Genel Blog

Milyonerlerin Büyük Bitcoin Tartışması: Warren Buffett – Bill Miller hangisi haklı çıkacak?

13

Milyonerlerin Büyük Bitcoin Tartışması: Warren Buffett – Bill Miller hangisi haklı çıkacak?

Bilgiyo – İki ünlü değer yatırımcısı Bitcoin konusunda ters görüşlere sahip. Onların argümanları, dünyanın önde gelen kripto para birimine yatırım yapmayı düşünen herkes için çok önemlidir. Büyük Bitcoin Tartışması: Warren Buffett ve Bill Miller arasında Kripto para bitcoin (btc) tartışması. Charlie Munger, son Berkshire Hathaway takvim toplantısında Bitcoin’in “iğrenç ve uygarlığın çıkarlarına tutarsız” olduğunu söyledikten …

Bilgiyo – İki meşhur değerinde yatırımcısı Bitcoin konusunda ters görüşlere sahip. Onların argümanları, dünyanın önde gelen kripto para birimine yatırım yapmayı düşünen herkes için fazla önemlidir. Büyük Bitcoin Tartışması: Warren Buffett ve Bill Miller arasında Kripto para bitcoin (btc) tartışması.

Charlie Munger, son Berkshire Hathaway yıllık toplantısında Bitcoin’in “iğrenç ve uygarlığın çıkarlarına aykırı” olduğunu söyledikten sonra, bazıları bu fikri alabilir bütün değerinde yatırımcılarının dünyanın en büyük kripto para biriminden nefret etmesi gerektiği. Eh, piyasa ile ilgili her şeyde olduğu gibi, Bitcoin tartışması, ünlü değerinde yatırımcıları arasında bile pek indirilmiş ve kurumuş değil.

Örneğin, fazla başarılı bir değer yatırımcısı ve Buffett yardımcısı olan Bill Miller, bir Bitcoin boğasıdır. Miller, Bitcoin varlıklarını yatırımcılar için bambaşka bir hesaba çevirmeye zorlanmadan önce, yıllar önce Bitcoin’e yatırım yaptı. Miller keza kişisel parasını Bitcoin’e yatırdı ve kripto para birimini 2014-2015’te hisse başına ortalama 350 $ civarında bir fiyata geri satın aldıktan sonra derhal bir Bitcoin milyarderi.

Buffett ve Munger değin ünlü olmasa da Miller, Legg Mason Value Trust’ı yönetirken arka arkaya 15 sene baştan başa piyasayı mağlup ettikten sonra 90’larda ve 2000’lerin başında ünlü oldu. 2008 Büyük Finansal Krizi sırasında büyük bir hata yaptı ve o yıl % 55 kaybetti. gerçi Barron’un yakın tarihli bir profili, Miller’in son bir, üç, beş ve 10 yıllık dönemlerde akranlarının birincil % 1’inde mevcut fonu Miller Opportunity Trust ile geri döndüğünü gösterdi.

Bitcoin ile ilgilenen fakat kendileri için dürüst olup olmadığından belirli olmayanlar için, Bitcoin tartışmasının her iki tarafındaki en iyi argümanları, bütün zamanların en büyük yatırım geçmişlerinden ikisini paylaşan Buffett ve Miller’dan bulabilirsiniz.

İşte, Bitcoin’in bir layık deposu, değişim arabulucu ve enflasyona aleyhinde koruma olarak faydasına dayanan hakiki değerini ele alıyorlar.

Buffett v.Miller: Bitcoin’in kullanımları ve içsel değeri hakkında

Buffett, çoğu defa Bitcoin’in değeri veya eksikliği hakkında yorum yaptı. 2019 yılında şunları söyledi:

I akıllıca ve blok zinciri önemlidir, oysa Bitcoin’in hiç benzersiz bir değeri yoktur. Hiçbir şey üretmez. Tüm gün ona bakabilirsin ve ufak Bitcoin’ler gelmez veya onun gibi bir şey gelmez. Temelde bir göz aldanması.

