Genel Blog

Merdiven Çıkmak Zayıflatır Mı?

160

Merdiven Çıkmak Zayıflatır Mı?

Zayıflamanın bayağı yolu basak geçmek
İstatistiklere göre, derhâl şişmanlıyoruz. Kimimiz sinirden, stresten, kimimiz gerilim evet da öfkemizi bastırma isteğinden, kimimiz dahi tenhalık ve depresif düşüncelerimiz sonucu daima yiyecek ihtiyacı içindeyiz ve sonuçta dayanamayıp yiyoruz dahi!
Kiloları zaman zaman dahi hastalıklar, genetik faktörler ya üstelik bilgisizlikten alıyoruz. Çoğumuz ’şekerim düştü’ diye şeker hastalığı yiyerek, bazı şarlatanlara uyup karbonhidratlarla (atlatmak, pirinç, ebebulguru, makarna, sonuç ve sebze) proteinleri (ten, tavuk, balık, yoğurt) değişik tüketerek, sağlığa yarayışlı diyerek zeytinyağlıları, fındığı, cevizi, meyveleri fazla miktarda yiyerek evet birlikte alkolü fazla içerek yağlanıyoruz. Uzmanların dediklerine bakılırsa kadınlarımızın yüzde 30’u, erkeklerimizin yüzde 15’i aşkın yavaş veya şişman.

SADECE DİYET BEĞENMEK YANLIŞ
Sorunun çözümüne bile yanlış yaklaşıyoruz. İşe hoppadak perhiz yaparak yani yiyip içeceklerimizi azaltarak halledebileceğimizi düşünüyor, kilogram sorunu diyince diyet uzmanlarına koşuyoruz. Amma hangi var ki etken tıpkısı hayat tarzı oluşturmadığınız sürece ne aşkın kilolardan sıyrılmak ne üstelik ulaşılan zinde kiloları koruyabilmek olabilir olmuyor.
Diğer taraftan çağcıl hayat bizi yemeden içmeden kalori bombardımanına tutmuyor. Bacaklarımızın altına yerleştirdiği eskimemiş teknolojilerle bizi adeta uçuruyor. Gündeş yaşamın bizden uzaklaştırdığı sakat alışkanlıkların başında ise merdivenler geliyor. Kilo sorununun bu kadar derakap yayılmasının arkasında ’merdivenlerimizin elimizden alınması’ da canlı benzeri faktördür.
BİZİ MERDİVENSİZLİK ŞİŞMANLATIYOR
Lütfen şaşırmayın! Bizi şişmanlatan nedenler beyninde basak istimal alışkanlığını artırmak bile var! Apartmanların neredeyse tüm asansörlü ağıl geldi. Çıktı otellerde personel dahi merdivenleri kullanmıyor. Alışveriş merkezleri, çarşılar elan kapısından girmeden ayağınıza kırmızı halı serer üzere sizi yürüyen merdivenlere yönlendiriyor.
Ya havaalanlarına hangi demeli. Oralarda koridorlarda akın etmek de olanaksız ayla geldi. kendi kendine giden tıpkı bandın üstüne çıkıyorsunuz, 1000-1500 m’yi biricik kadem atmadan gidebiliyorsunuz. Oysa dizlerimiz, baldır ve basamak kaslarımız, ayaklık kaslarımız, çapmak, tırmanmak, sorti çıkmak için dizayn edilmişler. Onları birer ısın masraf makinesi gibi çalıştırmanın yer hareketli yolu basak çıkmak. Bunu hangi yapıp yazar başarmak hayatın içine oyulgalamak gerekiyor.
İŞTE RAKAMLAR…
Her dönüş 40-45 merdiven basamağı geçmek yılda en bir iki 2 kilo kaybettiriyor. Bunu değme zaman 180-200 merdivene çıkarırsanız (kim yalnız 16 hatim ediyor, sabahleyin 8 akşam 8 hatim çıkmanız yetiyor) yılda sekiz kilo yağ kaybedersiniz. De ne diyetisyenlere, hangi perhiz desteklerine, hangi dahi rejim ürünlerine mülk ödemezsiniz. Melfuf kendisine kalbinizi güçlendirir, mızrap yoğunluğunuz arttırır, kaslarınızı destekler, şeker hastalığı, kolesterin, tevettür dengenize havari olursunuz. Düzenli merdiven çıkanlarda yaşlanınca angarya sorunları ve bellek yitimi gibi problemlerinde elan birkaç görüldüğü biliniyor.
Gördüğünüz gibi basak çıkmak bire bir taşla 5-10 kuş vurmanın yollarının arz başında geliyor. Sonsuz ve kalımlı aynı kilogram kontrolünde kararlıysanız, bu sonuç rütbe hareketli aktiviteyi baştan hayatınızın tıpkısı parçası yapmayı lütfen unutmayın.
Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU

Kimlik basak basak geçmek yürüyen merdivenlerin zararları basitleşmek amacıyla merdivenlerde ne büyüklüğünde yürümeliyim cılızlaşmak amacıyla birçok adım yürümeliyim Dr. Osman MÜFTÜOĞLU

Yoruma kapalı.