat canlı kalabilmektedir. Ayrıca virüsün ete bulaşma riskini, eti iyi pişirerek azaltmak mümkündür. Çünkü uzmanlara göre iyi pişen ette virüs yaşayamamaktadır.

Kurbanlık Hayvandan Virüs Bulaşır Mı ve Virüsten Korunmak İçin Ne Yapılmalı?

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre, kurbanlık hayvanın kendisinden virüs bulaşmamaktadır. Ama toplu ortamda acemi şekilde kesim yaparken, hayvandan değil de insandan bulaşma riski bulunmaktadır. Bundan dolayı kalabalık ortamlarda gerekli bütün önlemlerin alınması gerekmektedir. Kurbanlıkların kesimlerini temiz ve güvenilir olması bakımından profesyonel kasaplara ve kesimhanelere yaptırmak gerekmektedir. Bu işi yapan kasapların da, veteriner eşliğinde kurbanları kesmesi önerilmektedir. Kurbanlık hayvanlar eğer mümkünse belediyeye ait olan kesimhanelerde kesilmesi gerekmektedir. Bunun sebebi, oraların koşullarının sağlık açısından daha iyi olmasından dolayıdır. Özellikle ortak girilmiş olan kurbanlıklarda, paylaşım yaparken kalabalık oluşturmaması önemlidir. Ayrıca ortakların pay işlemi sırasında aralarında ki sosyal mesafeye uymaları gerekmektedir. Çünkü en yüksek riskin oluşacağı ortamlar buralar olmaktadır. Özellikle de açık alanda pay işlemi yapılabiliyorsa, buralarda yapmak en doğrusu olacaktır. Kapalı alanda pay işlemi yapmak kesinlikle önerilmemektedir.

Virüsten Korunmak İçin Temastan Uzak Durulmalı

Covid-19’dan korunmak için Kurban Bayramı’nda temastan uzak durulması gerekmektedir. Bayramların geleneği olan bayramlaşma olayı uzaktan selam ile yapılması tavsiye edilmektedir. Yani, el öpme, tokalaşma gibi aktivitelerden uzak durmak gerekmektedir. Bayramlaşmaya giderken mutlaka ama mutlaka maske ile gidilmesi lazımdır ve gidilen yerde asla maskelerin çıkarılmaması gereklidir. Ayrıca oturma sırasında da sosyal mesafenin korunmasına dikkat edilmelidir.

Bayramlar hepimiz için çok önemli günlerden biri olmaktadır. İnsanların toplandığı, sevinçlerini ve üzüntülerini paylaştığı, ayrıca dini ibadetlerini yerine getirebildikleri çok özel günlerden biridir. Bu güzel ve önemli günlerin kötü bir şekilde bitmemesi için bütün kurallara uymak gereklidir. Bu kurallar hem sizin hem de sevdikleriniz için bulunmaktadır.

El Temizliği Konusunda Dikkatli Olunmalı

Kurban etinin kesilmesi ve ortaklar arasında pay edilmesi ile birlikte taşınması ve pişirilmesi gibi bütün işlemlerde el temizliğine dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü virüs bulaşmış ete dokunulduğu zaman ellerinizi yıkamadan ağzınıza, burnunuza ve gözünüze götürdüğünüz takdirde kurban etinden virüs bulaşma riski olmaktadır. Eller, ete dokunduktan hemen sonra mutlaka su ve sabunla en az 30 saniye boyunca yıkanmalıdır. Eller yıkanmadan asla ama asla ağız, burun ve göze temas ettirilmemelidir. Virüsten korunmak için kullanılan maskelerin uygun bir şekilde takılması gerekmektedir.

Virüse Karşı Kurban Etlerini Sterilize Edin

Yeni kesilmiş olan etlerin virüsten korunması için uygun ve sterilize edilmiş ortamda muhafaza etmek gerekmektedir. Eğer bu koşullar dışında baştan savma şekilde muhafaza edilmesi takdirde, bulaşıcı hastalıklara sebebiyet vermektedir. Covid-19 dışında, ayrıca mantar, parazitsel ve bakteriyel birçok hastalık iyi muhafaza edilmemiş olan etlerden insanlara geçmektedir.

Uygun ortamlar saklanmayan etlerde çok hızlı bir şekilde bakteriler üremektedir. Yaklaşık olarak 12 saat içerisinde milyarlarca bakteri oluşabilmektedir. Bunun için uygun ve sterilize olmayan ortamlarda etin saklanması halinde, insan sağlığını tehdit eden birçok hastalık oluşabilmektedir. Bundan dolayı kurban etlerinin kesim ve parçalanma işlemlerini tamamladıktan hemen sonra, güneş görmemiş ve serin olan bir ortamda saklanması gerekmektedir. Kesim esnasında kullanılan bıçakların ve satırların mutlaka iyi temizlenmiş olması ve ayrıca ellerinde iyi bir şekilde dezenfekte edilmesioldukça önemlidir.

Yoruma kapalı.