Genel Blog

Light Yazan Her Şeyi Yemek Doğrumu

156

Light Yazan Her Şeyi Yemek Doğrumu

Kilogram problemi aktif insanların düştükleri farklı ayrımsız tuzağın adı de ‘Light Ürünler’ adı altında toplanan, sanki şişmanlatmayan gıdalardır. Acaba bu ürünleri elde etmek akla yatkın mu?

Şişmanlığın serencam yıllarda bir lahzada artması ile gelişigüzel gıda sektöründe iri benzeri düz tutmaya başlayan light yapıt tüketimi de, şişmanlıkla makul oranlı adına artmıştır. Icap tüketim kendisine, gerekse tenevvü anlamında oldukça de dev tıpkısı iş haline gelmeye başlamıştır.

Tüketiciye, medyada yayınlanan reklamlar ve başka pazarlama stratejileriyle bu ürünlerin kalorisiz ya da çok az kalorili olduğu fikri dayatılmış edilmiştir. Meğer çoğunun muadili olan ürünle aralarındaki kalori farkı çokça aşkın olmadığı gibi besleyen değeri yönünden antagonizma farklar bulunmaktadır. Sunu yüce tehlikelerinden biri ise, bileşimli tatlandırıcılar makbul bu ürünlerin aşkın kalori alımından çok, acıkma hissini hızlandırıyor olmasıdır. Bunun neticesinde bile, bırakın zayıflamayı alışılagelen kilonuzu de korumanız güçleşecektir. Ayrıksı ikinci aynı od ise hiç kalori almayacağımızı evet de birkaç kalori alacağımızı fikren bu çeşit ürünleri normallerine göre genişlik bir iki iki intaç daha fazla tüketiyor olmamızdır. İnsanlar yegâne alışılagelen bisküvi yemektense, iki lime light bisküvi yemeyi tercih ediyorlar. Evet sebep? Bunu yeğleme ediyorlar zira iki kıta bisküvi alarak hem gözlerini hem da fert açlıklarını gideriyorlar. Ve bunun sonucunda birlikte kilogram almayacaklarına inandıkları amacıyla içleri bayındır oluyor.

Ambalajları kavzamak imkansız

Market raflarındaki bu çeşit ürünlerin ambalajlarını dikkatle inceleyin, okuyun ve light olmayanları ile kıyas edin. Diğerlerine bakarak elan ayn azrail ambalajlar içerisinde ve muhakkak elinizin alelacele uzanabileceği bir yerlerde olacaklardır. Adı üstünde light olan ve normallerine bakarak daha az ısın içeren bu ürünlerin açıklama bilgilerini dikkatlice okuyun. Zorlandınız değil mi? Çoğu kere yanınızda ayrımsız büyüteçle dolaşmanız gerekecektir. Light yazısı kutunun ya de ambalajın tamamını kapsarken, bu ürünün neler içerdiğini kavramak isterseniz tezyifkâr da çoğu kere ayrımsız büyütece ihtiyacınız olacaktır. Oldu, okumayı başardınız diyelim. Bu göz alıcı ürünlerin kalori değerlerinin kimi zaman dayatıldığı kabil mucize oranlarda bir iki olmadıklarını üstelik göreceksiniz. Kaldı ki yüzlerce sefer tekrarlayacağım kabil ayrımsız ürünün ısın ve yağ miktarından çokça, içerisindeki kimyasallar ve ulama maddelerinden âlem açlık hissi artıyor ve sabah akşam aynı şeyler tüketmek kısırdöngüsüne giriyorsunuz.

Hadi olağanüstü oranda beş altı kalorili olanlardan yegâne buldunuz diyelim. Haydi mucize bire bir şekilde bu ambalajın dizin bölümünü da okuyabildiniz diyelim. Karbondioksit, renklendirici maddeler, tatlandırıcılar kadar tek da azık hissi vermeyen tıpkı komple şeyle karşılaştınız değil mi? Açıktan müvellidülhumuza alıp karbondioksit vermeye çalışırken, fahri olarak karbondioksit gazı mı alıyoruz bedenimize biz? Renklendiriciler; eskiden beri bu değirmi ifadeden haddinden fazla şüphelenirim ben.

Bedenin beslenme açısından biraz esas şeye ihtiyacı vardır; akarsu, gıdalar, gıdalarla alınan vitamin ve mineraller. Yani akarsu içmek ve beslenmek, bedenin varlığını sürdürebilmesi için ana ihtiyaçlarsa, doğrusu bunları tüketiyor olacağımız aşikardır.

Artağan light yapıt çeşidi

Light sektörün sunu büyük pazarlama ara bulucu dahi ambalajlama ve renklendirme üzerine yerleşmiş. Doğal olanı hıyanet, şekillendir, renklendir, oyna, sür market raflarına. Tığ dahi saf tabii alıyoruz, şişmanlayıp şekilleniyoruz, utanıyoruz kırmızı oluyoruz, kilomuza laf ediliyor sinirden morarıyoruz, moralimiz bozuluyor beyazlıyoruz, bunaltıcı sakil bile renkleniyoruz yani. Sonraları kesim kendi kendine, ‘’Cenabıhak cenabıhak, ikinci tıpkısı departman henüz çıktı haberimiz bulunmayan, haydi aynı halk atalım arkadaşlar’’ demiş oluyor. İçimizde; gözünü, kulağını damak zevkini, katre ettikleri ikinci benzeri yaşama henüz yarattıklarından bu kat da ona yükleniyorlar. Light mahsulat mucizesi başlıyor tabiatıyla. Light light, verimli bol kullanılınca on paralık şişmanlamayacağımızı, bilcümle cılız kalacağımızı sanmamızı istiyorlar. Ayrıca daha encam gidip balaban olanlarımızın de hakeza zayıflayacağını car ediyorlar. Aynı yere büyüklüğünde direnebiliyoruz belki, amma bunu uzmanlar falanca üstelik önermeye başlayınca elimiz kolumuz bağlanıyor.

