Genel Blog

Mutfağınız İçin Altın Öneriler

159

Mutfağınız İçin Altın Öneriler

Sağlıklı beslenmek isteyen bayanlar, göveri ve meyvelerden erdemli oranda üstünlük keşfetmek sizin elinizde. Mutfağınız için kızıl önerileri sizler için araştırdık.

Yemeğin vitamini suyunda mıdır yoksa tanesinde mi ?

Yoğurdun suyu mıhlı mıdır ?

Meyveyi nasıl yersek vitamin değeri artar ? 

Dosdoğru beslenmek isteyen herkesin aklına gelen bu türlü soruları Acıbadem Kadıköy Hastanesi Tagaddi ve Diyet Uzmanı Şengül Sangu Talak’a sorduk.

İşte uzmanımızdan derlediğimiz 10 yalın kat teklif…

Zinde benzeri hayatın olmazsa olanaksız şartlarından biri akıllıca beslenme.  Beslenmenin şanlı aynı kısmını bile tükettiğimiz göveri ve meyveler oluşturuyor. Ancak onlardan bile kazanım sağlayabilmemiz üzere yıkamadan pişirmeye mukavim haddinden fazla kurala dikkat etmemiz gerekiyor. Münasebetsiz durumda, yararları kayboluyor.

Yalnızca kanı doyurduğumuz ayrımsız kemirmek haline gelebiliyor. Örneğin, gâh sebzeler saatlerce suda bekletildiği üzere kumanya değerini kaybedebiliyor evet üstelik yemeğe ilim vermesi için eklenen soda, sebzenin vitaminini öldürebiliyor. Olur sebze ve meyvelerin azık değerinden efdal oranda yakalamak amacıyla neler yapmalıyız? Tagaddi ve Diyetisyen Şengül Sangu Talak, besinlerin vitamin değerlerinin pekâlâ korunması gerektiği ile ilgili hususi önerilerde bulunuyor.

Sebze ve meyveleri dağ cari suyun altında yıkamayın

Sebze ve meyvelerin içindeki bazen vitaminler suda çözünüyor.Bu nedenle sebze ve meyveleri zehir cari suyun altında ayrıntılı müddet yıkamayın.Hızlı akan akarsu, yüzeyde oksijen kaybına bozukluk yerine, yiyeceklerin azık değerini düşürüyor.Ayrıca sebzeleri yıkarken bilcümle halinde suya basın.Doğrayıp suya bastığınızda vitamin değerini öldürüyorsunuz.Aynı şekilde sebzeleri pişirirken da tencereye çokça çok su eklemeyin.Sebzeleri çok beş altı suyla evet bile buharda pişirmeyi tercih edin.

Sebzeleri iri parçalara bölün

Sebzeleri pişirmeden tezelden önceki ve iri parçalar halinde münkünse elinizle bölün veya bıçakla kesin.Sebzeleri adi parçalar halinde kesmek veya istisna etmek alan yüzeyini artırıyor.Alan yüzeyi ne büyüklüğünde artarsa vitamin kaybı bile o kadar çokça oluyor.

Tencerenin kapağını merbut tutun

Göveri ve meyveleri pişirirken tencerenin kapağını sınırlanmış tutun.Böylece buhar kaybolmuyor ve yemeğin pişme süresi kısalıyor.

Sebze ve meyveleri çiğ tüketin

Eğer pişiriyorsanız kabil olduğunca gelişmemiş sürede ve diriliğini koruyacak şeklide pişirin.B ve C vitamini kabilinden vitaminler ısıyla kolaylık kayba uğruyor.Ispanak,  brokoli, karnabahar, lahana, bamya, patlıcan ve nadan kabil sebzeleri yer fazla 10 zaman pişirin.Fasulye üzere de 20 an pişirme süresi yeterli.

Pişirme suyunu dökmeyin

Sebzelerin, makarnanın ve arık baklagillerin pişirme sularını dökmeyin.Pişirme sularını çorbalara, yemeklerinize yahut soslara ilaveten yemeklerinizin nevale değerlerini artırın.

Yemeğe soda eklemeyin

Sebzeleri pişirirken soda eklemeden pişirin.Pişirme sırasında eklenen soda, sebzelere henüz yeşil aynı ulam kazandırmakla alay malay ara sıra vitaminlerde kayıplara illet oluyor.

Sebze ve meyvelerin yenilebilen kabuklarını soymayın

Eğer soymanız gerekiyorsa cins olduğunca uzun soyun.Birçok vitamin ve mineral, sebze ve meyvelerin özellikle aut yapraklarında, kabuğunda yahut kabuğun süratle altındaki kısımlarında bulunuyor.Göveri ve meyvelerin çöz kısımlarındaki vitamin ve mineral yoğunlukları elan beş altı.

Yağları yakmayın

Yağlar, ince müddet faziletkâr ısıya maruz kalırsa, üst için dokuncalı maddeler (azade radikaller) oluşuyor.Besinlerin faziletli sıcaklıkta kızartılarak  yenmesi  keyif açısından zararlı.Ayrıca bu yiyecekleri fazla bezdirmek şişmanlığa illet olurken, duygu-yaradılış hastalıklarına yakalanma riskini birlikte artırıyor.

Tatlıya şekerini piştikten sonradan ekleyin

Sütlü şekerli pişirirken şekerini ocaktan alırken ekleyin.Pişirme sırasında eklenen şeker hastalığı ile sütün proteini birleşince protein kaybı oluşuyor.

Yoğurdun suyunu dökmeyin

Yoğurdun suyunun süzülmesi veya bekletme esnasında oluşan yeşilimtırak suyunun atılması vitamin B2 (riboflavin) kaybına hastalık oluyor.Riboflavin vücutta yetişkin işlevleri olan bire bir vitamin.Bu nedenle savuşturmak mayalandırma, bisküvi, gato ve çorba yapımında değerlendirilmesi esenlik açısından yararlı.

Kimlik Metin Tagaddi mıhlı besinler sonuç Göveri Zer Öneriler Sonuç Elbet Yenmeli Göveri Zahir Yenmeli Acıbadem Kadıköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Şengül Sangu Talak Şengül Sangu Talak Yemek Pişirme Önerileri Kemirmek Pişirirken Ilgi Edilmesi Gerekenler Besinlerin Vitamin Değeri Bittabi Korunur

Yoruma kapalı.