Genel Blog

Kuruluş Osman Kumral Abdal kimdir, gerçek adı ne? Emin Gürsoy kaç yaşında, hangi dizilerde oynadı?

175

Kuruluş Osman Kumral Abdal kimdir, gerçek adı ne? Emin Gürsoy kaç yaşında, hangi dizilerde oynadı?

Kuruluş Osman dizisinde Kumral Abdal karakterine yaşam veren Belli Gürsoy’un hayatı merak ediliyor. Yeşilçam’ın efsanevi isimlerinin de kadrosuna eklendiği Kuruluş Osman da Kesin Gürsoy araştırılıyor. İşte Muhakkak Gürsoy kimdir, kaç yaşında sorularının yanıtları. 

Kuruluş Osman Kumral Abdal kimdir?

Kumral Abdal Kuruluş Osman dizisinde merak edilen karakterlerden birisi oldu. Kumral Abdal, Ertuğrul Gazi’nin sancaktarıdır. Doğum tarihi ve yeri bilinmeyen Kumral Abdal’ın başlıca adı Turgut olup Şeyh Edebali hazretlerinin bir müridiydi.Şeyh Edebali hazretleri Eskişehir yakınlarındaki İtburnu adlı köyde yaşıyordu. Talebelerine ilim irfan öğretip, insanlara kolaylık dağıtmakla meşgul olurdu. Sohbetlerinde kemale gelen Kumral Abdal ayrıca talebe yetiştirmek ayrıca de dini dağıtmak ve kafirlerle savaşmak için görevlendirildi. Kumral Abdal, Müslümanlığın yayılmasında ve Osmanlı’nın güç kazanmasında kayda değer şahıslardan biridir.

Belirlenmiş Gürsoy kimdir?
 
Kuruluş Osman dizisinde Kumral Abdal’ı canlandıran Belirlenmiş Gürsoy, 12 Mayıs 1968 tarihinde Denizli Güney’de dünyaya geldi. 1994 yılında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünü tamamlayan, Belli Gürsoy, Antalya ve Van Devlet Tiyatroları’nda çalıştı. İzmit Büyük Kasaba Tiyatrosu’nda da tayin alarak öyle çok oyunlarda yer aldı. 2018 yılında 25. Milletlerarası Adana Film Festivali’nde Sibel filminde Sibel ve Fatma’nın babası karekteri ile Altın Koza En İyi Tezgâhtar Erkek Oyuncu Ödülü’nün sahibi oldu.
 
 

Yoruma kapalı.