Genel Blog

Kuruluş Osman Kumral Abdal kimdir? Emin Gürsoy kaç yaşında?

119

Kuruluş Osman Kumral Abdal kimdir? Emin Gürsoy kaç yaşında?

Kuruluş Osman dizisinde Kumral Abdal karakterine yaşam veren Muhakkak Gürsoy’un hayatı merak ediliyor. Yeşilçam’ın efsanevi isimlerinin de kadrosuna eklendiği Kuruluş Osman da Emin Gürsoy araştırılıyor. İşte Belirlenmiş Gürsoy kimdir, kaç yaşında sorularının yanıtları. 

Kuruluş Osman Kumral Abdal kimdir?

Kumral Abdal Kuruluş Osman dizisinde merak edilen karakterlerden birisi oldu. Kumral Abdal, Ertuğrul Gazi’nin sancaktarıdır. Doğum tarihi ve yeri bilinmez Kumral Abdal’ın başlıca adı Turgut olup Şeyh Edebali hazretlerinin bir müridiydi.Şeyh Edebali hazretleri Eskişehir yakınlarındaki İtburnu adlı köyde yaşıyordu. Talebelerine ilim irfan öğretip, insanlara rahatlık dağıtmakla meşgul olurdu. Sohbetlerinde kemale gelen Kumral Abdal ayrıca talebe yetiştirmek keza de dini yaymak ve kafirlerle savaşmak için görevlendirildi. Kumral Abdal, Müslümanlığın yayılmasında ve Osmanlı’nın şiddet kazanmasında önemli şahıslardan biridir.

Belirlenmiş Gürsoy kimdir?
 
Kuruluş Osman dizisinde Kumral Abdal’ı canlandıran Belli Gürsoy, 12 Mayıs 1968 tarihinde Denizli Güney’de dünyaya geldi. 1994 yılında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünü tamamlayan, Emin Gürsoy, Antalya ve Van Devlet Tiyatroları’nda çalıştı. İzmit Şehir Tiyatrosu’nda da devir alarak böylece çok oyunlarda yer aldı. 2018 yılında 25. Milletlerarası Adana Film Festivali’nde Sibel filminde Sibel ve Fatma’nın babası karekteri ile Altın Koza En İyi Muavin Erkek Oyuncu Ödülü’nün sahibi oldu.
 
 

Yoruma kapalı.