Buffett’in takipçileri, bütün parasal varlıklara ürettikleri servete tarafından değerinde verdiğini bilirler. Bitcoin ve endüstriyel değeri yüksek olmayan öteki emtia türleri için Buffett, bu varlıkların aslında hiçbir şey “üretmediği” gerçeğinden kaçamaz. 1.000 sene içinde, hala sadece 21 milyon Bitcoin olacak.

giderken Miller, Bitcoin’in bir layık deposu ve enflasyona karşı mümkün bir koruma olduğu ve Bitcoin’in daha iyi bir değişim arabulucu olarak daha üstün olduğu için, işlev ve bedel açısından dijital altına en yakın olduğuna inanıyor. Öyleyse niçin Bitcoin asgari altın değin kıymetli olmasın oysa bu hala Bitcoin’in değerinin 10 katıdır? İşte söylediği:

Bitcoin’in büyük sahiplerinin çoğu, onu düşünmenin en iyi yolunun dijital altın olduğunu söylüyor. Altın analogdur; Bitcoin dijitaldir. Bedel deposu olarak altından çok daha üstün, yalnızca 10 yıl boyunca yılda% 200 arttığı için değil, bununla beraber büyük ve bölünmesi şiddet olduğu için ülkenizden milyonlarca dolar layık altınla kaçamayacağınız için. fakat Bitcoin’i herhangi bir yere çok düşük bir maliyetle bir saniyeden daha kısa sürede gönderebilirsiniz ve adeta sonsuza bölünebilir. Gördüğüm en iyi tahminler, dünyada takriben 10 trilyon dolarlık altın değerinin olduğu, bazıları mücevherlerde, bazıları merkez bankalarında, bazıları da ETF gibi şeylerde. Bitcoin’in piyasa değeri 1,1 trilyon dolar civarında. değerinde deposu ya da başkalaşım şekli. Bütün bu faktörler Bitcoin’in fiyatını belirleyecektir, bu yüzden her bir potansiyel uygulama durumunu inceleyelim.

Bitcoin’in bir başkalaşım aracı olarak yararına

Bugünlerde altın doğrusu bereketli bir metamorfoz arabulucu olarak kullanılamasa da, giderek daha fazla şirket Bitcoin ile ödeme yapmanıza müsade veriyor. Gerçekte, Tesla geçtiğimiz günlerde müşterilerin Mart ayının sonundan itibaren Bitcoin ile araçlar için ödeme yapmalarına müsade verdi.

Natürel fakat, bir metamorfoz arabulucu olarak Bitcoin, önde gelen kredi ve banka kartı ağlarına, çeklere ve peşin para paraya karşıdır. Buffett, Bitcoin’in engebeli rekabetine yıllar önce değindi:

Bu, para aktarmanın çok etkili bir yoludur ve bunu anonim olarak yapabilirsiniz. Çek de para aktarmanın bir yoludur. Çekler, sırf para aktarabildikleri için fazla paraya bedel mi? Umarım Bitcoin bunu yapmanın daha iyi bir yolu olur, fakat onu birkaç bambaşka şekilde çoğaltabilirsiniz.

Şaşılacak olmayan bir şekilde, Miller’e bu yorum özel olarak soruldu ve şu yanıtı verdi: “Dünyada 21 milyon çek olsaydı ve tümü bu değin olsaydı, çekler çok paha biçilmez olurdu.”

Miller burada, mucidi Satoshi Nakamoto tarafından Bitcoin blok zinciri ağına konulan bir hudut olan 21 milyon bitcoin sınırına atıfta bulunuyor. Bu doğrudur ve kıtlık değeri Bitcoin’i fiyatı yüksek bir çek gibi yapabilir, ancak bu onu daha iyi bir metamorfoz modu yapar mı?

