Genel Blog

Nil Burak kimdir, kaç yaşında, nereli? Nil Burak’ın oğlu Cemre Yaz Tokses kimdir?

44

Nil Burak kimdir, kaç yaşında, nereli? Nil Burak’ın oğlu Cemre Yaz Tokses kimdir?

Türkiye’yi temsil etmek üzere birçok ülkede konserler vermiş bir isim olan Nil Burak, Demet ve Alişan ile Sabah Sabah konuğu oldu. İşte hayatıyla ilgili teferruat..

NİL BURAK KİMDİR, KAÇ YAŞINDA, NERELİ?

Türk sanat müziğinin sevilen isimlerinden biri olan, sahne adıyla Nil Burak olarak bilinen sanatçı, bir röportajında kendisine bu ismi Zeki Müren’in verdiğini açıklamıştı. Pembe Nihal Munsif ya da bilinen sahne adıyla Nil Burak, 27 Nisan 1948 tarihinde dünyaya geldi. Babası Kıbrıs’ın en eski sinema işletmecisi ve narenciyecisi, annesi ise ev hanımı olan Pembe Nihal Munsif, üç kardeşin en küçüğü olarak Kıbrıs’ın Lefke kasabasında dünyaya geldi.

Müziğe olan ilgisi ilkokul yıllarına uzanan Nihal Munsif’in müzik kariyeri, Kıbrıs Güzel Sanatlar Derneği’nin korosunda şarkı söyleyerek başladı. Kıbrıs Amerikan Kız Koleji’nden mezun olduktan daha sonra dil eğitimi elde etmek üzere İngiltere’ye giden Nihal Munsif, acemi olarak ilk defa burada sahneye çıktı.

6051b2785cf3b0137ccb3425

Yurt içi ve yurt açık havada aralarında dünyaca meşhur Paris Olympia ve Londra The Talk of the Town gibi müzikhollerinin de bulunduğu yerlerde özel orkestralar eşliğinde sayısız konserler veren Nil Burak, Türkiye’yi sunmak üzere Dışişleri Bakanlığı görevlisi olarak bütün Avrupa ülkeleri, Rusya, Türki Cumhuriyetler, Çin, Arjantin, Venezuela, Brezilya ve ABD’de farklı alanlara yönlendirilmiş konserler verdi. Kıbrıs’ta manâlı gecelerde sahneye çıkan Nil Burak, 32. sanat yılı olan 2008’de Türkiye’ye dönmüş ve toplam 32 şarkıdan oluşan yeni albümü “Bir Numaramsın & En İyileriyle Nil Burak” ile müzik kariyerine geri döndü. 1969 yılında Ankara’da İngiliz sefaretinde sekreter olarak çalıştı. giderken görücü usulü bir izdivaç yaptı,1971’de boşandı.

CEMRE YAZ TOKSES KİMDİR?

Cemre Yaz Tokses, 1987 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde doğdu. Nil Burak’ın meslek adamı Şamil Tokses ile olan beraberliğinden dünyaya geldi.

Bir önceki yazımız olan Survivor Yunus Emre'nin babası kim? Reşit Karabacak kimdir, neden öldü? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yoruma kapalı.