Genel Blog

Kuruluş Osman Dündar Bey kimdir, nasıl öldü? Ragıp Savaş kaç yaşında?

221

Kuruluş Osman Dündar Bey kimdir, nasıl öldü? Ragıp Savaş kaç yaşında?

 

Kuruluş Osman’ın oyuncu kadrosunda bulunan isimlerden biri de Ragıp Savaş oldu. Kuruluş Osman’ın Dündar Bey’i Ragıp Savaş hakkında bilgiler araştırılıyor. Peki, Kuruluş Osman’ın Dündar Bey’i Ragıp Savaş kimdir?

Kuruluş Osman Dündar Bey kimdir?

Dündar Bey, 1210 veya 1212’de dünyaya geldi. Süleyman Şah’ın oğlu, Ertuğrul Gazi’nin kardeşi ve Osman Gazi’nin amcası. Kuruluş Osman dizisiyle son dönemde gündeme geliyor. Kuruluş Osman Dündar’a Ragıp Savaş hayat veriyor.

Kuruluş Osman Dündar Bey nasıl öldü?

Dündar Bey’in öldürülmesi birçok Osmanlı tarihçisi göre öbür şekillerde nakledilmiştir. Neşrî’de geçen rivayete kadar; Bilecik tekfurunun eğlencesine katılan Osman Gazi, tekfur elini öptürmek isteyince tekfurun elini öpmek zorunda kalmış ve bundan ötürü onuru kırılmış. Bu alçaltıcı davranışı unutmayan Osman Gazi beyliğin başına geçince tekfurdan intikam elde etmek istemiş ve tekfura karşı sefere girişmiş. Dündar Bey ise bu sefere karşı çıkarak “Germiyanoğulları ve etraftaki kafirler zaten düşman ve bu tekfuru da bize düşman edeceksin, yaşayacak yerimiz kalmayacak” demesi üzerine Osman Gazi, Dündar Bey’e yayının tahtası ile vurarak öldürmüştür.

Son dönem Osmanlı tarihçilerinden Hayrullah Efendi ise olayı şöyle anlatmıştır: Dündar Bey ile Osman Gazi arasında bir münakaşa olduğunu ve Dündar Bey’in Osman Gazi’nin beyliğini istemeye istemeye kabullendiğini ve sürekli Osman aleyhine çalıştığını hatta Bilecik tekfuru ile anlaşarak Osman’a suikast düzen ettirdiğini ve bu sebepten ötürü affı kabul edilmeyerek Dündar Bey’in öldürüldüğü belirtilir.

Ragıp Savaş kimdir?

Ragıp Savaş, 24 Ekim 1966 tarihinde İzmit’te dünyaya geldi. 1972-1977 yıllarında İsmet İnönü İlkokulu’nda okudu. 1977-1980 yıllarında Merkez Ortaokulu’na gitti. 1980-1983’te İzmit Lisesi’nde öğrenim fark etti ve İzmit Lisesi’nden mezun oldu. 1983 yılında İzmit’te amatör olarak sürdürdüğü voleybol hayatını, Eczacıbaşı SK’ne transfer olarak profesyonel olarak sürdürmeye başladı. 1986 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’ne girdi. 1990 yılında yüksek dereceyle mezun oldu ve aynı sene kurulan Türkiye’nin 3. Ödenekli Tiyatrosu olan Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda profesyonel sanat yaşamına başladı ve genç yaşta bu tiyatronun kurucularından biri olma şansına sahip oldu.

İlk oyunu ise 1990 yılında Aziz Nesin’in yazdığı Ahmet Gülhan’ın yönettiği “Demokrasi Gemisi”dir. Aynı sezon Nâzım Hikmet’in yazıp Kenan Işık’ın yönettiği “İvan İvanoviç Var mıydı yok muydu?” adlı oyunda başrol alarak Petrof’u oynamış ve oyun Milletlerarası İstanbul Tiyatro Festivali’nde 5 ödül almaya hak kazandı. Ragıp Savaş, Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda birçok tiyatro oyunu ve müzikalde rol almıştır. Dünyanın en kayda değer tiyatrolarından biri olan Gürcistan Rustaveli Tiyatroları’nın Genel Sanat Yönetmeni ve dünya çapında üne ve başarıya sahip yönetmen Robert Sturua ile Sofoklers’in Antigonesi’nde Kreon rolünü oynamış ve oyun Milletlerarası İstanbul Tiyatro Festivali’nde çoğu ödül almıştır.

Yoruma kapalı.