Genel Blog

Kuruluş Osman Bala Hatun kimdir, gerçek adı ne? Özge Törer hangi dizilerde oynadı?

158

Kuruluş Osman Bala Hatun kimdir, gerçek adı ne? Özge Törer hangi dizilerde oynadı?

Kuruluş Osman dizisindeki Bala Hatun karakterinin hayatı uyarı çekmektedir. Bala Hatun Şeyh Edebali’nin kızı olarak bilindiği gibi Bala Hatun bununla beraber Osmanlı Devletinin ilk veziri Aleaddin Paşa’nın annesidir. Peki ama Özge Törer’in yaşam verdiği Bala Hatun karakteri tarihte kimdir? İşte Kuruluş Osman’ın Bala Hatun’u kimdir, kaç çocuğu var ve nasıl öldü? sorularının yanıtları…

Bala Hatun kimdir? 

Bala Hatun karakteri Özge Törer kadar canlandırılmaktadır. Râbi’a Bala Hâtun-Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu Osman Gazi nin ikinci eşidir. Şeyh Edebali’nin kızı. Osmanlı Devletinin ilk veziri Aleâddin Paşa’nın annesidir. Osman Gazi’nin tarihi kaynaklara kadar, Malhun Hatun ve Râbi’a Bala Hâtun olmak üzere iki eşi olmuş ve Alâeddin Ali Bey’in annesi Bala Hatun olarak yer almaktadır. 

Bala Hatun kimdir?

Kuruluş Osman dizisinde Osman Gazi’nin ikinci eşi olarak Bala Hatun izleyicinin karşısında çıkmıştır. tamamen ne zaman doğduğu bilinmeyen Rabia Bala Hatun, 13. yüzyılda yaşamını sürdürmüştür. Osman Bey’in eşi, Şeyh Edebali’nin kızı olan Rabia Bala Hatun, zaman zaman Orhan Bey’in annesi Malhun Hatun ile karıştırılabiliyor. Osman Gazi birincil evliliğini 1280 yılında, Orhan Gazi’nin annesi olan ve Selçuklu vezirlerinden Ömer Abdülaziz Bey’in kızı Mülk Hatun ile yapmıştır. Osman Gazi, 1289 yılına doğru Şeyh Edebali’nin kızı Rabia Bala Hatun ile evlenmişti.

Rabia Bala Hatun Osmanlı Devleti’nin kuruluş yıllarında yaşamış bir İslam ilahiyatçısı olan Şeyh Edebali’nin kızı ve Şehzade Alâaddin’in annesiydi. Rabia Bala Hatun’un mezarı, babası Şeyh Edebali’nin Bilecik’te yer alan türbesinin yanındaki bir yerde, annesi ile beraber bulunmaktadır. Bir Takım kaynaklara göre, Rabia Bala Hatun 1324 yılında ölüm etmiştir. 1289 yılına dürüst Şeyh Edebali’nin kızı Rabî’a Bâlâ Hâtun ile evlenince, nüfuzu ve kudreti arttı.

Özge Törer kimdir?

Özge Törer, 1998 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Muğla Sıtkı Iri Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü’nde eğitimini sürdürmektedir. İlk oyunculuk deneyimini Kuruluş Osman dizisi ile yaşamıştır.

Şimdilerde, ATV ekranlarında yayınlanmakta olan Kuruluş Osman dizisinde Bala Hatun karakterine yaşam veren Özge Törer, 1.68 metre boyunda, 56 kilo ve Koç burcudur.

Özge Törer’in rol aldığı diziler ve filmler:

2019 – Kuruluş Osman (Bala Hatun) (TV Dizisi)

Yoruma kapalı.