Genel Blog

LoL ping düşürme nedir? İşte 5 farklı loL ping düşürme yöntemi CS:GO, DOTA ve LoL gibi internet üzerinden oynanan oyunlarda birçok kullanıcı Ping sorunu yaşar. “LoL…

19

LoL ping düşürme nedir? İşte 5 farklı loL ping düşürme yöntemi CS:GO, DOTA ve LoL gibi internet üzerinden oynanan oyunlarda birçok kullanıcı Ping sorunu yaşar.

League of Legends (LoL), takım halinde ya da kişisel olarak oynanabilen bir strateji oyunudur. Minyon adı bahşedilen yaratıklar ile birlikte rakiplerin merkez üssünü yok etmeniz gerekmektedir. Baron Nashor ve Ejder gibi canavarları keserek takımınıza ekstra hamle, kabiliyet ve güçlendirilmiş dönüş sağlayabilirsiniz.

LoL Ping testi nasıl yapılır? an be an yöntemler

LoL için ping testi yaparak sıradan değerlerinizi denetim edebilir, olağandışı bir durum ile karşılaştığınızdaki servis sağlayıcınıza erkenden bildirebilirsiniz. Oyun oynamadan önce Ping değerlerinizi denetlemek için speedtest.net yarı web sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Oyun oynarken Ping kontrolü gerçekleştirmek içinse oyundayken CTRL + F tuşlarına basarak FPS ve Ping değerlerinizi görebilirsiniz. İsterseniz oyunun ayarlar menüsünde bulunan HOTKEYS sekmesi üzerinden kısa yol tuşlarını değiştirebilirsiniz. Daha iyi oyun deneyimi yaşayabilmeniz için LoL ping düşürme yöntemleri nelerdir? sorusuna makalemizde aniden fazla cevap bulabileceksiniz.

DNS ve VPN ayarlarınızı denetleme edin

LoL ping düşürme yöntemleri aralarında en etkili olanlardan biri DNS ve VPN kontrolü. Ülkemizde birçok kişinin faal olarak kullandığı DNS sunucuları oyun bağlantınızın yavaşlamasına sebep olacaktır. Herhangi bir işlem yaptığınızda bu işlemi DNS sunucusu aracılığı ile oyun sunucularına aktaracağınız için Ping sorunu yaşamanız olağan. Ayrıca bilgisayarınızda VPN uygulaması da kullanıyorsanız DNS ayarlarınızı varsayılan ışık halkası getirdikten sonradan oyun oynarken VPN uygulamasını kapatmanız Ping sorununu çözecektir.

Windows ayarları menüsünde yer alan Ağ ve İnternet sekmesine tıklayın.

Gerisinde açılan pencerede Bağdaştırıcı seçeneklerini değiştir butonuna tıkladıktan sonra kullanmış olduğunuz bağdaştırıcıya sağ tıklayarak özellikler sekmesine tıklayın.

Açılan pencerede İnternet Protokol Sürümü 4 sekmesine gelerek çift tıklayın. sonra karşınıza meydana çıkan ekranda her iki kısmı da otomatik olarak ayarlayın.

Modem ayarlarınızı değiştirin

Bilhassa Wi-Fi ağına bağlanarak oyun oynayan şahısların Ping sorunu yaşıyor olmaları olası. Servis sağlayıcılar tarafından bahşedilen modemlerin varsayılan kablosuz ağ kanalları benzer değere sahip oluyor. Varsayılan kanallar haricinde bir kablosuz ağ kanalı seçtiğinizde Wi-Fi kalitesi konusunda daha iyi sonuçlar elde edeceksiniz. Netspot sanki programlarla hangi kanalın uygun olduğunu belirleyebilirsiniz. Bilgisayarınız ve modeminiz 5 GHz destekliyorsa gecikmeleri durdurmak için modeminiz üzerinden Wi-Fi ağınızı 5 GHz olarak ayarlamanızı öğüt ediyoruz.

Ağa ast cihazları denetleme edin

En etkin LoL ping düşürme yöntemlerinden bir diğeriyse ağınızdaki hareketleri denetlemek. Ağınızda internetinizi kullanan öteki cihazların kontrolünü gerçekleştirmeniz ve yüksek trafik tüketen cihazların ağ bağlantılarını sonlandırmanız ping düşürme konusunda tezgâhtar olacaktır. Örneğin zeki telefonlar belirli aralıklarla güncelleme dosyaları indiriyor. Modem arayüzünüz üzerinden hangi cihazların ne kadar trafik tükettiğini inceleyerek ağ bağlantılarını kısa süreliğine kesebilirsiniz. Keza belirlenmiş aralıklarla ağınızdaki cihazları teftiş etmeniz kötü niyetli kullanıcıların ağınıza erişip erişmediğini de tespit etmenizi sağlayacaktır.

Arkadaki planda çalışan uygulamaları inceleyin

Bazı kullanıcılar oyun oynarken arka planda çalışan uygulamaları incelemeyi unutabiliyor. Örneğin herhangi bir torrent dosyası indirdiğinizde ağ trafiğinizi olumsuz etkileyeceği için LoL ping değeriniz yükselecektir. Oyun oynarken arkadaki planda YouTube üzerinden yüksek çözünürlüklü video oynatmak, Spotify yarı uygulamalar üzerinden müzik dinlemek gibi işlemler ping değerinin yüksek olmasına sebep olacaktır.

Arkadaki planda yüksek internet trafiği kullanan programları saptama ettikten daha sonra Atama Yöneticisi üzerinden programı bularak sağ tıklayın ve Görevi Sonlandır butonuna basın.

Windows Güncelleştirmelerini kapatın

Bir başka LoL ping düşürme yöntemi deo güncelleştirme kapatma. Çoğu kullanıcı Windows Güncelleştirmelerini kapatmadığı için az daha tüm oyunlarda Ping sorunu yaşıyor. Ayarlar menüsünden Güncelleştirme ve Güvenlik sekmesine tıklayın.

Gerisinde açılan pencerede Etkili Saatleri Değiştir sekmesine tıklayın. Oyun oynadığınız saat aralığını yazarak Windows güncelleme dosyalarının inmesini engelleyebilirsiniz. Bir öteki seçenek ise oyun oynadığınız vakit içerisinde herhangi bir işlem yapılmaması için başlıca menüde bulunan Güncelleştirmeleri 7 günlüğüne duraklat butonuna tıklayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sanal Kart nedir? Nasıl alınır? başlıklı makalemizde Sanal Kart nedir? Sanal Kart nasıl alınır? - 2021 hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.