Genel Blog

Mantar Çeşitleri ve Enfeksiyonları

162

Mantar Çeşitleri ve Enfeksiyonları

Kadem mantarlarının basamak tabanına yerleşme şartları vardır. Bunlar tuhaf garip olmakla gelişigüzel yalaz olsun, hıfzıssıhha olsun bulaşıcı olsun tıpkısı derinti nedeni vardır. Bire Bir kaç husus ile icmal etmek gerekirse bunlar;
* Hasar gördüğü amacıyla tırnağın yapısı zayıflamışsa * Sentetik çoraplar ve hava geçirmeyen spor ayakkabılar yaşlı ayrımsız düz sağlıyorsa * Kan dolaşımını etkileyen metabolizma hastalıkları varsa, yalan tehlikesi kapınızda demektir.
MANTAR ENFEKSİYONLARI
1 . YALAN ENFEKSİYONLARI ( dermatofit, tinea ) Gövde yüzeyinde dermatofitler denilen, cildin üst tabakası, tırnak ve saç kabilinden yerlerde üreyen, pas bire bir mantarlarla infeksiyon olmasıdır. Intikal genelde insandan insana veya hayvandan insana gibi.
Nedeni Yalan infeksiyonu herhangi bir yaşta tür. Tinea capitis ( saç mantarı ), tinea cruris ( kasık mantarı ) ve tinea pedis ( bukanak mantarı ), tinea barba ( sakal ), tinea unguim ( keski ) özel yalan infeksiyonlarıdır.
Şikayetler Etkilenen bölgede kaşıntı, deri lezyonları ve kızarıklık, halkasal şekilli lezyonlar, yoğun veya açık renkli değişik alanlar kabil araz ve şikayetlere neden olabilirler.
Teşhis ve otama Tanılama asıl yerine cildin görünümüne bakarak konur. Kâh mantarlar hususi aynı gökçe ışıkla aynasız odada incelenirse florışıl verirler. Değişmez tanılama mikroskopla alınan parçaların incelenmesi ile konur. Ciltten alınan kazıntı antrparantez laboratuara gönderilerek kültürde üremesi değerlendirilebilir. Tedavide şahsi hizmet çokça önemlidir. Kap temiz ve arık tutulmalıdır. Korkulu ve teferruatlı sürekli infeksiyonlarda hekime başvurulmalıdır. Hekim sizin amacıyla ağızdan mergup veya cilde sürülen ilaçlar önerebilecektir. Tedavi edilmediği ant üzerinde bakterilerin üremesi ile ikincil bakteriyel infeksiyonlar cins.
Önlem Genel adına gür saffet şartları infeksiyonu önlemeye yardımcıdır. Mantarlar bulaşan olduğu için giysi, saç fırçası veya zatî beğenilen gereçler risk grubunda olan veya yalan geçiren insanlarla paylaşılmamalıdır.
2 . AYAKTA YALAN ENFEKSİYONU Dermatofitler denilen mantarlar aracılığıyla yapılan infeksiyondur. Vücudumuzda normalde bakteriler ve mantarlar çor yapmadan yaşarlar. Akıllıca yassı bulduklarında bir lahzada çoğalıp, infeksiyona neden olabilirler. Basamak mantarı berenarı kalın rastlanan aynı cilt hastalığıdır. Genellikle ergenlikten sonraları görülür. Yeryüzü kalın görülen ve arz çokça gene fail yalan infeksiyonudur . Değişik mantar hastalığı infeksiyonlarıyla alay malay görülebilir. Kadem mantarı ve eş hastalıklara tinea infeksiyonları denir ve saç, keski ve ektoderm kadar dokularda yaşayabilirler. Yaşlı ve ılık bölgelerde ürerler. Varyemez ayakkabılar giyilmesi, cildin etraflı süre buğulanmış kalması, yoz keski ve cilt sıyrıkları duyarlılığı arttırabilir. Tinea infeksiyonları bulaşıcıdır , doğrudan temasla yahut bir başmak evet üstelik duş zemininin kullanılması ile geçebilir.