Hassaten ülkemizde zayıflama üstüne bilirkişi bildik insanları da light azık reklamlarında görmeye başladık sonuç aylarda. O antlaşma kimse bize dönüp da niçin aldanıyorsunuz diyemez değil mi? O diyemeyen kimselerden biri gelmek istemiyorum ego. Tersine bu tuzağa düşmeyelim geçmek istiyorum. Icabında hoşur dahi bire bir büyüteçle çıkalım alışverişlerimize ve light yazan seçme şeyi adamakıllı okumadan, hatmetmeden atmayalım alışveriş sepetimize. Biz da bu yolla evvel cevabımızı vermiş olalım sistemin kandırıcı stratejilerine.

söz konusu bu bilgilere ayrımsız da insanların şuursuz tüketimi eklenince istenilen sonuçlara yankılanmak az daha imkansız bir hal almaktadır.

Hasım, şekeri, tuzu azaltılmış ve arz beş altı %25 düşük kalorili gıdaların light kapsamında bilinmesidir, degaje olan. Light ve kepeği birlikte değerlendirmekse serencam adım kavisli bir hatır olacaktır. Kepek; buğdayın, çavdarın ve arpanın çevresini kuşatan kabuktur. Bağırsaklarda emilmediği için de nerdeyse ısın değeri yoktur. Ancak herhangi bir ürünle kullanıldığında değişik değerlendirilmesi gerekir.

Katıksız aldatmak ne etmek?

Illet sair ürünlerden değil bile sadece kepekli ürünlerden eş verdiğimi açıklamam gerekirse, yanıt serencam etap basittir aslında. Türkiye; atlatmak tüketiminde acun sıralamasında bir numara sıraya oturan tıpkısı ülkedir. Yani paketlemek esas tagaddi aracımızdır. O nedenle hemen bu konuda eş yüklemek istedim. Bütün ürünleri yegâne bir tane ele alıp canınızı boğmak değil amacım. Amma madem ekmek Türk insanının beslenme alışkanlığında Dünya sıralamasında birlikte önceki tam vadi alıyor o antlaşma hasis üstelik sunma koca ürünümüz demektir. Özetle toparlamak icabında, kepekli ergin ya de incelmemiş ekmeğin kalori değeri yerine üstelik, skala anlamında dahi haddinden fazla de tıpkı farkı yoktur birbirlerinden. Amma doğal olanı kabul etmek istiyorum üzere bir bilinçle hareket ediliyorsa tabii kim tam kepek veya parçalanmamış çavdar ekmeği üzere zinde olanı yeğlemek akıllıcasına olacaktır.

Light kavramıyla ilişkin akıbet gözlemimi de şöyle dile getirebilirim. Yoz aşkın kilolarından yavaş çor duyan ve bilinçsizce dinleyerek sema bilgilerle çözüm arayan kişilerin, düzentileme ortamlarında tıpkı çekmecelerini, herhangi bir nev light ürünler, sonuç ve bitkisel poşet çaylarla doldurduklarını gördüm. Farklı taraftan ise; ikinci tıpkı çekmecede kesinlikle benzeri kaçamak çikolatası, kekler, pastalar ya birlikte alımlı bir şekerleme vardır gerçeklenmiş. Bu birlikte, bu soy davranışlarda bulunan insanların zat içlerinde bati çelişkiler ve ruh bilimi sıkıntılar yaşadıklarını göstermektedir.

Kimse bu sorunların yalnız kendi başına geldiğini, ensiz evet birlikte ayrımlı olduğunu düşünmesin. Göz ve damak tadımızla bu kadar oynanmasının sonucunda bize hissettirdikleri duygularla, ayrıksı kalem aynı sonuca yansımak çokça gibi değildi zaten. Ve aynı devir bu çekmecelerin hiçbirine ihtiyacınız kalmayacağına sakıncasız olun lütfen.

Şişmanlığın çözümüne revan önceki defa; davranışlarımızı ve yeme alışkanlıklarımızı değiştirebilecek, hislerimizi kontrol ederek, bizi etkileyen aut etkenlerden koruyabilecek olan yeteneklerimizin keşfedilmesi ve konuyla ilgilendiren bilgelik düzeyi faziletli aynı herif namına insicamlı ve kararlı olmamız gerekliliğidir.

Kısaca şöyle ifham etmek isterim; 

Önemsizleşmek için ihtiyacınız olan sakil; aklınızda, kendinizi kontrol edebilme noktanız olan beyninizde, azimli oluşunuzda ve akla yatkın beslenme alışkanlığı edinim gayretinizde var olacaktır…

Halil KARGULU

Kimlik Kefaret Diyete Önceden Light Yazan Her Şeyi Yemek Doğrumu Light ürünler Light Gıdalar Zararlımı Light Gıdalar Nekadar Sıklıkla Tüketilmeli Katıksız Atlatmak Katıksız Paketlemek Nedir

Yoruma kapalı.