Genel Blog

Kuruluş Osman Malhun Hatun kimdir? Malhun Hatun tarihte var mı, nereli, nasıl öldü?

30

Kuruluş Osman Malhun Hatun kimdir? Malhun Hatun tarihte var mı, nereli, nasıl öldü?

Kuruluş Osman dizisinde Osman Gazi’nin 2. eşi olarak aşina Malhun Hatun karakteri dikkatleri üzerine çekti. Dizide Malhun Hatun karakterine kimin hayat vereceği merak edilmektedir. Peki lakin Malhun Hatun tarihte kimdir, kaç yaşında, nasıl öldü?

Malhun Hatun kimdir?
 Bazı eserlerde Şeyh Edebali’nin kızı olarak gösterilen Malhun Hatun aslında Anadolu Selçuklu veziri olan Ömer Abdülaziz Bey’dir. Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’in eşi ve ikinci padişah Orhan Gazi’in annesidir. Şeyh Edebali’nin kızı Râbi’a Bâlâ Hâtun ile karıştırılan Mal Hâtun’un babası Anadolu Selçuklu Veziri Ömer Abdülaziz Bey’dir. Vakfıyesinde adı Malhun binti Ömer Bey olarak gösterilmiştir. Kendi namına yapılmış, daha fazla ev ortamına benzeşen türbesi bulunur. Osmanlı padişahlarının doğma artma yabancı kadınları sarayda Müslümanlaştırarak kendilerine benzeyen yapma geleneği o dönemde olmadığı için Malhun Hatun’un Türk olduğu kesindir.

Kuruluş Osman dizisinde Malhun Hatun kim oalcak?
Kuruluş Osman dizisinde Malhun Hatun karakterine yaşam vermesi beklenen isim hemen şimdi açıklanmadı. 

Bir önceki yazımız olan Kuruluş Osman Gazi'nin eşleri ve çocukları kimdir? Osman Gazi'nin eşlerinin çocuklarının isimleri neler? başlıklı makalemizde osman gazi, osman gazi çocukları ve osman gazi eşleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.