Genel Blog

Kuruluş Osman Dündar Bey öldü mü, diziden mi ayrıldı? Dündar Bey (Ragıp Savaş) diziden mi çıkacak? Tarihte kim öldürüyor?

40

Kuruluş Osman Dündar Bey öldü mü, diziden mi ayrıldı? Dündar Bey (Ragıp Savaş) diziden mi çıkacak? Tarihte kim öldürüyor?

Kuruluş Osman 54. yeni bölümde Dündar Bey ölüyor mu merak edildi. Dündar Bey’i kim canlandırıyor? Ragıp Savaş diziden mi çıkacak? Ragıp Savaş kimdir, kaç yaşında, nereli? Kuruluş Osman Dündar Bey öldü mü, niçin değil, ölüyor mu, diziden mi çıkıyor?

KURULUŞ OSMAN DÜNDAR BEY ÖLÜYOR MU?

Kuruluş Osman’da Dündar Bey, Osman Bey kadar okla vuruluyor. Bunun ardından Dündar Bey ölüyor. Ama konu hakkında demin devlete ait bir yorumlama yapılmadı. Dündar Bey’i canlandıran Ragıp Savaş diziden ayrılacak mı hemen şimdi bilinmiyor.

Kuruluş Osman Dündar Bey öldü mü, diziden mi ayrıldı? Dündar Bey (Ragıp Savaş) diziden mi çıkacak? Tarihte kim öldürüyor?

DÜNDAR BEY KİMDİR? TARİHTE KİM ÖLDÜRÜYOR?

Dündar Bey (d. 1210 ya da 1212 – ö. 1298 ya da 1302), Süleyman Şah’ın oğlu, Ertuğrul Gazi’nin kardeşi ve Osman Gazi’nin amcası. 90 yaşına yakınken Osman Gazi tarafından şahsen öldürülmüştür ve bu olay Osmanlı İmparatorluğu’ndaki kardeş katlinin başlangıcıdır.

Dündar Bey’in öldürülmesi çoğu Osmanlı tarihçisi göre farklı şekillerde nakledilmiştir. Neşrî’de geçen rivayete göre; Bilecik tekfurunun eğlencesine katılan Osman Gazi, tekfur elini öptürmek isteyince tekfurun elini öpmek zorunda kalmış ve bundan ötürü onuru kırılmış. Bu onur kırıcı davranışı unutmayan Osman Gazi beyliğin başına geçince tekfurdan intikam elde etmek istemiş ve tekfura karşı sefere girişmiş. Dündar Bey ise bu sefere karşı çıkarak “Germiyanoğulları ve etraftaki kafirler zaten düşman ve bu tekfuru da bize düşman edeceksin, yaşayacak yerimiz kalmayacak” demesi üstüne Osman Gazi, Dündar Bey’e yayının tahtası ile vurarak öldürmüştür.

Son dönem Osmanlı tarihçilerinden Hayrullah Efendi ise olayı şöyle anlatmıştır: Dündar Bey ile Osman Gazi aralarında bir didişme olduğunu ve Dündar Bey’in Osman Gazi’nin beyliğini gönülsüzce kabullendiğini ve kesintisiz Osman aleyhine çalıştığını hatta Bilecik tekfuru ile anlaşarak Osman’a suikast düzen ettirdiğini ve bu sebepten ötürü affı kabul edilmeyerek Dündar Bey’in öldürüldüğü belirtilir.

KURULUŞ OSMAN YENİ BÖLÜMDE NELER OLACAK?

”Kurulan bir oyun ne değin kolaysa pek şiddet bozulur…”

DÜNDAR BEY HER ŞEYİ İTİRAF EDİYOR

Kurduğu oyunla Dündar Bey’in İnegöl Kalesi’nden kaçarak kendisine gelmesini karşılayan Osman Bey, amcasını obaya getirir. Dündar Bey’i Papa’nın ajanları Süleyman ve Melik’le yüzleştiren ve ihanetlerini bir bir itiraf ettiren Osman Bey, hainin cezasının tez elden verilmesine hükmeder.

NİKOLA, SÖĞÜT’E SALDIRIYOR

Kayı Obası’ndaki bu iç hesaplaşmadan yararlanmak isteyen Nikola, Söğüt’e hücum etmek için kuvvetlerini harekete geçirir. Papa’nın ajanlarının sağladığı istihbaratla Söğüt’ün altına kazılmış tünelleri kullanmayı hedefleyen Nikola, Togay’ın yokluğunda bölgedeki hakimiyeti ele geçirmeyi hedeflemektedir.

TOGAY GÖNDER BÖLGESİNE DÖNÜYOR

Konya’da Geyhatu’dan yeni talimat bölge Togay, direk bölgesine dönerek planını uygulamaya koyar. Nikola’nın planladığı saldırının istihbaratını bölge Osman Bey ise Söğüt’ün düşmesine önlemek için yeni bir taktik belirler. Söğüt’e baskına giden Bizans kuvvetlerinin karşısına dikilen Osman Bey, Nikola’yla kozlarını paylaşmak üzere canını ortaya koyar!

MALHUN HATUN, OSMAN BEY’LE ARASINI NASIL DÜZELTECEK?

Osman Bey, Dündar Bey’in cezasını nası kesecek? Osman Bey’in Papa’nın ajanları ile ilgili kararı ne olacak? Aygül Hatun, babasından nasıl hesap soracak? Savcı Bey, Bayhoca’nın intikamını almak için ne yapacak? Obasını hainlerden temizleyen Osman Bey nasıl bir oyun kuracak? Nikola, Söğüt’e düzenleyeceği saldırıda başarıya ulaşabilecek mi? Hazal Hatun’un akıbeti ne olacak? Malhun Hatun, Osman Bey’le arasını düzeltmek için ne yapacak? Kutup bölgesine dönen Togay’ın yeni planı ne?

Bir önceki yazımız olan Benim Adım Melek Mithat öldü mü, diziden mi ayrılacak? (Saim Güveloğlu) Mithat ölecek mi, diziden mi çıkacak? başlıklı makalemizde benim adım melek fragman, benim adım melek son bölüm ve benim adım melek son bölüm full izle hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.