Genel Blog

Kuruluş Osman Şeyh Edebali kimdir? Seda Yıldız hangi dizilerde oynadı?

27

Kuruluş Osman Şeyh Edebali kimdir? Seda Yıldız hangi dizilerde oynadı?

Kuruluş Osman dizisinde Şeyh Edebali karakteri dikkatleri üstüne çekti. Seda Yıldız’ın canlandırdığı Şeyh Edebali tarihte Osmanlı Devleti’nin akıl babası olarak karşımıza çıkmaktadır. İşte Şeyh Edebali ile ilgili bilgiler…

Şeyh Edebali kimdir?

Kuruluş Osman’da Şeyh Edebali karakteri uyarı çekiyor. Şeyh Edebali (1206-1326), Osmanlı Devleti’nin kuruluş yıllarında yaşayan bir İslam ilahiyatçısı-din bilgini, Ahi şeyhi, Osman Gazi’nin kayınbabası ve hocası, Râbi’a Bala Hâtun’un babasıdır. Osmanlı Devleti’nin fikir babasıdır. 

Seda Yıldız kimdir?

Kurtuluş Osman’ da Şey Edebali rolünde Seda Yıldız seyirci ile buluştu. 1962 zonguldak doğumlu olan Seda Yıldız’ ı ekranlarda son olarak Haydut Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde görmüştük. Bu dizide Reşit rolü ile oynayan Seda Yıldız Kurtuluş Osman’ da Şeyh Edebali ile karşımızda. Mimar Sinan Üniversitesinin Devlet Konservatuvarında tiyatro okuyan Yıldız kameralarla ilk olarak Kuyucaklı Yusuf rolü ile tanışmıştır.

İlk dizisi ise 1987 yılında Gönül Dostları’ dır. Oyunculuğun yanısıra seslendirme sanatçılığı ve yönetmenlik de yapan Seda Yıldız’ ı parlatan yapım Kurtlar Vadisi Pusu dizisidir. Kurtlar Vadisi Pusu’ da Yaşar rolü Seda Yıldız’ ı tanınan bir oyuncu yapmıştır. Uzun senelerdir sanat hayatında olan Seda yıldız bugüne değin 39 yapımda etkin olarak tahsis almıştır.

Bir önceki yazımız olan Kuruluş Osman Malhun Hatun kimdir? Yıldız Çağrı Atiksoy kaç yaşında, hangi dizilerde oynadı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yoruma kapalı.