Genel Blog

Maraşlı Savaş neden güneşe çıkamıyor? Maraşlı dizisi Savaş’ın hastalığı nedir? Xeroderma Pigmentosum diğer adıyla EPP hastalığı nedir?

34

Maraşlı Savaş neden güneşe çıkamıyor? Maraşlı dizisi Savaş'ın hastalığı nedir? Xeroderma Pigmentosum diğer adıyla EPP hastalığı nedir?

Maraşlı Savaş, 40 yaşlarındadır. Yakışıklı, karizmatik, atletik vücutlu, yüksek zevkleri olan, zeki ve karanlık bir adamdır. En iyi puroyu, şarabı bilir. Ağız Tadı tadına düşkündür, üstü başı zevklidir. Başlıca siyah giyinir. Sanattan anlar. Xeroderma Pigmentosum, diğer adıyla EPP hastasıdır. Yani güneşe çıkamaz. Hayatını her zaman karanlık ortamlarda devam etmek zorundadır, dışarı çıktığında çok tedbirli olur. Çünkü vücudu tepki göstermektedir. En belirgin özelliği bu hastalıktır. Güneşli havalarda kullandığı özel bir şemsiyesi vardır. Peki, Maraşlı dizisi Savaş’ın hastalığı nedir? Maraşlı Savaş niçin güneşe çıkamıyor? Xeroderma Pigmentosum diğer adıyla EPP hastalığı nedir?

GÜNEŞE ÇIKMA HASTALIĞI EPP NEDİR? XERODERMA PİGMENTOSUM NEDİR?

EPP ya da Xeroderma Pigmentosum, kan metabolizmasını kontrol eden enzimlerin eksikliğine ya da bozukluğuna alt ve genel olarak kalıtsal olarak geçen bir hastalıktır. En çok görülen üçüncü porfiria türü olan bu hastalığı geçirenlerde güneş ışığına aleyhinde fazla derecede hassaslık görülüyor. Bu kişiler güneş ışığına maruz bırakıldıklarında vücutlarında bere ve yanıklar oluşuyor. EPP hastaları kronik anemili hastalardır. Bu sebeple dışardan yüzleri epeyce bezginlik ve anemik görünür. Bu kişiler güneş ışığından rahatsız olurlar. Bulutlu bir günde bile bir EPP hastalarına hasar verebilecek kadar güneş ışığı yani ultraviyole ışın bulunur. Bu sebeple güneş ışığına bulutlu bir günde bile maruz kalan bir EPP hastası bere, yanık gibi sorunla yaşayabilir.

Bir önceki yazımız olan Muhammed Melik Tapar kimdir? Uyanış Büyük Selçuklu Melik Tapar ne zaman ve kaç yaşında öldü? Uyanış Büyük Selçuklu Melik Tapar Hayatı! başlıklı makalemizde melik tapar, melik tapar kaç yaşında öldü ve melik tapar kimdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.