Genel Blog

Mescid-İ Aksa’ya Yönelik Baskınlar Arap ve Müslümanların Duygularını Provoke Ediyor

139

Mescid-İ Aksa'ya Yönelik Baskınlar Arap ve Müslümanların Duygularını Provoke Ediyor

Filistin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, işgalcilerin Mescid-i Aksa sınırları süresince kâin Kubbetü’s Kumluk Camii’ne düzenlediği baskınların Müslümanların duygularını kışkırtılmış ettiği belirtildi.

Filistin Dışişleri Bakanlığı, işgalcilerin sabahleyin saatlerinde Kubbetu’s Sahra Camii’ne girerek restorasyonda müteharrik işçileri gözaltına almakla gözdağı etmesine ait mukayyet izah yaptı.

Açıklamada, bahis konusu baskının, Ahali-Mervani Camii’ndeki periyodik bakım çalışmalarının engellenmesinden tıpkısı gün sonraları gerçekleştiği vurgulandı.

Mescid-i Aksa ve çevresine müteveccih baskınların Arap ve Müslümanların duygularını kışkırtılı ettiği belirtilen açıklamada, “Mescid-i Aksa’nın yüz yüze olduğu boyut, bölgeyi dini çatışma alanına sürükleme çağrısıdır.” ifadelerine yer verildi.

Dışişleri Bakanlığı, Mürekkep Milel Yetişek, Malumat ve Kültür Örgütü (UNESCO) ilkin koyulmak için uluslararası kurumlara “Kudüs‘te Mutekit ve Hristiyanlara ilişkin kutsal mekanlara müteveccih saldırılar karşısındaki sorumluluklarını namına getirmeleri” çağrısında bulundu.

İşgalciler, bu sabahleyin Kubbetu’s Sahra Camii’ne hâkim düzenleyerek, ibadethanedeki mermer ve çöz sütunların yenileme çalışmalarını engellemiş ve burada çalışan işçileri gözaltına almakla yıldırma etmişti.

Esas: AA

Yoruma kapalı.