Genel Blog

MultiHasher

23

MultiHasher

MultiHasher programı, bilgisayarınızda zahmetsizce dosyaların hash kodlarını hesaplamanızı sağlayabilen bedava programlardan bir tanesi. Hash kodları temel olarak dosyaların bütünlüklerini koruyup korumadıklarını tespit etmek için kullanılıyorlar ve böylece dosyaya virüs bulaşması veya yetersiz inmesi, kopyalanması gibi durumlara aleyhinde bir önlem alınabiliyor.

Programın desteklediği ve hesaplayabildiği hash kodu formatları şöyle:

CRC32 MD5 RIPEMD-160 SHA-1 SHA-256 SHA-384 SHA-512

Epeyce kolay kullanılır bir arayüze sahip olan programda hash kodunu hesaplamak yalnızca bir kaç saniyenizi alacaktır. Pek fazla aynı programın tersine toplu hash hesaplama da yapabilen program, bu nedenle tüm bir klasörü programa ekleyerek içindeki bütün dosyaların toplu olarak hashlerinin hesaplanmasına olanak tanıyor.

VirusTotal’in virüs tanımlamalarına tarafından otomatik olarak dosyalara virüs tarama işlemi de yapabilen programın, sık sık dosya kopyalayanlar, indirenler ya da önemli verileri saklayanlar için kıymetli olacağına inanıyorum.

Bambaşka dosyalar arasındaki checksum değerlerini kıyas, hash algoritması seçme ve diğer ek özellikleriyle birlikte göz atmadan geçmemenizi öneriyorum.

İndir

Bir önceki yazımız olan Windows ISO Downloader başlıklı makalemizde disk image, download ve ıso hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.