Miller, 2015 yılında, daha düşük sürtünme ve maliyetler nedeniyle Bitcoin’in kredi kartı ağlarından daha iyi bir işlem ortamı olabileceği olası senaryolar olduğunu yazdı:

İşlem verilerinin karmaşıklığı ile birleşen açık defter, Bitcoin’i, çoğu işlemi gerçekleştirmek için tek bir basit sayı kümesine dayanan birinin kredi kartına göre çok güvenli bir ödeme yöntemi haline getirir. Bitcoin’in Visa ve Mastercard gibi öteki ödeme ağlarına göre en büyük avantajlarından biri en az operasyon ücretleridir. Öteki ödeme ağları tipik olarak ~% 3 ​​ve 0.15 dolardan fazlasını ücretlendirirken, Bitcoin’in işlem ücreti, varsa, işlemin ihmalkârlık edilebilir bir kısmı olma eğilimindedir. Daha düşük operasyon ücretleri, yalnızca alıcıların ve satıcıların her iki taraf için daha iyi fiyatlardan işlem yapmasını sağlamakla kalmaz, bununla birlikte düşük fiyatlı, düşük marjlı mal ve hizmetlerde 0.15 dolarlık bir ek ücret ile diğer şekilde düzenli olmayan pazarlarda mikro ödemeleri de etkinleştirebilir.

Bir kapan, bitcoin’in çok iyi bir değiş tokuş arabulucu olabileceğidir, pek fakat adam kaçıranlar ve gaspçılar için nakit doymuş valizlerin yerini alarak seçim edilen bir çözüm haline gelir. Bu, Munger’in gündeme getirdiği ahlaki endişelerden biridir. Bitcoin’den önce gasp ve adam kaçırma olsa da, Bitcoin’in bir takım hain faaliyet türleri için işleri marjinal olarak kolaylaştırması mümkündür.

Şekerli içecekler, yağ, sigara, kumar veya alkol şirketleri gibi şeylere yatırım yaparken olduğu gibi, her yatırımcı, her bir güvenliğin dünyaya getirdiği maliyetleri ve faydaları hesaba katarak yatırım yaparken kendi ahlaki çizgilerini çizmelidir. Bu konuda şu ya da bu şekilde yargılamadan, bu tartışmanın amaçları doğrultusunda, bir finansal varlık olarak Bitcoin’in değerlerine ve eksikliklerine odaklanmaya devam edelim.

Bir değer deposu olarak Bitcoin

Buffett, 2014 yılında Bitcoin’in iyi bir değerinde deposu olduğu iddiasını da reddetti:

Para birimi yok. Bir para biriminin testini karşılamıyor. 10 ya da 20 sene içinde olmasa şaşırmam. Bu daimi bir metamorfoz aracı değildir. Bu bir değerinde deposu değil. Bu fazla spekülatif bir Buck Rogers türü şeydi ve ırk onları alıp satıyorlar çünkü uzun süre önce lale soğanıyla yaptıkları gibi aşağı yukarı gitmelerini umuyorlar.

1637 Hollanda’daki Tulipmania’ya geri dönen Buffett, temelde Bitcoin’in yalnızca laleler değin kıymetli olduğunu söylüyor – diğer bir deyişle, ne kadar para ödeyecek olursa olsun. Hükümet desteğinin ve yüksek dalgalanmanın doğasında var olan eksikliğin, Bitcoin’i Buffett için fena bir layık deposu ve değişim arabulucu haline getirmesi muhtemeldir.

bununla birlikte, kendi gelir fonu olan ve babasının Bitcoin hakkındaki görüşlerini paylaşan Miller’in oğlu Bill Miller IV, fiyat yükseldikçe Bitcoin’in oynaklığının zamanla azalması gerektiğini ve bunun da geçerli bir metamorfoz ve saklama aracı olarak konumunu iyileştireceğini öngörüyor.

bedel:

Bitcoin’in oynaklığı Hazinelerinkine yaklaştığında, piyasa değeri ve bitcoin başına fiyatı son derece yüksek olacak ve fazla getiri için fazla eksik yer bırakacak. Miller, “Yükseldikçe daha az tehlikeli ülkü geliyor… bu da birçok hisse senedinin tam tersi,” dedi.

