Genel Blog

Oruç Bozan Durumlar Nelerdir?

0 355

Ramazan ayının gelmesiyle beraber, bir çok kişi hangi hallerde orucun bozulup bozulmayacağını merak ediyor. Bizlerde araştırarak almış olduğumuz bilgilerle orucun hangi hallederde bozulacağı ve bozulmayacağını sizler için derledik. Orucu bozan ve bozmayan haller vardır.

Orucu Bozan Haller Nelerdir?

Orucun bozulmasına neden olan birden fazla etken vardır, bunarın başında yeme içme gelmektedir. Özellikle Google aramalarında yapılan yıkanmak orucu bozar mı, diş fırçalamak orucu bozar mı aramaları çok artmaktadır. Bizlerde diyanet işleri başkanlığına danışarak hangi hallerde orucun bozulmayacağını sizler için derledik.

Orucu bozan haller şunlardır?

  • Herhangi bir şey yemek
  • Herhangi bir şey içmek
  • Gıybet – Dedikodu yapmak
  • Cinsel ilişki yaşamak
  • Sigara ve nargile içmek

Diş Fırçalamak Orucu Bozar mı?

Boğaza su kaçırmayarak ağzı bol su ile çalkalamak orucu bozmadığı için diş fırçalamayla da oruç bozulmaz. Su ve diş macunun boğaza kaçmasıyla oruç bozulur. O yüzden riske girmemek için dişlerinizi iftardan sonra ve sahurdan hemen sora fırçalamanız da yarar vardır.

Unutarak bir şey yemek orucu bozar mı?

Unutarak herhangi bir şey yemek ve içmek orucu bozmaz. Hz. Peygamber (s.a.s.), “Bir kimse oruçlu olduğunu unutarak yer, içerse orucunu tamamlasın, bozmasın. Çünkü onu, Allah yedirmiş, içirmiştir.” (Buhârî, Savm, 26) buyurmuştur.

Unutarak yiyen içen kimse oruçlu olduğunu hatırladığı taktirde ağzındakileri çıkarmadığı takdirde orucu bozulmuş olur.

Eşler oruçlu iken  arasında ki  Mesafeye dikkat etmelidirler

Oruçlu olan bir kimse orucu bozacak ve orucun sevabını azaltacak hallerden uzak durmalıdır. Ramazan’da oruçlu olduğunu bildiği halde cinsel ilişki yaşamak orucu bozulur, hem kaza ve hem de keffâret gerekir. Eşler arasında sarılma, öpme gibi durumlarda oruç bozulmaz. Ancak bu durumda boşalma olursa oruç bozulmuş olur ve güne gün kaza orucu sayılır.

 Cünüp İken Tutulan Oruç Geçerli mi?

Cünüplük, oruç tutmanıza engel değildir, ister oruçtan önce isterse de oruçtan sonra olursa orucu bozmaz, lakin 1 namaz vaktini geçmeden yıkanmak ve temizlenmek gerekmektedir.

Gusül abdestinin bir namaz sonrasına ertelenmesi günahtır. Çünkü bu durumda namaz terk edilmiş olmaktadır.

Bunun yanında oruçlu iken, mastürbasyon, elle tatmin olma durumlarında oruç bozulur ve kazayı gerektirir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.