Genel Blog

Masumlar Apartmanı kim yazdı? Gülseren Budayıcıoğlu kimdir? Masumlar Apartmanı özet, gerçek kişiler gerçek hikaye ne?

41

Masumlar Apartmanı kim yazdı? Gülseren Budayıcıoğlu kimdir? Masumlar Apartmanı özet, gerçek kişiler gerçek hikaye ne?

Reel bir hayat hikayesi olan “Masumlar Apartmanı“, Dr. Gülseren Budayıcıoğlu’nun “Madalyonun içi” romanından esinlenerek hazırlandı. Korumacı dedesi ve erkek kardeşiyle birlikte yaşayan İnci’nin hayatı (Farah Zeynep Abdullah), yaptığı bir kazayla değişecektir. İnci’nin karışacağı kazada onu Han (Birkan Sokullu) ve büyük sırlarla dolu ailesi beklemektedir. Han’ın yaşamı takıntılarla doymuş olan ablaları Safiye (Ezgi Mola) ve Gülben’in (Merve Dizdar) en büyük korkusu ise kardeşlerini kaybetmektir. “Aşk”, İnci ve Han’ın her şeye rağmen birbirlerinden kopmasına engel olacak mıdır? Peki fakat Masumlar Apartmanı yazarı kim?

Gülseren Budayıcıoğlu kimdir?

Gülseren Budayıcıoğlu 1947 yılında Ankara’da doğdu. Kendi tanımlamasıyla, “iyi kalpli” bir babası ve “fedakar, otoriter” bir annenin kızıdır. Yükselen ve Mustafa isimlerinde iki ufak kardeşi vardı. Ortaokul ve lise eğitimini TED Ankara Koleji’nde, lisans eğitimini ise Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde aldı.

Lisans eğitimi yılları TRT televizyonunun faaliyete geçtiği yıllara denk gelmektedir. Bu süreçte TRT’nin açtığı spikerlik sınavına girip kazandı, 1965 yılında TRT televizyonlarında spikerlik yapmaya başladı. Okul arkadaşları ve hocaları tarafından kendisine “Miss TRT” lakabı takıldı. 1972 yılı Eylül ayında üniversiteden mezun oldu, bu dönemde spikerlik ve doktorluk arasında seçim yapması için baskılara maruz kaldı ve aynı yılın sonunda kasım ayında spikerliği bıraktı, Aralık ayı itibarıyla üniversitede yardımcı olarak göreve başladı. Fakat asistanlık görevi çok uzun sürmedi. Tezgâhtar olarak çalışırken TV’de çıkabilmesi için yasal olarak müsade alması gerekliydi. Bu izni verebilecek mercii olan çalıştığı üniversitesini dekanı Prof. Dr. Rıdvan Ege 1973 yılının Ocak ayında izin verilmesinin mümkün olmadığını açıkladı.5 Benzer ay bayram sırasında Budayıcıoğlu televizyonda iki program sundu, Ege’nin programa denk gelip TV nöbetçi müdürlüğünden çekim tarihini sorması üstüne programları firari olarak sunduğu kanıtlandı. Açılan soruşturmada bambaşka bir işte çalıştığı için asistanlık görevine son verildi ve Budayıcıoğlu TV’ye geri döndü. Psikiyatri alanında uzmanlığını 1977 yılında Hacettepe Üniversitesi’nden aldı ve burada 5 sene öğretim görevlisi olarak çalıştı. Bu dönemde üniversite ve TRT işbirliğiyle hazırlanan değişik hastalıklar ve toplumsal sorunların gibi konuların uzmanlarla beraber ele alındığı “İnsan ve Dünyası” isimli bir programın da sunuculuğunu yaptı.

Masumlar Apartmanı hangi kitaptan uyarlandı, çevrildi?

Reel bir yaşam hikayesi olan Masumlar Apartmanı, Dr. Gülseren Budayıcıoğlu’nun “Madalyonun içi” romanından esinlenerek hazırlandı.

Bir önceki yazımız olan Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz Hamdi Baba kimdir, gerçek adı ne? Muhammed Cangören kaç yaşında, hangi dizilerde oynadı? başlıklı makalemizde eşkıya dünyaya hükümdar olmaz, eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 166 bölüm ve eşkiya dünyaya hükümdar olmaz ne zaman başlıyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.