Miller’e tarafından, Bitcoin’in fiyatındaki son yükselme, kurumsal talebin doğrulanması ve Bitcoin’in dünya için fiili kripto para olduğu konusunda kurumlar arasındaki ortak anlaşmadır. Kurumların ve önde gelen şirketlerin bundan böyle Bitcoin’i bir takım kurumsal paralarla hazinelerinde satın aldıkları göz önüne alındığında, bu da Bitcoin’in doğal değerini doğruluyor. Bu benimsenme devam ederse, talebin bir süre Bitcoin arzını geride bırakması gerekir. Miller devam ediyor:

Arz geçen sene % 2,5 arttı; bu yıl % 2 büyüyor. Istek % 2’den daha süratli mı yoksa daha yavaş mı artıyor? Morgan Stanley Bitcoin’i müşterilerine sunacak. Goldman Sachs bunu müşterilerine sunacak. Her büyük banka bunu yapacak. Kanada ve Brezilya’da Bitcoin borsada operasyon gören fonlar var ve bunların yaklaşık beşi ABD’de dosyalanmış durumda Dünyada tahmini 47 milyon milyoner var; eğer herkes bir Bitcoin sahibi edinmek isteseydi, yapamazlardı – sadece 21 milyon var. Ve şirket bilançolarında kaç yüz milyarlarca dolar peşin para duruyor? MicroStrategy, tüm parasını Bitcoin’e yatırır. Tesla, Bitcoin’e peşin para koydu. Ancak benimseme sıfıra yuvarlanır. Olan bitene yol açan, arz ve istek arasındaki bu asimetridir.

Buffett, Bitcoin’in daimi olacağına ikna olmadı ve son zamanlarda bankalar göre benimsenmesinin, Büyük Parasal Krizler esnasında ya da 1637 Hollanda’daki lale balonu sırasında lalelerde bankaların ev spekülasyonlarından daha iyi olmadığını söylüyor: “Bir zaman kendi kendine beslenecek ve bazen uzun bir vakit ve ara sıra mucizevi rakamlara ulaşıyor. Lakin kötü sonlara varıyorlar ve kripto para birimleri kötü sonlara varıyor. ”

Burada olağandışı olan, Buffett ve Miller’ın Bitcoin’i benzer bir şekilde görmeleri, oysa bunun tersine bakmaları. Buffett, kripto para birimini, fakat ahali buna inanmaya hevesli oldukları için kıymetli görüyor, bu da onu tehlikeli ve gerçek değersiz kılıyor. bu arada Miller, mevcut talebin öyle çok arzı geride bıraktığını görüyor ancak, Bitcoin’in nihayetinde ne işe yarayacağı gerçekten manâlı değil: Kurumlar bir şeye layık olduğuna karar verdikleri için ne olursa olsun yükseliyor.

Enflasyona ve devlet destekli para birimine aleyhinde iyi bir koruma olarak Bitcoin’de

Bitcoin için daha entelektüel argümanlardan biri, hiper enflasyona yol açabilecek bir akıcılık olan büyük hükümetlerin ve para birimlerinin düşüşüne karşı bir önlem olmasıdır. ABD’nin büyük borçlar alması ve son krizlerle başa çıkabilmek için para arzını artırması, çoğu yatırımcının zihnini endişelendiriyor. Miller, buradaki olumlu yönden başlayarak, Bitcoin’in hiper enflasyon senaryosuna aleyhinde etkili bir tedbir olduğunu iddia ediyor:

Bitcoin, para arzı ve bankacılık sistemleri üzerinde devlet tekeli olan, seri temerrütlere, kamulaştırmayla el koymaya, enflasyona ve ABD’de bile % 25 para artışına yol açan ekonomiler olduğu için, ekonomileri alt üst eden bir soruna çözümdür. bütün bunlardan sen.

