Genel Blog

LibreOffice

21

LibreOffice

Microsoft Office’in en önemli ücretsiz alternatifi OpenOffice Oracle firmasının yönetimine geçince açık kaynak kod geliştiricilerin desteğini kaybetmişti. OpenOffice’e takviye veren bir grup The Document Foundation‘ı kurarak birincil yazılımları LibreOffice ile yollarına devam ediyorlar. Dolayısıyla OpenOffice’i peşine düşüp takip eden kullanıcıların bir kısmı artık yönünü LibreOffice’e içten kaydırmış görünüyor.

LibreOffice Microsoft Office yazılımının yakından tanıdık ve fazla kullanılan Word, Excel, Power Point, Access gibi araçlarına ücretsiz alternatifler sunuyor. En elverişli olan yanı Ücretsiz LibreOffice’in Microsoft Office araçlarının formatlarını destekleyerek böylece fazla dokümanla zahmetsizce çalışma olanağı sunması.

LibreOffice Araçları:

Writer: Kapsamlı metin düzenleme editörüyle her tür dokümanı profesyonel şekilde düzenlemek olası. O Kadar çok farklı başvuru formu için hazırlanmış temalar sunan metin editörü, kişiselleştirilmiş temalar hazırlamanıza da olasılık sağlar. HTML, PDF, .docx gibi pek fazla farklı türde metinler sıralamak ve düzenlemek mümkündür.

Calc: Tablolar hazırlamak, hesaplamalar yapmak, formüller ve fonksiyonlar kullanan tüm büro çalışanlarının manâlı bir yardımcısı olan vasıta verileri kolayca düzenlemenizi sağlıyor. Microsoft Excel dokümanları için desteği yer alan araçla hazırlanan belgeler XLSX ya da PDF formatında kaydedilebiliyor.

Impress: Detaylı sunumlar hazırlayabilmeniz için hazır temalar sunan vasıta, bambaşka efektlerle sunumu canlandırmanıza asistan olur. Animasyonlar, 2D ve 3D clip-art’lar, özel geçiş efektleri ve kuvvetli çizim araçlarını sunumunuza dahil ederek güzel sonuçlar almak muhtemel. Microsoft PowerPoint desteği sunan vasıta ile PowerPoint belgelerini açıp düzenleyebilir ve kaydedebilirsiniz. Sunumları SWF formatında kaydetmek de olası.

Draw: LibreOffice’in resim editörüyle şemalar, grafikler, diagramlar sıralamak fazla kolaylaşacak. Azami 300 cm X 300 cm büyüklüğünü destekleyen araçla ayrıca genel çizimler ayrıca de teknik çizimler yapılabiliyor. Çizimleri 2 ve 3 boyutlu olarak yönlendirmek bu araçla olası. Grafiklerinizi ofis belgeleri için yeni uluslararası standart olarak kabul edilen XML formatında kaydederek her platformda çalışma şansına sahip olursunuz. Bütün yaygın kullanılan grafik biçimlerinden (BMP, GIF, JPEG, PNG, TIFF, WMF, vb.) herhangi birinden grafikleri aktarabilirsiniz. Draw’un Flash SWF dosyaları üretebilmesi yeteneğini kullanabilirsiniz.

Base: Veritabanı yönetimi için kullanılan vasıta doğru tablo, form, sorgu ve raporlar oluşturup düzenleyebilirsiniz.  MySQL, Adabas D, MS Access ve PostgreSQL gibi fazla kullanıcılı veritabanı yazılımlar için desteği yer alan Base, sihirbazları yardımıyla esnek bir inşa sunuyor.

Math: LibreOffice’in formül editörü Math metin belgelerine, sunumlara, çizimlere sorunsuz şekilde matematik ve bilim formülleri yerleştirilebilir. Formülleriniz OpenDocument formatında (ODF), MathML formatında ya da PDF formatında kaydedilebilir.

Bu program en iyi ücretsiz Windows programları listesinde yer almaktadır.

İndir

Bir önceki yazımız olan FULL-DISKfighter başlıklı makalemizde full-diskfighter, indir full-diskfighter ve indir full-diskfighter ücretsiz hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.