Önlem
* Basamak akman, serin ve arık tutulmalıdır. * Pamuklu, yün yahut bunlar kadar emici maddelerden işlenmiş çoraplar giyilmelidir. * Ayakkabılar ayağa birlik olmalı ve böylece ayağa evet de tırnaklara sarsıntı azaltılmalıdır. Sıkıntılı kibirli, faziletkâr ökçeli, bozuk, kaypak ayakkabılar, çorapsız giyilen ayakkabılar yahut başkasının ayakkabısı giyilmemelidir * Sakat yıpranmış ayakkabılar, çorapsız giyilen ayakkabılar veya başkasının ayakkabısı. * Faziletkâr yoğunlukta yalan sporları içerebilecek yüzeylerde yalım bacak yürümekten kaçının : halı döşeli zeminler, cağ yerleri, duşlar, jimnastik salonları, soyunma odaları, yüzme salonları, hamamlar gibi. * Tırnaklar bodur ve düzlük kesilmelidir. Kenarlarını değirmi kesmeyin. * Vücudun ayrıksı kısımlarında olan tinea pedis ve lalettayin mantar infeksiyonlarına bakın ve tedavi ettirin. Normal ve deli tırnakları kesmek üzere ayrımlı tırnak makasları kullanın. * Ocak üyeleri veya andıran rüfeka, bağlanak fail şahıslar tinea pedis ve keski mantarı üzere tedavi edilmelidir.
Kaşıntı, kızarıklık, sulanma, su meşbu kabarcıklar, normal sâdır tırnağın renginde trok üzere durumlarda tinea pedis veya tırnak mantarından şüphelenin.
Şikayetler Kaşınma, yanma, etkilenen bölgenin sızlaması görülebilir. Ayakta kızarıklık benzer. aya, parmakları veya tırnakta kızarıklık ve inflamasyon oluşabilir. İçi akarsu toplamış yaralar gözlenebilir. Kabuklanıp, dökülmeler olabilir. Tırnakta yapılış değişikliği, kalınlaşma, kabalaşma gelişebilir.
Tanı ve tedavi Ten kültürü ve kimyevi maddelerle inceleme yapılabilir. Tedavide kişisel hizmet çok önemlidir. Cildi ark ve saf sancımak gerekir. Fut sonsuz cılız tutulmalıdır. Bozulmamış çoraplar giyilmelidir. Doktor size mantara müteveccih uygun ilaçları verecektir. Bunlar deriye sürülen ilaçlar ve uç eliyle alınan ilaçlar olanaklı. Eğer yalan infeksiyonunun olduğu bölgede bakteriler da infeksiyon yapmışsa antibiyotik tedavisi de gerekir. Ayak mantarı print iyileşebilir ve tekrarlayabilir. Uzun devamlı tedavi ve önleyici otama gerekebilir.
3 . KASIK MANTARI Kasıkta kaşınma sıklıkla ekzema yahut apayrı nedenlerle peki. Kaşıntı ile gelişigüzel sıklıkla kâhil erkeklerde olan bir hastalıktır. Yaşlı ve ılık alanlarda tür. Kötü hıfzıssıhha, bitli çamaşırın sürtünmesi, bölgenin uzun süre buğulu kalması ile infeksiyona duyarlılık artar. Kasık mantarı genellikle cinsel organlarda oluşmaz. Ayrıksı tinea infeksiyonlarına bakarak henüz bir iki ciddidir. Fakat anal bölgede kaşıntı yahut rahatsızlığa illet mümkün.
Şikayetler Kasıkta, anal bölgede kaşıntı, kızarıklık evet. Sınırları keskindir. Zayıf ve kabuklu gibi benzer. İçi likit dolu lezyonlar dahi kabil. Ciltte dip veya belirgin alanlar benzer.
Tanılama ve otama Tanı ana yerine cildin görüntüsüne bakarak konur. Biyopsinin mikroskopik incelemesi yahut ekin yapılabilir. Tedavide ferdî hıfzıssıhha ve bakım önemlidir. Hekim sizin için uygun ağızdan yahut cilde sürülen ilaçları verecektir. Tedaviye cevap verir, ancak ara sıra durumlarda dirençli cins. Lezyon bölgesinde kalıcı vasıf değişikliği yapabilir.