Bu argüman, Bitcoin’in özünde değerli bir parasal varlık olarak olasılıkla en akılcı olanıdır. Bitcoin’in aslında ilk hücum avantajına ve diğer kriptolar yok, dünyanın merkezi dijital para birimi olmanın ağ etkisine ulaştığını varsayarsak, o süre çok daha verimli bir altın biçimi olarak işlev görebilir.

Oysa Buffett’in, bir enflasyon koruması olarak bile altına böylece sevgisi olmadığını hatırlayın. Dolayısıyla, en iyi ihtimalle, yeni bir dijital altın formu olabilecek yeni bir teknolojiye sahip olmak pek da iştah açıcı değil. Buffett, 2011 yılında hissedarlara yazdığı mektubunda altının enflasyondan korunma rolü konusunda şunları yazdı:

İkinci başlıca yatırım kategorisi, hiçbir süre hiçbir şey üretmeyecek, oysa alıcının umuduyla satın alınan varlıkları – bununla birlikte varlıkların sonsuza dek verimsiz olacağını bilen – gelecekte onlar için daha fazla ödeme yapacağını içerir. Her şeyden laleler, 17. yüzyılda bu tür alıcıların kısaca gözdesi haline geldi. Bu kategorideki en kayda değer varlık, hemen adeta tüm diğer varlıklardan, bilhassa de kağıt paradan korkan yatırımcıların büyük bir favorisi olan altındır (belirtildiği gibi, değerinden korkmakta haklıdırlar). Son on yılda bu inancın doğruluğu kanıtlandı. Bunun ötesinde, yükselen fiyat kendi başına ek bir satın alma heyecanı yarattı ve yükselişi bir yatırım tezini doğrulayan alıcılar olarak görebilen alıcıları cezbetti. Benzer şey bugün Bitcoin için de yazılabilirdi.

Öyleyse Buffett, altın yerine enflasyona karşı bir koruma olarak neye sahip olmayı seçim ederdi? Fiyatlandırma gücüne sahip ve artı sermaye yatırımı gerektirmeyen üretken işletmelerin hisse senetlerini tercih ediyor. Buffett, Berkshire holdingleri Coca-Cola ve See’s Candies’i, fiyatları artırabildikleri ve müşteriler muhtemelen kabul edecekken, ikisi de ağır anapara maliyetleriyle yüklendiği için iyi enflasyon korumaları olan varlıkların örnekleri olarak gösterdi.

Karar

Nihai karar henüz Bitcoin hakkında verilmiş değil ve Buffett’ın mı yoksa Miller’ın mı haklı çıkacağı emin yok. Doğrusu ikisi de haklı olabilir. Bitcoin, altın fiyatının üstüne veya ötesine bir şekilde yükselebilir ve sonra çökebilir veya hatta önemsiz ışık halkası gelebilir.

Bunlar, Bitcoin argümanının her iki tarafını da açıklayan gezegendeki en akıllı yatırımcılardan ikisidir, böylece yatırımcıların yeni mali para biriminin riskleri ve ahlaki toleransları zarfında olup olmadığını hesaplamaları gerekecektir.

Nereden gelirseniz gelin, nasihat edeceğim bir şey, kişinin net değerinin büyük bir kısmını Bitcoin’e koymamaktır. Bitcoin ister kazanan ister kaybeden olsun, ya daima ya hiç türü bir bahis gibi görünüyor. Yüksek riskli, yüksek kazançlı varlıklara yapılan yatırımlarla ilgili olarak dedikleri gibi, eğer fazla artarsa, fazla fazlasına ihtiyacınız olmaz ve sıfıra giderse, pozitif bir şey istemezsiniz.

.

Bir önceki yazımız olan Gelinim Mutfakta 4 Mayıs Bugün Kim Birinci Oldu? Puan Durumu başlıklı makalemizde gelinim mutfakta, gelinim mutfakta canlı ve gelinim mutfakta frikik hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.