Genel Blog

Meyve ve Sebzelerde Nelere Dikkat Edilmeli

158

Meyve ve Sebzelerde Nelere Dikkat Edilmeli

Ancak dikkat! Hedefiniz yağ azaltmaksa, meyvenin içeriğindeki şeker hastalığı, bu planınıza engel olabilir. Tamamen yasaklanmış olmasalar birlikte kefaret yaparken ürün tüketimini gözden geçirmenizde fayda var. Muscle & Fitness dergisindeki habere bakarak meyvelerin zarfında kâin glisemik asit ve yemiş ile ait bilinmeyen eksiksiz gerçekler burada…
Meyveler hangi devir ve bozukluk okkalı?
Meyveler, katıksız ayrımsız şeker olan meyve şekeri içerir. Dolayısıyla meyve tüketimi cisim yağlarını yakmanıza engel teşkil edebilir.
Zira vücudumuz fruktozu aracısız bir mahrukat namına kullanamaz. Fruktozon öncelikle karaciğere gidip glikoza dönüşmesi gerekir. Meyvenin genellikle kandaki glikoz ve insülin seviyelerini çabuk arttırmayan, bağan derecede glisemik tıpkı karbonhidrat olmasının sebebi dahi budur. Eğer uykuluk glikojen ile yoğun ise, gelen fruktozu glikoza değil, yağa dönüştürür.
Kâr tüketirken nelere özen etmeli?
Siz siz olun, değme antlaşma taze ürünleri yeğleme edin. İşlenmiş, paketlenmiş ya dahi konservelenmiş ürünleri satın almamaya ilgi gösterin. İşlenmiş mahsulat alelumum çıktı şekerle doyuma ulaşmıştır ve bir meyve suları gibi, ırak durulması gereken ürünlerin başında gelir.
Glisemiks fihrist nedir?
Gıdaların koku şekerini yükseltme hızına glisemik indeks denir. Denk miktarda karbonhidrat içerseler birlikte yiyeceklerin zaman şekerini arttırıcı etkileri birbirinden farklıdır. Bunun nedeni yiyeceklerdeki karbonhidratların hazım sisteminden değişik hızda geçmesi ve emilmesidir. Farklı gıdalar aşındırmak sonrasında kanın glukoz içeriğinin artışı üstüne değişik etkilere sahiptirler.
Glisemiks endekse bakarak dikkat edilecekler: Meyve seçiminde kullanabileceğiniz arz ferah müracaat “glisemik endeks” değerleridir. Bir meyvenin gilisemik endeksi ne büyüklüğünde düşükse diyetinizde o büyüklüğünde düzlük verebilirsiniz.
Glisemik endeksi bağan gıdaların seviyesi 55 ve altıdır; spor sonrası dışında glisemik endeksi 70’i aşan meyveleri yeğleme etmeyin. Glisemik endeksi düşük karbonhidratlar, kandaki glikoz ve insülin seviyelerinde basit dalgalanmalara el açarlar.
Glisemik İndeksi tablosuna bakarak meyveler
Elma: 38 Muz: 52 Altıntop: 25 Üzüm: 46 Ark üzüm: 56 Kivi: 58 Mango: 51 Portakal: 42 Şeftali: 42 Hurma: 103 Lamba Karpuzu: 72 Armut: 38 Ananas: 66 Çilek: 40
MEYVE VE SEBZELERIN SATIN ALINMASI Rastgele sonuç ve göveri turunde aranan kalite ozellikleri farklidir. Satin alirken urunu gani tanimak ve kalitesini dogru kendisine tespit etmek gerekir. Fakat siradan tuketicilerin bu konuda bilgileri sinirlidir. Meyve ve sebzeler hasattan sonraları canli kalan, yasayan varliklardir. Bircogu dümdüz bozulur ve dayaniksizdir ve düz faktorlerinden etkilenirler. Bu nedenle satin alirken ve yemege hazirlanirken bu ozellikleri goz onune alinir. Bircogu buzdolabinda saklanmalidir. Bircok yemiş ve sebzenin pazarda eli nimetli bulundugu bir mevsimi vardir. Fakat bazilari anında çarçabuk yil süresince bulunur. Ornegin, elma, domates, turuncgil meyveleri vb. Tıpkısı urun pazarda en aşkın bulundugunda fiyati yeryüzü ducuk ve aslında!likle da kalitesi bildirme yuksektir. SATIN ALIRKEN NELERE ÖZEN EDILEBILIR Yemiş ve sebze evde muktezi·oldugunda satin alinir. Gereginden çok alinirsa tuketilmeden once bozulur ve atilir.
Meyvelerde kart uzunluk yuksek kaliteli olmakla gelişigüzel genelde itidalli kabile urunlerin secilmesi daha dogru tamam.
Genelde kışır yuzeyinde bulunan ve derine inmeyen bozuklukler yiyecek kalitesini dusurmez ancak fiyati onemli derecede dusurur. Ornegin Valencia portakalinda yesil renklenme.
Tuketici ambalajinda yahut acikta satilan urunlerde vahit fiyatlar karsilastirilir ve çakaralmaz olanlar yeglenir. Sunu dusuk fiyatli urun temas zeman sunma soylu erki olmayabilir. Islemedeki kusurlu orani ünite maliyet fiyatinin onemli benzeri ogesidir.
Urun alinirken evdeki saklama kosullari ve olanaklari goz onune alinir ve hıfız suresi icinde tuketilecegi ongorulur. Buna akla yatkın tuketim programi yapilir. Urunun akla yatkın saklama kosullan bilinmeli ve buna akla yatkın davranilmalidir. Konserve ve dondurulmus urunler de tazeler kadar degerlidir. Ornegin, taze pismis bezelyenin 100 g’inda 0.60, dondurulmusta 0.57 ve konserverle 0.56 mg etkin karotin bulunur.
Ambalaj uzerinde bulunan bilgiler ozenle gozden gecirilmelidir. Bunlar urune iliskin lazım bilgileri verirler. Ayrica ailenin buyuklugu, aliskanliklari, ayrilan dünyalık miktari, elinacak urunun nasil tuketilecegi, hazirlama olanaklari, becerileri vb. birlikte tercihlerde onemli peki.

Etiket Ürün Alırken nelere ilgi geçmek gerekir göveri alırken nelere dikkar edilmesi gerekir ? Meyvelerdeki vitaminler nelerdir Sebzelerdeki vitaminler nelerdir literatür yetişen meyveler nelerdir Glisemiks dizin nedir? Glisemiks endekse göre özen edilecekler: Glisemik İndeksi tablosuna göre meyveler Meyve tüketirken nelere özen etmeli? Meyveler hangi ahit ve illet yavaş?

Yoruma kapalı.