Genel Blog

Nefes Darlığı Septorhinoplasti

149

Nefes Darlığı Septorhinoplasti

Septorhinoplasti (Soluk Darlığı)
Burundan nefes almayı zorlaştıran iki esas sebeb vardır.Bunlardan ilki,büyüklenme ılımlı bölmesi olan septum dediğimiz yapının eğrilikleri diğeri ise, kibir eti adına bildik konkanın büyümesidir.
Septum eğrilikleri;ender yerine çırılçıplak olabileceği gibi,sonradan üstelik meydana gelebilir.Septumdaki bu eğrilikler haricen anlaşılabileceği kadar,kimi zamanda elden muayenede tayin edilebilir.Kişinin koku problemi varsa, bedii işler sırasında bununda düzeltilmesi gerekmektedir.Bu ameliyatlarda çoğu ant, septumdan elde edilen kakırdak burunun şekillendirilmesinde bile çokça gani tıpkı cins olabilmektedir.
Kibir estetiği operasyonu sırasında konka hipertrofisi (konka büyümesi) tespit edildiğinde ise,konkanın çıkarılması evet birlikte radyofrekansla yakılıp küçültülmesi gerekir.Özellikle septumun tıpkısı tarafı tıkadığı büyüklenme tiplerinde karşı taraf konkasında büyüme tespit edilebilir.Konka hipertrofisi;tekrarlayan sinüzit atakları,kelle ağrısı,zaman ahiz güçlüğü vb.birçok şikayete faktör olabilmektedir.
Burundaki bu cins alelhusus birlikte tek taraflı tıkanıklıklar, devir içerisinde burun deliklerinin asimetrisinide bozabilmektedir.
Bedii rhinoplasti sonrası kâh durumlarda birlikte zaman alma problemleri oluşabilir.Bu işlemlere ek namına, büyüklenme ucu kakırdak yapılarının şeklide değerlendirilerek ihtiyaca bakarak revizyon ameliyatları yapılabilmektedir.
Septorinoplasti ameliyatında burun estetiği ile alay malay dem problemide giderildiği amacıyla; 18 yaşından itibaren yapılabilir.
Işler öncesi görüşmede,çağ kabul etme durumu ve koku alma organı bağırsak yapılarını görmek üzere endoskopik sondaj yapılır.Hastanın fotografları çekilerek bilgisayar üstünde ameliyat sonrası oluşacak beklenen koku alma organı şekli görülür.
Bazı hastalarda ilave tetkikler (bilgisayarlı tomografi vb) ve konsültasyonlarda istenebilir.
Ameliyatta,burundan dem kabul etme problemlerini çözmeye müteveccih müdahaleler (septoplasti, konkaplasti) ile birlikte estetik amaçlı olarakta;burun kemeri alınabilir, boyutu değiştirilebilir, kibir ucu şekillendirilebilir, koku alma organı delikleri küçültülebilir. Kibir içindeki kesiler bizatihi eriyen iplerle kapatılıp burun dışına özel bantlar yapıştırılacak ve bire bir hafta kalacak plastik atel yerleştirilecektir
Operasyon sonrası verdiği rahatsızlıklar nedeniyle tampon kullanılmayacaktır.
Işler genel duyum yitimi altında yapılacak,averaj 2-2,5 saat sürecektir.
Işler sonrası evvel aktarılma yüze itici uygulama ve basit ağrı kesici ilaçlar hastayı rahatlatacaktır.Hasta 1 tün hastanede minval ertesi zaman eve gidebilecektir.
Ameliyattan 2-3 periyot sonradan en fazla olmak üzere hafif benzeri ödem (şişlik) ve göverti oluşabilir kim,bu de ahir günlerde acilen geriler.
Ameliyattan ortalama 5.-7. dolaşma sonra kibir üzerindeki plastik atel ve bantlar çıkarılır.Ancak,sonrasında 5 dönme elan kalacak şekilde büyüklenme dışı gine bantlanır.
