Genel Blog

MERAK UYANDIRDI! Uyanış Büyük Selçuklu nerede çekildi? Uyanış Büyük Selçuklu dizisi İsfahan Selçuklu Sarayı nerede?

18

MERAK UYANDIRDI! Uyanış Büyük Selçuklu nerede çekildi? Uyanış Büyük Selçuklu dizisi İsfahan Selçuklu Sarayı nerede?

TRT1 ekranlarının henüz yayınlama hayatının başlarında olan yapımı Uyanış Büyük Selçuklu dizisi Melikşah dönemindeki Selçuklu devletinin tarihini konu almaktadır. Destansı bir mücadeleyi anlatan yapımın bilhassa başarılı oyuncu kadrosu tüm dikkatleri üzerine çekiyor…

Uyanış Büyük Selçuklu nerede çekiliyor?

Uyanış: Büyük Selçuklu dizisi, İstanbul Beykoz ve Riva’da bulunan ormanlık alana kurulan filmin çekimleri bu bölgede gerçekleştiriliyor…

İsfahan neresi? 

İsfahan (Farsça: Bu ses hakkında اصفهان (takviye·veri); esfæˈɦɔːn), İran’da İsfahan Eyaleti’nin yönetim merkezi olan kent. bununla birlikte ülkenin üçüncü büyük şehridir.

Bu büyük kasaba Safavi döneminde başkent idi, bu nedenle laf konusu şehirde fazla sayıda tarihi eser bulunmaktadır. Nüfus; 1,573,378 (2006 tahmini).

İsfahan, İran’ın kavşak noktalarından biridir ve dünyanın en büyük şehirlerinden biriydi. Şehir, 1050 ile 1722 yılları arasında, özellikle de Safeviler altında 16. yüzyılda Pers İmparatorluğu’nun tarihte ikinci defa başkenti olduğu süre çok gelişti. Bugün bile, geçmişteki o ihtişamını korumaktadır. Şehir, çoğu güzel bulvarıyla, köprüleriyle, saraylarıyla, camileriyle ve minareleriyle İslami mimariyi yansıtmasından dolayı meşhurdur.

İsfahan’daki saray nerede?

Çehel Kolon Sarayı, genellikle yalnızca Çehel Kolon olarak anılan ve İran’ın İsfahan kentinde bulunan bir saraydır. Safevi şahı I. Abbas tarafından, içine Çehel Sütun’u da alan geniş bir saray ve bitkibilimsel bahçeler kompleksinin bir parçası olarak inşa ettirilmiştir.

Büyük Selçuklu hakkında özet bilgiler

Büyük Selçuklu İmparatorluğu (Farsça: آل سلجوق), Orta Çağ’da Oğuz Türklerinin Kınık boyu tarafından kurulan Türk-İran geleneğine dayalı Sünni Müslüman imparatorluk.Hindukuş Dağları’ndan Batı Anadolu’ya ve Orta Asya’dan Basra Körfezi’ne kadar uzanan geniş bir alanı denetleme etti. Aral Gölü yakınındaki memleketlerinde kuvvet kazandıktan daha sonra ilk olarak Horasan’ı ele geçiren Selçuklular, buradan İran içlerine doğru ilerledi ve peşinde Anadolu’daki şehirleri teftiş altına aldı.

Büyük Selçuklu İmparatorluğu, Tuğrul Bey (1016–63) kadar 1037’de kuruldu. Tuğrul’u büyüten dedesi ve Oğuz Yabgu Devleti’nde yüksek makam sahibi olan Selçuk Bey, adını keza ülkeyi yöneten hanedana hem de imparatorluğa verdi. Devlet kurulduktan kısa süre sonra İslam dünyasının merkezi otoriteden yoksun parçalanmış siyasi haritasını birleştirdi ve sonradan Haçlı Seferlerinin birinci ve ikincisinde kilit rol oynadı. Dili ve kültürüyle yoğun bir şekilde İranlılaşan Selçuklular,Türk-İran geleneğinde büyük bir gelişme sağladı ve İran kültürünü Anadolu’ya taşıdı. Türk boylarının ele geçirilen yerlerde devlet otoritesini artmak gibi siyasi amaçlar doğrultusunda devlet yöneticileri göre ülkenin kuzeybatısına yerleştirilmesi ile bu bölgelerde Türkleştirme süreci başladı.

Bir önceki yazımız olan Uyanış Büyük Selçuklu bu akşam var mı, neden yok? 3 Mayıs 2021 Uyanış Büyük Selçuklu saat kaçta? Uyanış Büyük Selçuklu yeni bölüm ne zaman? başlıklı makalemizde büyük selçuklu devleti, büyük selçuklu uyanış 1 bölüm filmi izle ve trt 1 uyanış büyük selçuklu 1 bölüm izle hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.