Genel Blog

Mavera nerede çekiliyor? Mavera dizisi hangi il ve ilçede çekiliyor? Maveraya Yolculuk nerede çekildi?

28

Mavera nerede çekiliyor? Mavera dizisi hangi il ve ilçede çekiliyor? Maveraya Yolculuk nerede çekildi?

İzleyiciler Mavera, Maveraya Gezi dizisinin nerede çekildiğini araştırıyor. Peki, Mavera dizisi nerede çekildi? Dizi hangi şehir halkı, ilçe ve mahallede çekilmiştir? Mavera dizisindeki mekanlar nerede?

MAVERA DİZİSİ NEREDE ÇEKİLİYOR?

Mavera dizisi Konya’da çekilmektedir. Dizinin çoğu sahnesi Konya’nın Meram ilçesinde çekildiği bilinmektedir. Ek olara Mavera dizisindeki olaylar Bağdat’ta geçmektedir.

MAVERA KONUSU NE?

Birbirinden iddialı yapımlara imza atarak izlenme rekorları kıran TRT 1’de yeni bir dizi daha başlıyor: “Mavera” Hâce Ahmed Yesevi’nin destansı hikayesini anlatan ‘Mavera’ dizisi Ramazan ayı baştan başa her gün saat 23.45’de TRT 1 ekranlarında olacak. Yönetmenliğini Doğan Ümit Karaca’nın üstlendiği, tarihteki birincil Alperenlerin hikayesi Mavera, Yusuf Hemedani göre Bağdat’a gönderilen Hace Ahmed Yesevi’nin o dönem az daha minik bir dünya olan Bağdat’ta verdiği dirlik ve beraberliğin mücadelesini konu alıyor. Hâce’nin hikmetli nefesi; insanların ruhuna dokundukça, saflar belirginleşiyor. Bir tarafta onu Bağdat’tan yollamak isteyenlerin kurduğu fitne mahfili; diğer tarafta ise Hâce Ahmed’in “Yüksek Dağ” bileğiyle koruyup, “Eren” yüreğiyle kucaklayacağı ahali… Uygarlığımızın büyük ışığı Hace Ahmet Yesevi’nin verdiği büyük mücadeleyi anlatan Mavera dizisinin oyuncu kadrosunda; Korel Cezayirli, Şatafat Sevindik, Tansel Öngel, Sinan Tuzcu, Hasan Küçükçetin, Ferit Kaya, Adrian Can, Kâinat Erler, Mehmet Korhan Fırat, Nusret Çetinel, Erdem Ergüney, Nur Berfin Çiroğlu, Dilara Yeşilyaprak, Recep Sanatçı, Sedat Mert, Muharrem Özcan, Demircan Kaçel, Handan Yıldırım, Haydar Köyel, Atilla Öner, Arben Akış, Volkan Yerinde, Alper Türedi, Şükran Karanlık, Alkan Kızılırmak ve Zara rol alıyor. “Mavera” 12 Nisan’dan itibaren Ramazan ayı baştan başa hafta içi her gün TRT 1’de…

Yoruma kapalı.