Genel Blog

Malul sayılan polis hangi durumda idari polisliğe aktarılmaz?

18

Malul sayılan polis hangi durumda idari polisliğe aktarılmaz?

SORU: İyi günler sayın yetkili ben polis memuruyken 10 aralıkta Beşiktaş maçı sonrası meydana gelen patlamada yaralanarak 3713 sayılı kanunla gazi oldum ve gih memurluğuna aktarıldım. Daha sonrasında karara itiraz ettim çünkü görevde yaralandığım için beni yönetimsel polisliğe aktarmaları lazımdı. Bu itirazıma yüksek sağlık durumu komisyonundan inkar kararı geldi. Ben görevimin başında yaralandım benden durumu daha ağır olan devrelerim var yönetimsel polis olarak çalışan beni genel yönetimle ilgili hizmetleri sınıfına aktarmaları doğru bir karar mı bu konu hakkında ne yapabilirim asistan olabilirmisiniz

CEVAP: Emniyet Teşkilatı mensuplarından vazife malulü olanların yönetimle ilgili polislik görevini yapmaları nasıl olmaktadır? Sorunuz özelinde konuyu değerlendirmemiz.

Vazife malullüğü durumlarının tespitini Sosyal Emniyet Kurumu Sağlık Kurulu yapmaktadır.

Güvenlik mensuplarının sıhhat durumlarıyla ilgili Güvenlik Teşkilatı Sıhhat Şartları Yönetmeliği bulunur.

Bu yönetmelikte: “İdari polis” in vazife malulü olarak çalışmaya sürekli Emniyet Hizmetleri Sınıfı personeli olduğu,

“Sağlık şartları” nı da hastalıkların ve yaralanmaların vücuttaki seyrinde geçirdiği safhalarına ve bıraktığı sekellerin derecelerine tarafından EK-3’te belirli rahatsızlık branşlarının sınıflandırılmasındaki A, B, C, D, E dilimlerindeki sağlık durumlarının, olduğu açıklama edilmiştir. .

Bu Yönetmeliğin 16. Maddesinde Güvenlik Hizmetleri Sınıfında çalışan polis amirleri dışındaki personelden;

-Afiyet kurulu raporuna kadar, A-B-C dilimi afiyet şartlarını taşıdıkları saptama edilenlerin, aynı hizmet sınıfında çalışmaya devam edecekleri,

-D dilimi sıhhat şartlarını taşıdıkları tespit edilenlerin ise Güvenlik Hizmetleri Sınıfında çalışamayacakları ve bu durumda olanların afiyet kurulu raporları ve afiyet dosyaları, sağlık komisyonunun görüşü ile birlikte, maluliyet ya da hizmet sınıfı değişikliği yönünden gerekli işlemler tamamlanmak üzere Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderileceği,

17. maddesinde de Sosyal Güvenlik Kurumunca vazife malullüğü ile birlikte vazife malulü olarak çalışmaya devam edebileceğine karar verilenlerin talepleri halinde; Güvenlik Hizmetleri Sınıfı personel idari polisliğe ya da durumlarına uygun kadrolara, Emniyet Hizmetleri Sınıfı harici diğer hizmet sınıflarındaki personelin ise durumlarına uygun kadrolara Genel Müdür onayı ile aktarılacağı, psikiyatrik hastalıklar açısından D dilim afiyet şartlarını, bütün branşlar için E dilimi afiyet şartlarını içeren Güvenlik Hizmetleri Sınıfı personelin ise idari polisliğe aktarılamayacağı, belirlenmiştir.

Bu hükümlerden anlaşılacağı gibi, Güvenlik Hizmetleri Sınıfı personelinden hangi sağlık durumu dilimlerinde olanların tekrar Güvenlik Hizmetleri Sınıfı içerisinde yönetimle ilgili polislikte ya da sınıf değiştirerek diğer hizmet sınıflarında tahsis yapabileceği, açık olarak belirtilmiştir.

Sonuç bağlamında değerlendirmemiz:

Hakkınızda düzenlenen rapor içeriği ve hangi sağlık durumu dilimine girdiğiniz manâlı olmaktadır. Sıhhat diliminizi belirtmediğinizden genel olarak değerlendirmemiz Emniyet personeli hakkında yukarıda belirtilmiş Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği hükümlerinin hakkınızda uygulanmış olduğunu anlamaktayız. Dolayısıyla yapılan işlemin tıbbi konularla ilgili olduğunu ve belirttiğimiz hükümler kapsamında yapılan bir işlem olduğunu düşünmekteyiz.

Güvenlik Teşkilatı Afiyet Şartları Yönetmeliği ve eki cetvelleri bakmak için tıklayınız. (Devlete Ait Gazete Tarihi: 03.01.2018 Devlete Ait Gazete Sayısı: 30290)

Bir önceki yazımız olan Önlisans düzeyindeki Tıbbi Laboratuvar bölümünü bitiren hemşirenin zam ve tazminatı başlıklı makalemizde önlisans düzeyindeki hemşirelik eğitimi, önlisans düzeyindeki hemşirelik eğitimi ne zaman başladı ve yükseköğretim kurumlarında önlisans ve lisans düzeyindeki programlar arasında hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.