Genel Blog

Masumlar Apartmanı yazarı Gülseren Budayıcıoğlu kimdir? Masumlar Apartmanı özeti ve gerçek hikaye ne?

12

Masumlar Apartmanı yazarı Gülseren Budayıcıoğlu kimdir? Masumlar Apartmanı özeti ve gerçek hikaye ne?

Gerçek bir hayat hikayesi olan “Masumlar Apartmanı“, Dr. Gülseren Budayıcıoğlu ’nun “Madalyonun içi” romanından esinlenerek hazırlandı. Korumacı dedesi ve erkek kardeşiyle birlikte yaşayan İnci ’nin hayatı (Farah Zeynep Abdullah), yaptığı bir kazayla değişecektir. İnci ’nin karışacağı kazada onu Han (Birkan Sokullu) ve büyük sırlarla dolu ailesi beklemektedir. Han ’ın yaşamı takıntılarla batmış olan ablaları Safiye (Ezgi Ara Verme) ve Gülben ’in (Merve Dizdar) en büyük korkusu ise kardeşlerini kaybetmektir. “Aşk”, İnci ve Han ’ın her şeye karşın birbirlerinden kopmasına engel olacak mıdır? Peki fakat Masumlar Apartmanı yazarı kim?

Gülseren Budayıcıoğlu kimdir?

Gülseren Budayıcıoğlu 1947 yılında Ankara’da doğdu. Kendi tanımlamasıyla, “insancıl” bir babası ve “fedakar, otoriter” bir annenin kızıdır. Yükselen ve Mustafa isimlerinde iki küçük kardeşi vardı. Ortaokul ve lise eğitimini TED Ankara Koleji’nde, lisans eğitimini ise Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde aldı.

Lisans eğitimi yılları TRT televizyonunun faaliyete geçtiği yıllara eşit gelmektedir. Bu süreçte TRT’nin açtığı spikerlik sınavına girip kazandı, 1965 yılında TRT televizyonlarında spikerlik yapmaya başladı. Okul arkadaşları ve hocaları tarafından kendisine “Miss TRT” lakabı takıldı. 1972 yılı Eylül ayında üniversiteden mezun oldu, bu dönemde spikerlik ve doktorluk arasında seçim yapması için baskılara maruz kaldı ve aynı yılın sonunda kasım ayında spikerliği bıraktı, Aralık ayı itibarıyla üniversitede muavin olarak göreve başladı. Fakat asistanlık görevi fazla uzun sürmedi. Asistan olarak çalışırken TV’de çıkabilmesi için yasal olarak müsade alması gerekliydi. Bu izni verebilecek mercii olan çalıştığı üniversitesini dekanı Prof. Dr. Rıdvan Ege 1973 yılının Ocak ayında müsade verilmesinin olası olmadığını açıkladı.5 Benzer ay bayram esnasında Budayıcıoğlu televizyonda iki program sundu, Ege’nin programa eşit gelip TV nöbetçi müdürlüğünden çekim tarihini sorması üstüne programları kaçak olarak sunduğu kanıtlandı. Açılan soruşturmada ayrı bir işte çalıştığı için asistanlık görevine son verildi ve Budayıcıoğlu TV’ye geri döndü. Psikiyatri alanında uzmanlığını 1977 yılında Hacettepe Üniversitesi’nden aldı ve burada 5 sene öğretim görevlisi olarak çalıştı. Bu dönemde üniversite ve TRT işbirliğiyle hazırlanan çeşitli hastalıklar ve toplumsal sorunların gibi konuların uzmanlarla beraber ele alındığı “İnsan ve Dünyası” isimli bir programın da sunuculuğunu yaptı.

Masumlar Apartmanı hangi kitaptan uyarlandı, çevrildi?

Reel bir yaşam hikayesi olan Masumlar Apartmanı, Dr. Gülseren Budayıcıoğlu’nun “Madalyonun içi” romanından esinlenerek hazırlandı.

Bir önceki yazımız olan Esra Oflaz ve Ziya Güvenkaya boşandı başlıklı makalemizde antalya, esra oflaz ile ziya güvenkaya boşandı! 16 yıllık evlilik bitti - magazin haberleri ve manavgat hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.