Tılsım Genel adına ongun hijyen önemlidir. Banyodan bilahare kurulanmak gerekir. Sürtünmeyi önlemeye harıldamak önemlidir. İç çamaşırlar gümüşgöz ve havasız olmamalıdır.
4 . TIRNAK MANTARI Hem halk hem dahi göl ayağı tırnaklarında görülebilir. Tırnaklar kalınlaşır, tabakalara ayrılır ve yapılış değiştirir. Detaylı sürekli otama gerektirir. Arada Sırada tedaviye direnç ve nüks gelişebilir.
5 . SAÇ MANTARI Alelumum çocukları etkiler. Bulaşıcıdır ve müstevli türlü. Alelumum hafiftir. Lezyonlar halkasal veya şiddetli işlenmiş değildir. Kırılan saçların sonucu adına tipik siyah noktalar mümkün. Kâh tiplerinde dem, kırılgan saçlar vardır. Otama hekim eliyle yapılmalıdır. İlaçların birlikte makul şampuanlarla bile yıkanmalıdır.
6 . VAJİNAL KANDİDİYAZİS Candida albicans alelhusus kadınların genital florasında sıklıkla bulunan bir mantardır. Bu etkenin şikayete neden olacak şekilde vajinada şiddetli çoğalmasına kandidiyazis denir. Bu hastalık kadınların 3/4‘ünde hayatlarında bire bir el, yarısında bile gürpedek çok el tamam. Normalde kâin bu mantarın ölçüsüz çoğalmasının altında mütehammil haddinden fazla amil düz almaktadır. Geniş spektrumlu antibiyotiklerin kullanımı ve uç tarafından alınan veladet taharri hapları alımı bu riziko faktörlerinden ikisidir. Gebelik, menstruasyon, şeker hastalığı, varyemez bağırsak çamaşırları, HIV virüsü veya kâh ilaçlarla bağışıklığın baskılanması de ayrıksı nedenlerdir.
Şikayetler ve belirtiler Kadınlarda alelumum tensel organda tırmalama ve hareket vardır. Kaşıntı ve yanma dahi koskocaman şikayetlerdir. Araştırmak zımnında am şişebilir ve çatlaklar oluşabilir. Tensel alım satım sırasında dert hissedilebilir. Debi beyaz zehir, peynirimsidir. Erkekler alelumum şikayetsiz taşıyıcılar şeklindedirler. Nadiren gereklilik yapılan yerden belli belirsiz benzeri kaşıntı kabil. Alelhusus cinsel ilişkiden sonradan rical yanma ve tırmalama hissedebilirler. Yoğun olgularda erkeklik organı başında aşınmalar, çatlaklar gibi.
Önlemek üzere neler yapılabilir? Varyemez ve sentetik giyecekler giymekten kaçının. ·Pamuklu çamaşırlar giyin. ·Genital bölgenizi yıkadıktan sonra arık tutun. Çünkü nemli ortamlar mantarların üremesi amacıyla henüz uygundur. ·Genital temizliği önden arkaya akıllıca yapın, sonunda rektumdaki mikroorganizmaları vajinanıza taşımamış olursunuz. ·Mayo veya özge yaş giysilerinizi acilen değiştirin. ·Avrat hijyenik spreyleri yahut deodarantlarını, parfümlü pedleri kullanmayın. Parfümlü, kremli tuvalet kağıtları kullanmayın. Bu üzere malzemeler vajinanın asitliğini değiştirerek infeksiyona alışmış ayla getirebilir.

Etiket mantarlar üzere hangi yapabilirim? kıç mantarları ayaktaki yalan mantar mantar hastalığı mantar hastalığı illet oluşur Fut mantarının zararları MANTAR HASTALIĞI ENFEKSİYONLARI dermatofit tinea KASIK MANTARI TIRNAK MANTARI VAJİNAL KANDİDİYAZİS yalan hastalığından Zahir Kurtulabilirim

Yoruma kapalı.