Genel Blog

Neden Çok Yemek Yiyorum

169

Neden Çok Yemek Yiyorum

Kimilerimiz oburluk kimilerimiz müfrit yiyecek yüzünden, kilogram kontrollerini ellerinde tutamazlar.Bazı insanlar duygusal değişimler yaşadıklarında kendilerini yemeğe verirler. Olur bu kontrolsüz iştahın sebepleri nelerdir yada nasıl önleniyor? İşte uzmanların tavsiyeleri…

İçgüdüsel olarak doğrusu bildiğin şeyin ilmî adına bile kanıtlanmış olduğunu belirtmeliyiz: Kadınlar, keskin ayrımsız günün peşi sıra kendisini yemeğe vermeye erkeklerden henüz meyilliler. Bu senenin başında yayımlanan ayrımsız makaleye göre, Brookhaven National Laboratory’deki araştırmacılar normal kiloya ehil 20 eş ve eş gönüllüyü 20 saatlik ayrımsız oruca tabi tutmuş.
Daha sonraları dahi onlara genişlik sevdiği yemekleri sunmuş. Us fonksiyonları makineler tarafından ölçülürken de bu yemeklere alın direnmeleri istenmiş. Deneyin sonucunda parçalanmamış gönüllüler bilinçli tıpkı şekilde açlığını bastırmaya çalışırken eş beyninin, duyguları düzenleyen ve kemirmek yeme güdüsü için müteharrik alanlarında erkeklere nazaran elan faziletkâr ayrımsız faaliyet olduğu gözlenmiş.
Olur, mademki midemiz kazınırken karşımızdaki fosforlu yemeklere direnebilecek güce sahibiz, bozukluk yapamıyoruz?
Bir Tane tıpkısı nedeni var: O çikolatalı pastalara olan birey bağımız yemeden içmeden kafamızda değil. Esasen duygularımız fiziki açlığı tetikleyebiliyor. Yani Hackensack Üniversitesi’ndeki Beslenme Uzmanı Susan Kraus’un dediği kabil kendini keskin hissederken çılgın aşındırmak yiyecek isteğin kesinlikle fiziki öğelere merbut: “Arasında, can kuşu halini (ve iştahını) düzenleyen kimyasallar salgılayan kısım dengede var olmak istiyor. Sen kırıcı tıpkı çağ geçirip bile kendini şiddetli hissettiğin antlaşma bu angarya bozuluyor ve düşünce de bunu anında karşılamak istiyor.”
Pespaye açgözlü mısın?
Anlaşılan yarayışlı amma kesinlikle sana öyleymiş üzere geliyor. Ana kıtlık hissi yemeye başladıktan sonra geliyor. Fareler üstünde şiddetli yemek yiyecek konusunda icraat yapmış aynı anatomi olan, Birmingham’daki Alabama Üniversitesi Ruhiyat Profesörü Doktor Mary Boggiano, “Esasen pespaye haris oluşmak, tıka basa yemek yiyecek sebeplerinin böylelikle yer alıyor” diyor. Düşük serotonin seviyesi, doyduğunu irfan yetine de engel veriyor. Yemeğe ihtiyacın olmasa de yemeğe heveslendirme ediyor.
Şuursuzca yememenin şeş yolu!
Açlık hissini gıybet Hackensack Üniversitesi’nden Beslenme Uzmanı Susan Kraus defa atlamanın midenin kazınmasını elan dahi yoğunlaştıracağını söylüyor. Öğünleri ahenktar aşındırmak içki şekerini çakılı tutmaya yardıma peki. Bu öğünlerde beyaz savmak, töz işi ya da makama gibi meful karbonhidratlar hesabına protein ve benzeri kıvılcım dahi mıhlı yağlardan almalısın. Böylecene doygunluk olduğunu sen de hissedeceksin, el aralarında bir şeyler atıştırmak istediğinde akil intihabat yap. Safiha yoğurt ferah ayrımsız seçim.
Tetikleyicileri belirle Bir hafta boyunca yemeklerin kaydını tut. Can Kuşu halini, seni neyin strese soktuğunu ve yemeden geçmiş ne kadar aç hissettiğini ölç. Seni şekerlemelerle meşbu bilinmedik depona saldırmaya kahir etkenleri belirledikten sonraları henüz bilinçli tepkiler vermeye başlayabilirsin. Bilfarz minik benzeri paket çikolatanın yarısını yemek kadar…
Az Buçuk bekle Stresli tıpkı durumun arkası sıra geçmiş 20 an boyunca beyninin taleplerini takkadak yerine deklare etmek istersin. Bu serotonini dengeleyebilmek ve stres hormonlarını düşürebilmesi üzere gerekli olan minimum süre. Şayet 20 dakika kendini tutabilirsen, midenin kazınması galiba geçip gitmiş olacak.
Bir şeyler iç “Hypothalamus”, beyninin ruh boş ve bire bir zamanda iştah sinyallerini düzenleyen arama merkezi. Antrparantez bu dalan, açlık gibi susuzluğu üstelik ayırt eden çağ. Benzeri çamçak akarsu ya dahi hamam öz içmeyi dene, kazınma geçecektir. Kafeinsiz öz olmasına dikkat göster; kafein ruhsal gerilim kimyasallarının salgılanmasını tetikleyebilir.
Sakız çiğne Ağzına sadece sakız at ve bereketli mübarek balon yap. Avustralya’daki malumat adamları ciklet çiğneyen deneklerin tükürüğünde çiğnemeyenlere göre yüzdelik 16 daha birkaç stres hormonuna rastlamış.
İyi eliyle bak Araştırmalar kahkaha atmanın stresi kestiğini gösteriyor. Kahkaha atarken endorfin salgılamaya ve kalori yakmaya başlarsın. Tıpkı saat kadar gülmek, muallel saat süresince ciddiyet kaldırmayla eşdeğer miktarda kalori yakmanı sağlar.

Etiket çokça yemenin nedenleri çokça yemenin zararları fazla yemek yemek fazla aşındırmak yemenin zararları fazla yemenin zararları çokça aşındırmak yeme hastalığı çok aşındırmak yemenin nedenleri haddinden fazla yemek yiyorum hastalık haddinden fazla kemirmek yiyorum hastalık çok yiyorum

Yoruma kapalı.