5.aktarılma bantlar alınarak aynı sıkıntı olmadığı taktirde kontrollere çağrılarak muamelat tamamlanır.
Ameliyattan kısaca 7-10 ahit sonradan normal hayata kafasız döner sermaye,gezi yapabilir ve işinize başlayabilirsiniz.
10-15.günlerde reviş şeklinde sizi çok yormayacak aktiviteler yapmanızda kâr vardır.Ancak,tempolu antrenman ve yüzmeye başlama zamanı ameliyat sonrası 3.ya birlikte 4.hafta olmalıdır.
Gözlük kullanımı sayı farkı 1.ayda belli belirsiz çerçeveli benzeri gözlükle başlanabilir.(Kontak Lens kullanan hastalar,operasyon sonrası 2-3.dolaşma lenslerini kullanmaya başlayabiliyorlar.)
Burnunuza sarsıntı alabileceğiniz sporlara ve dalmaya 2.aydan evvel başlamamalısınız.
Koku Alma Organı şeklinin kül kendisine oturması sayı farkı 1.yılda olacaktır.
Ameliyatın komplikasyonları,
Işler sırasında; septum delinmesi tür kim,bunun o anda tamir edilmesi faydalıdır.İleride burundan koku almada ses gelmesine sebeb olabilmektedir.
Koku Alma Organı kemik evet dahi kıkırdaklarından fazla çıkarılması ya birlikte burunun çok küçültülmesi veya büyütülmesi tür.
Ameliyattan bir lahzada sonra nezif türlü ki,kanamanın türüne göre hekiminiz işlem yapar.
İyileşme döneminizde,yüzünüzde alelhusus art dudakta,kibir ucunda şişlikler ve uyuşukluklar olanaklı ki, bunlar devir zarfında gerileyecektir.
İlerki dönemlerde kibir içi sümük doku yapılarında yapışıklık meydana gelebilir ki, soluk almada yarattığı iş dolayısıyla bir cerrahi işlemle düzeltilmesi gerekebilir.
Tıbbi kaynaklar %10 oranında operasyon sonrası revizyon dediğimiz cerrahi işler gerekebileceğini, revizyon cerrahisi için ülküsel sürenin ameliyattan 1 yıl sonra olması gerektiğini bildirir.
Burun ameliyatlarında başarı,hekimin tecrübesi,tasarlamış olduğu burun şekline erişme teknikliği ve özeni başarıyı sağlayan önemli etkenlerken, kişinin kendisiyle ilgilendiren vaziyetler birlikte söz konusudur. Kişiye mecbur değiştirilemez etkenler yerine; kişinin yaşı,anatomik yapısı ve keder iyileşmesine vucudun verdiği aksülamel başarıyı müspet ya de ters yönde etkiler.Koku Alma Organı cildinin mufassal olması,burun kakırdak yapısının yüklülük olması,büyüklenme büyüklüğü yüzüyle aşkın orantısız olmaması ve umum yüz hatları oranlı olan kişilerde sükse oranı artarken,burun cildinin besili ve kalın olduğu,koku alma organı kıkırdaklarının mufassal olduğu,yüze bakarak çok büyük ya da çok tezyifkâr ayrımsız büyüklenme ve yüzün totalindeki orantısızlık ya birlikte asimetri sükse şansını azaltabir.Kişiye merbut olarak;henüz geçmiş ameliyat ya bile titreyiş geçirmiş tutmak,düzelme döneminde muktezi özeni göstermemiş olmakta muvaffakiyet şansını etkileyebilir.
Kişinin yüzü ile oranlı büyüklükte,simetrisi bütün,bakıldığı ant iyice gözüken ancak işler yapılmış olduğu fark edilmeyecek büyüklüğünde natürel duran ve koku kabul etme problemi olmayan kibir ideal burun namına tanımlanabilir.

Kimlik Soluk Darlığı Nedir Zaman Darlığının zararları Kan Darlığından kurtulma Soluk Darlığı zararları Burundan Soluk Darlığı Koku Alma Organı kemiğinin Zaman Alışına Engelleri Nefes Darlığı Septorhinoplasti

Yoruma kapalı.