Genel Blog

MultiBootUSB

17

MultiBootUSB

Bilgisayarlarımızda ara sıra alternatif işletim sistemleri uygulamak isteyebiliyoruz lakin bunu gerçekleştirmemiz durumunda maalesef sabit diskimizi bölmemiz gerekiyor veya yeni bir değişmez disk alma ihtiyacı doğuyor. Ama özellikle denemek veya meraktan nedeniyle görmek istediğimiz işletim sistemleri için bu dek efora ve masrafa girmek anlamsız olabiliyor. Dolayısıyla daha basit bir şekilde direkt olarak işletim sistemlerini açmak için bazı araçlar üreticiler kadar hazırlanıyor.

MultiBootUSB programı, elinizde bulunan flash disklere kolay yoldan adeta tüm Linux dağıtımlarını kurabilmenize olasılık tanıyor ve böylece değişmez diskiniz üzerinde herhangi bir operasyon yapmadan, bilgisayarınızı açarken flash diskten Linux işletim sistemini başlatabiliyorsunuz.

Programın en büyük avantajı, sistem dosyalarınız ya da esas işletim sisteminiz üzerinde herhangi bir operasyon gerçekleştirilmesinin önüne geçmesi ve yanınızda taşınabilmesi. Böylece gittiğiniz baştan işletim sisteminizi cebinizde taşıyabilir, istediğiniz bilgisayarlarda çalıştırabilirsiniz.

Uygulamanın çok kolay kullanılır bir arayüzü var ve bedava olarak kullanılabiliyor. Ancak flash diskte Linux işletim sistemi kurulumu olabilmek için elinizde o dağıtımın ISO dosyasının olması gerekiyor.

Eğer geçici olarak Linux kullanmanız gerekiyorsa veya sadece meraktan Linux dağıtımlarına taramak istiyorsanız işinizi görebilecek programlardan birisi olduğunu söyleyebilirim.

İndir

Bir önceki yazımız olan Touchpad Blocker başlıklı makalemizde disable touchpad, enable touchpad ve touch pad hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.