Genel Blog

Orhan Bey’in annesi kimdir? Malhun Hatun kimdir? Tarih’te Malhun Hatun kimdir? Kuruluş Osman, Malhun Hatun kimdir?

39

Orhan Bey'in annesi kimdir? Malhun Hatun kimdir? Tarih'te Malhun Hatun kimdir? Kuruluş Osman, Malhun Hatun kimdir?

Malhun Hâtun, Mal Hâtun, Mala Hatun veya Çardak Hâtun isimleriyle de bilinmektedir. Doğum tarihi bilinmese de vefat tarihi Kasım 1326 olarak belirtilmektedir. Malhun Hatun, 2. Osmanlı padişahı Orhan Gazi‘nin annesi ve Osman Gazi‘nin evlendiği eşlerinden biridir.

ORHAN BEYİN ANNESİ KİMDİR? MALHUN HATUN KİMDİR?

Bazı eserlerde Şeyh Edebali’nin kızı olarak gösterilen Malhun Hatun doğrusu Anadolu Selçuklu veziri olan Ömer Abdülaziz Bey’dir. Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’in eşi ve ikinci padişah Orhan Gazi’in annesidir. Şeyh Edebali’nin kızı Râbi’a Bâlâ Hâtun ile karıştırılan Mülk Hâtun’un babası Anadolu Selçuklu Veziri Ömer Abdülaziz Bey’dir. Vakfıyesinde adı Malhun binti Ömer Bey olarak gösterilmiştir. Kendi namına üretilmiş, daha çok ev ortamına benzer türbesi bulunur. Osmanlı padişahlarının doğma çoğalma tanıdık olmayan kadınları sarayda Müslümanlaştırarak kendilerine benzeşen yapma geleneği o dönemde olmadığı için Malhun Hatun’un Türk olduğu kesindir.

Bir önceki yazımız olan Doğduğun Ev Kaderindir 32. bölüm fragmanı yayınlandı mı? Doğduğun Ev Kaderindir 31. bölüm izle! Doğduğun Ev Kaderindir konusu ne? başlıklı makalemizde doğduğun ev kaderindir son bölüm özeti, doğduğun ev kaderindir son bölümde neler oldu ve doğduğun ev kaderindir yeni bölüm fragmanı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.