Genel Blog

Maaşı En Yüksek Olan Meslekler 2020

0 522

Maaşı En Yüksek Olan Meslekler

Bir meslek seçmek birçok insanın hayatındaki en önemli kararlardan biridir. Gelecek hayattaki yaşam kaliteleri seçimle belirlenebilir. Kişi iş hayatına başlamadan önce yaşadığı problemleri iş hayatına başlayınca da yaşamaya devam edebilir. Ancak eğer biri sevdiği işi ve kazancının iyi olduğu bir iş yaparsa bu iş ona yaşama sevinci vererek mutlu ve kaliteli bir hayat sürmesini sağlayabilir. Bu yazımızda dünya üzerinde en çok kazandıran meslekler hakkında bilgiler vereceğiz. Ama unutmamalısınız ki bu maaşlara ulaşmak için yıllarca deneyiminiz bulunması gerekebilir.

Kadrolu Üniversite Profesörü

Yıllık Maaşı: 68,970 Dolar

Bu konuma gelmek için yıllarca uğraşsanız da sonunda harika bir hayata sahip olabilirsiniz ve herkes tarafından saygı görülen bir konuma gelebilirsiniz. Yapılan tahminlere göre 2022 yılına kadar bu meslekte % 19 oranında bir artış olacak.

Odyolog

Yıllık Maaşı: 69,720 Dolar

Odyolog ismini daha önce hiç duymamış olabilirsiniz. Kısaca şöyle açıklayabiliriz, işitme ve denge hastalığı olan kişilerin tedavisini yaparlar. Yapılan tahminlere göre 2022 yılına kadar bu meslekte % 34 oranında bir artış gerçekleşeceği ve büyük taleplerin meydana geleceği öngörülüyor.

Konuşma Patologu

Yıllık Maaşı: 69,870 Dolar

İletişim bozuklukları olan hastaların iyileştirilmesi için çalışan kişilerdir. Genellikle her yaştan hastası bulunmaktadır. Tahminlere göre 2022 yılına kadar bu meslekte %19 oranında artış olacaktır. Maaşı en yüksek olan meslekler arasında ve zamanla artacak kazançlar söz konusu.

Diş Hekimi

Yıllık Maaşı: 70,210 Dolar

Bu meslekte en önemli noktalardan biri el becerinizin olmasıdır. Çünkü yapacağınız yanlış bir hata hastanın ölümüne kadar yol açabilir. Bu meslekte rekabet diğerlerine daha çoktur. Tahminlere göre 2022 yılına kadar % 33 oranında bir artış olacaktır. Diş hekimliğinde öncelikli kazanç reklamlar ve yurtdışı kazançları olduğundan ucu açıktır.

İstatistikçi

Yıllık Maaşı: 75,560 Dolar

Sanayi alanında ve şirketlerin çoğunda gerekli olan analizler ile ilgilenen kişilere ihtiyaç olduğundan dolayı istatistikçilere gereksinim vardır. Bundan dolayı bu mesleğe olan talep her geçen gün artmaktadır. Tahminlere göre 2022 yılına kadar %27 oranında bir artış yaşanacaktır.

Bilgisayar Sistemleri Analisti

Yıllık Maaşı: 79,680 Dolar

Teknolojinin artması ile birlikte ağ yönetimi çoğu şirket için önemli bir noktaya gelmiştir. Şirketler dosyalarını düzenleyecek ve dijital ortama yükleyecek kişilere gereksinim duymaktadırlar. Bundan dolayı bu mesleğe olan talep artmaktadır. Tahminlere göre 2022 yılına kadar % 25 oranında bir artış yaşanacaktır.

Yazılım Mühendisi

Yıllık Maaşı: 93,350 Dolar

Dünya üzerinde teknolojinin şaşırtıcı şekilde artması ve insanlar tarafından kullanımının bağımlılık noktasına gelmesinden sonra bu mesleğin değeri oldukça artmıştır. Günümüzde en iyi iş fikirleri arasında yer almaktadır. Tahminlere göre 2022 yılına kadar bu meslekte %22 oranında bir artış yaşanacaktır.

Pilotluk

Yıllık Maaşı: 80,720 Dolar

İstatistiklere göre dünyanın en güvenli ulaşım şekli olan uçaklar, seyahatlerin kısa sürmesi ve hareket hızı dolayısıyla çok fazla tercih edilmekte ve hatta globalleşmeden dolayı uluslararası ilişkiler eskisinden daha sıkı olmaktadır. Diğer ulaşım şekilleri olan kara yolu ve deniz yolu daha masraflı ve güzergah seçimi de oldukça sorunludur. Ve yolcular için bilet fiyatı ve harici masraflar uçuşlarla aynı fiyata tekabül etmektedir.

Bu yüzden hem zamandan hem paradan tasarruf adına insanlar hava yollarını tercih etmeye başladı. Bu tercih aynı zamanda başka ihtiyaçları da beraberinde getirdi. Bunlardan bazıları; Daha büyük hava limanları, daha fazla sefer ve rota, daha fazla hostes ve daha fazla pilot ihtiyacıdır. Hava yolları firmaları arasında rekabet arttıkça pilotların da gelirlerinde büyük artış oldu. İstikbal göklerde olduğu müddetçe de kazanç fazla olacaktır.

Sendika Başkanı

Yıllık Maaşı: 250,000 Dolar

1 Mayıs gibi işçilerin sadece yılda bir kez hatırlandığı günlerde sık sık gördüğümüz sendikalar ve sendika üyeleri, işçi ve işçi haklarını ne kadar koruyor bu büyük bir muamma ama sendikalar ve sendikalardaki yönetim kadrosu çok fahiş miktarlarda maaş alıyorlar. Hükümetlerle işçi maaşlarındaki artış ve zam konularında 3 kuruş 5 kuruş hesapları yapan işçi sendikalarında büyük pay her zaman başkanındır. Özellikle DİSK ve HAK-İŞ gibi popüler sendikaların başkanları döner sermayeden aylık 100 bin – 200 bin arası maaş almaktadır.

Tarım Ekspertizi

Yıllık Maaşı: 90,000 Dolar

Tütün ve tütün mamülleri başta olmak üzere tarımdaki her türlü bitki, sebze ve meyve için kalite kontrolü yapan ve ihracata onay veren bir bilirkişi vardır. Bunlar ürün yetiştiricileri tarafından eskiden rüşvet karşılığında kendi mallarını A kalite ürün olarak gösterip devletten yüklü miktarlarda destek alıyorlardı. Sonradan yolsuzluk ve rüşvet gibi haksız kazançların önünü kesmek ve adaletli hüküm için devletimiz ve müsteşarlıklar tarafından ekspertizlik mesleğini yapan kişilerin maaşları arttırıldı. Bugün emlak ve tarım ekspertizleri ortalama olarak aylık 50 bin ve üzerinde kazanç elde ediyorlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.