Genel Blog

Masumlar Apartmanı Gülben’in hastalığı nedir? Gülben’in çarşaflarının sırrı ne? Masumlar Apartmanı ‘Gülben’ kimdir, gerçek adı ne?

18

Masumlar Apartmanı Gülben'in hastalığı nedir? Gülben'in çarşaflarının sırrı ne? Masumlar Apartmanı 'Gülben' kimdir, gerçek adı ne?

Masumlar Apartmanı Gülben, ailenin en gürültüsüz, en göze batmayan ve hiçbir konuda fikri sorulmayan üyesidir. Bütün hayatını ablası Safiye’nin boyunduruğu aşağı geçirmiştir. Kimseden sevgi görmemiş olan Gülben, kurtuluşunu aşkta arar ve sıklıkla olmayacak hülyalara kapılır. Gülben’in en büyük sorunu yatağını ıslatmasıdır. bu yüzden apartmanda bir oda altına kaçırdığı (sidikli) çarşaflarla doludur. Peki, bunun nedeni nedir? İşte, Masumlar Apartmanı Gülben’in rahatsızlığı nedir? Gülben’in çarşaflarının sırrı ne? Masumlar Apartmanı “Gülben” kimdir, reel adı ne? sorularının cevapları!

MASUMLAR APARTMANI GÜLBEN’İN HASTALIĞI NEDİR?

Masumlar Apartmanı Gülben’de obsesif bozukluğun yanı sıra altına kaçırma sorunu vardır. Buna tıpta “Enürezis” denmektedir.

ENÜREZİS NEDİR?

Enürezis, çocukluk çağının en önemli ve en sık görülen işeme bozukluğudur. Uyku sırasında mesanenin işlevsel kapasitesi dolduğunda ortaya çıkan kendini boşaltma ihtiyacı çocuk uyanır ve gece tuvalete işerse “nokturi”, uyanamaz ve yatağına işerse “enürezis” olarak adlandırılır. Enürezis ve inkontinans deyimleri çoğunlukla birbirinin yerine ve yanlış olarak kullanılmaktadır. Enürezis uygunsuz yer ve zamanda gerçekleşen fizyolojik (adi) bir işemedir. İnkontrinansta ise, normal bir işeme yoktur, çocuk bilinçli olarak engellemeye çalıştığı halde idrar kaçırmağı önleyemez.

ENÜRESİZ NEDENLERİ NEDİR? ALTA KAÇIRMA RAHATSIZLIĞININ NEDENLERİ NELERDİR?

Başta bir doktora baş vurarak doğuştan olan bozukluklar1 ya da idrar yollarında cerahat gibi bir rahatsızlık olup olmadığı araştırılmalıdır. Eğer araştırma sonucu herhangi bir rahatsızlık bulunamazsa, şunlar çocuğun altını ıslatma nedeni olabilir:

Zamanından önce ya da fazla baskılı tuvalet eğitimi verilmesi, enüresis oluşumunun en sık rastlanan nedenidir.

Aşırı pak, itinalı, düzenli annenin baskılı tuvalet eğitimine karşı çocuğun tepkisini gösterir.

Hiç tuvalet eğitimi verilmemesi de enüresise yol açabilir. Annenin aşırı koruyuculuğu, çocuğu uzun vakit kendisine bağımlı tutumu, bilinçaltı isteği de çocuğu bebeksi kılar.

Madde işaretli liste ögesi

Yeni bir kardeşin doğması, çocuğun ilgiyi baştan üstünde toplayabilmek için kardeşine özenerek altını ıslatmasına niçin olabilir.

Ailede, ölüm, ayrılık, geçimsizlik, rahatsızlık mektep başarısızlığı gibi yaşam olaylarının yarattığı kaygılar, çocukların davranışlarına enüresis şeklinde yansıyabilir.

MASUMLAR APARTMANI GÜLBEN KİMDİR? MERVE DİZDAR KİMDİR?

Merve Dizdar, 25 Haziran 1986 tarihinde İzmir’de doğdu. 34 yaşındaki Dizdar, aslen İzmirlidir. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi Oyunculuk Bölümünden mezun oldu. Kadir Has Üniversitesi’nde İleri Oyunculuk programında yüksek lisans yapmıştır. Tiyatro kariyerine Semaver Kumpanya ile başlayıp Craft Tiyatro’da devam etmektedir.

İlk sinema deneyimi “Bir Ses Böler Geceyi” filminde, Cem Davran ile yapan Dizdar, Kavak Yelleri, Geniş Aile, Bir Yastıkta, Doksanlar, Çılgın Dershane Üniversitede gibi dizilerin yanı sıra son olarak Masumlar Apartmanı adlı dizide yer aldı. Hem TRT Çocuk kanalında Arkadaşım Bıdı ve 23 Nisan Şenliğe Dürüst adlı çocuk programlarının sunuculuğunu üstlend

Bir önceki yazımız olan Gülinler - Hayatım Yıkılmış Sarayım Sözleri | Masumlar Apartmanı'nda çalan şarkı nedir? başlıklı makalemizde gündem, haber ve masumlar apartmanı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.